Ana Sayfa Haberler Akbelen’de direnme hakkı meşrudur, doğa savunucularının ağaçlara sarılarak başladıkları sivil itaatsizlik eylemi mutlaka kazanacaktır!

Akbelen’de direnme hakkı meşrudur, doğa savunucularının ağaçlara sarılarak başladıkları sivil itaatsizlik eylemi mutlaka kazanacaktır!

0
Akbelen’de direnme hakkı meşrudur, doğa savunucularının ağaçlara sarılarak başladıkları sivil itaatsizlik eylemi mutlaka kazanacaktır!

Avukat İsmail Hakkı Atal, orman varlıklarını korumanın Anayasa’nın tüm vatandaşlara verdiği bir görev olduğunu hatırlattı ve jandarmanın Anayasa’ya aykırı emre itaat etmesinin suç olduğunu bildirdi. Aktivistler, ağaçlara sarılarak sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirdi. Eylem sonrası bazı aktivistler gözaltına alındı.

Muğla‘nın Milas ilçesindeki İkizköy mevkiindeki Akbelen Ormanı‘da kömür madeni için 24 Temmuz’da başlatılan ekokırım devam ederken, köylüler ve ekoloji aktivistleri sivil itaatsizlik eylemleri gerçekleştirerek ağaçları kesimden korumaya çalıştı.

Alanda Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji’nin kömür maden sahasını genişletmek amacıyla ağaç katliamı gerçekleştirilirken, İkizköylüler ve ormanları korumak amacıyla mücadele eden aktivistler, iki gündür devam eden ağaç kesimi sırasında henüz kesilmemiş olan ağaçlara sarılarak, dokunarak, dayanarak Anayasal görevlerini yerine getirmeye çalıştı.

‘Jandarma kanunsuz emre itaatten suç işliyor’

Avukat İsmail Hakkı Atal, yapılan ağaç kesimlerinin Anayasa’ya aykırı olduğunu, Akbelen’deki doğa savunucularına müdahale eden kolluk güçlerinin ‘kanunsuz emre itaat’ ettiğini ve bunun bir suç olduğunu hatırlattı.

Atal, “Anayasanın 169’uncu maddesi bize bu ormanı koruma görevi veriyor. Anayasanın 169’uncu maddesi herkese emrediyor. Limak İçtaş’a da emrediyor, Orman Genel Müdürü’ne de emrediyor, Orman Bakanı’na da emrediyor, valiye de emrediyor, kaymakama da emrediyor. Diyor ki ‘Devlet ormanları hiçbir şekilde eksiltilmez.’ Burası bir devlet ormanıdır. Devlet ormanında orman zarar görürse yerine yeniden orman dikilir; bunlar ormanı yok ediyorlar” dedi.

Jandarma ile konuşan Atal, “Bak komutan, sen şu an kanunsuz emre itaat ediyorsun. Hukuken senin yaptığın yasa dışı; bizim değil. Sen kanunsuz emre itaat ediyorsun. Kanunsuz emre itaat suçtur!” dedi.

Avukat Atal, pazartesi günü Muğla’nın Bayır mevkiinde orman yangın varken orman ekiplerinin yangını söndürmek yerine Akbelen Ormanı’na gelip ağaç kesimi yaptığını hatırlattı.

Akbelen

‘Anayasa bize ormanı koruma hakkı veriyor’

Aktivistlerin gerçekleştirdikleri sivil itaatsizlik eyleminin anayasal dayanağını Atal şöyle açıkladı:

“Şimdi biz bir sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştiriyoruz çünkü buna anayasal hakkımız var. Anayasa, devletin yasaları bize bu hakkı veriyor. Fakat Muğla’da Limak İçtaş’a kanunlar uygulanmıyor. Anayasa’nın 10’uncu maddesine göre hiçbir zümreye, hiçbir sınıfa imtiyaz tanınamaz. Ama Anayasa’nın 10’uncu maddesi burada uygulanmıyor. Burada imtiyazlı bir zümre, imtiyazlı bir sınıf var, Limak İçtaş var.”

Atal’ın açıklamasının ardından Türkiye’nin birçok yerinden gelen ve her yaştan İkizköylüler ve ekoloji savunucuları sivil itaatsizlik eylemlerine başlayarak ağaçlara sarıldı.

Aktivistler bir süre sonra jandarma güçleri tarafından bölgeden çıkarıldı. Bazı aktivistlerin gözaltına alındığı belirtildi.

Avukatlardan Akbelen için suç duyurusu

Muğla‘nın Milas ilçesine bağlı Akbelen Ormanı‘nda bir şafak baskınıyla yapılan kanunsuz kesimin ardından avukatlar bugün Milas Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundu. .

Suç duyurusunun ardından acil yürütmeyi durdurma talebiyle Muğla İdare Mahkemesi’ne açılan dava öncesinde bir de basın açıklaması yapıldı.

Av. İsmail Hakkı Atal, Av. Arif Ali Cangı ve Denizli Barosu‘ndan Türkiye Barolar Birliği Çevre Komisyonu Üyesi Av. Özgür Orpak‘ın konuşmasının ardından yapılan basın açıklamasını Muğla Barosu Genel Sekreteri Av. Şükriye Metin okudu:

‘Yürütme, ivedilikle durdurulmalı’

“Çevremizi, doğamızı, Muğla’mızı ilgilendiren bu konuda alınacak tüm kararlarda şeffaf bir idari işleyiş, hukuka uygun bir yargı denetimi olması gerekirken, İdare Mahkemesi’nde mevcut yürüyen davada henüz bir karar çıkmamış olması vatandaşlarımızın adalete olan güven duygusunu sarsmaktadır. İkizköylülerimizin açtığı yeni davada acilen ve ivedilikle yürütmenin durdurulması kararı verilmesi gerekmektedir. Kesilen ağaçlarımızın vicdan muhasebesi artık yargıya devredilmiştir. Tüm bu hukuki süreçte canla başla mücadele veren İkizköylü halkımızın yanındayız. Hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız.”

‣ Akbelen Ormanı’nda sabaha karşı testere sesleri: Maden için ağaç kesimine başlandı
‣ Akbelen’de ağaçları savunanlara cop, kalkan, biber gazlı jandarma müdahalesi: Gözaltılar var
‣ İkizköylü Esra Işık’tan kolluk kuvvetine: Gözüme bakamıyorsunuz çünkü gerçeği biliyorsunuz
‣ Akbelen’de köylülere ikinci saldırı: Tomalar kullanıldı, 65 yaşındaki kadın hastanelik oldu
‣ Akbelen’de son gelişmeler: İkizköylü kadınlar oturma eylemi başlattı
‣ Akbelen Ormanı’nda ekokırım: Jandarma barikatının ötesinde binlerce ağaç katledildi

yeşil gazete

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here