Muğla‘nın Milas ilçesindeki İkizköy mevkiinde kömür madeninin genişletilmesi için kesilmek istenen Akbelen Ormanı‘nda jandarma, ağaçların kesilmesine karşı çıkan köylülere ve ekoloji aktivistlerine job, kalkan ve biber gazı ile müdahale etti.

Dört yıldır kömür madenine karşı direnişin, iki yıldır da çadırlı nöbetin devam ettiği Akbelen nöbet alanına bu sabah (24 Temmuz) çok sayıda jandarmanın yanı sıra, Orman Müdürlüğüne bağlı ekipler ve dört TOMA aracı girerek bariyer oluşturmuştu.

Jandarma bariyerleri, köylülerin ormana girişini engelleyerek kesim ekibinin ağaçları kesmesine müsaade etmişti.

‣ Akbelen Ormanı’nda sabaha karşı testere sesleri: Maden için ağaç kesimine başlandı

İkizköylüler, köylerine nefes veren yaşam alanlarını savunmak için tüm ekoloji savunucularını Akbelen Ormanı’na çağırmıştı.

Saatler sonra ise jandarma ekipleri köylülerden ve ekoloji aktivistlerden oluşan gruba cop, kalkan ve biber gazı ile sert müdahalede bulundu.

İkizköylülerden edinilen bilgiye göre, olayda Avukat İsmail Hakkı Atal ve İkizköy Çevre Komitesinden Hasan Yorulmaz ve Muğla Çevre Platformu’ndan (MUÇEP) Fidan Eroğlu‘nun da aralarında bulunduğu sekiz kişi gözaltına alındı, en az dört kişi yaralandı.

‣ Ekoloji savunucuları ve vekillerden Orman Bakanına çağrı: Akbelen’de kesimi durdurun

Akbelen’de ne oldu

MUĞLA – Milas Akbelen Ormanı’na sabah saatlerinde onlarca asker ve TOMA ile giren YK Enerji ekipleri, ağaçları kesmeye başladı.

Muğla Milas’ta bulunan Akbelen Ormanı’na Yeniköy-Kemerköy Enerji tarafından açılmak istenen maden için şirket ekipleri sabahın erken saatlerinde bölgeye kesim için geldi. 2 yılı aşkın süredir orman içinde bulunan çadırlarda kesime direnen köylülere karşı bölgeye onlarca asker ve TOMA gönderilirken, köylüler desteğe çağırdı.

Köylülerden Esra Işık, “Biz günlerdir orman yangınlarıyla mücadele ederken, onlar şu anda ağaç kesimi için bizi engellemeye çalışıyor. Çok sayıda TOMA ve jandarma ekipleri getirildi. Büyük bir müdahale gerçekleşecek gibi duruyor. Büyük bir ihtimal kesime geldiler. Acil desteğe ihtiyacımız var” dedi.

KESİM BAŞLADI

Köylülerden Hasan Yorulmaz ise, “Sabah saat 05.30’da TOMA’larla ve jandarma ekipleri ile birlikte Akbelen Ormanı’na girildi. Ağaç kesim motorları da getirdiler ve çamları kesmeye başladılar. Bizleri de ormana sokmamak için her türlü engellemeyi yaptılar” diye belirtti.

Akbelen Ormanı’nda ağaç kesimi sürürken, kesimin durdurulması için mahkemeye başvuruda bulunan avukatlar, yarın da Limak ve İçtaş patronları hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

Muğla Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’na Limak Holding ve İÇTAŞ ortaklığındaki Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. tarafından açılmak istenen kömür ocağı için sabah saatlerinde başlayan ağaç kesimi sürüyor. Şirketi ve köy sakinlerini karşı karşıya getiren kömür ocağı davasının devam etmesi nedeniyle kesimin durdurulması talebiyle köylülerin avukatı Muğla 1’inci İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. 

Şirketin, onlarca asker ve TOMA ile geldiği alana, geçişler de askerler tarafından engelleniyor. Buna rağmen çevre ilçe ve illerden çok sayıda yurttaş Akbelen’e doğru yola çıktı. Akbelen’de yaşanan son durumu aktaran gönüllü avukat İsmail Hakkı Atal, anayasanın 169’uncu maddesinin ihlal edildiğini vurguladı. 

‘TARIM ALANLARINI YOK ETMEK İSTİYORLAR’ 

Devletin orman yangınlarını söndürmek yerine, ormanları kesmek için uğraştığını kaydeden Atal, “Bu durum ancak bu ülkeyi ve halkın geleceğini bitirmek için kasten yapılabilir. Bu ülkeyi çökertmek istiyorsan bunu yapabilirsin. Böyle bir akıl tutulması olamaz. Akbelen Ormanı’nın arkasında 200 bin dönüm maden ruhsat sahası var. İçinde 88 bin dönüm tarım alanı var. Buğday için Rusya’ya dilendiğimiz bir dönemde bu tarım alanlarını yok etmek istiyorlar” dedi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAKLAR 

Muğla’da savcı ve hakimlerinin de şirketlerden yana olduğunu belirten Atal, “Anayasa’nın hükümlerine rağmen burada bir zümreye imtiyaz tanınıyor. Yarın Limak ve İçtaş patronları hakkında Anayasa’nın 3’üncü maddesindeki ‘devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma’ suçmasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. İklim krizi çağında ormanlarımızı, suyumuzu, tarım arazilerini yok ettikleri için bunu yapacağız” diye konuştu.

ANKARA – İkizköyün Dostları İnisiyatifi, Akbelen Ormanı’na açılmak istenen maden ocağına karşı toplanan 117 bin imzayı Tarım ve Orman Bakanlığı’na verdi.

İkizköyün Dostları İnisiyatifi, Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de bulunan Akbelen Ormanı’na açılmak istenen maden ocağına karşı Tarım ve Orman Bakanlığı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya çok sayıda çevre aktivistinin yanı sıra Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ile CHP milletvekilleri destek verdi. Açıklamaya katılanlar, “Akbelen’e dokunma”, “Akbelen ormanını vermeyeceğiz” yazılı dövizler taşırken, açıklamayı inisiyatif adına Deniz Gümüşer yaptı. Gümüşer, Akbelen ormanlarının kömür için tamamen yok edilmeye çalışıldığını söyledi.

 ‘YAŞAM KÖMÜRE FEDA EDİLİYOR’

İkizköylülerin yaşamsal olarak risk altında olduklarını aktaran Gümüşer, Akbelen Ormanı’nda maden ocağının açılmasına karşı 117 bin imza toplandığını ve toplanan imzaları bakanlığa sunacaklarını söyledi.

‘KIYIM ARTIYOR’

Yeşil Sol Parti Wan Milletvekilli Gülcan Kaçmaz ise hem Kurdistan hem de Türkiye’deki ormanlarda ağaç kıyımlarının arttığını ormanların tahrip edildiğini söyleyerek, “Şirketlere peşkeş çekilmek istenen Akbelen Ormanı başta olmak üzere; Türkiye’nin dört tarafından meydana gelen bu ekolojik yıkıma karşı mücadele içinde olacağız. İkizköylülerin yanındayız” dedi.

‘RANT İÇİN ORMANLAR KATLEDİLİYOR’

CHP Milletvekili Semra Dincer ise İkizköyü sakinlerinin tarım ve yaşam alanlarına sahip çıkmak için mücadele ettiğini, köylülerin bu nedenle şiddet gördüğünü ve mahkeme kapılarında süründüğünü belirtti. Dincer, “Bütün dünya kömürden vazgeçmişken, birilerinin ‘cebi dolsun’ diye doğanın katledilmesine karşıyız. Rant için o güzelim ormanların katledilmesine karşıyız” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın