Haberler

AKP ile “özür dileme” polemiği yaşayan Ciner Holding, yatırımlarını yurtdışına kaydırıyor: İngiltere’ye 350 milyon poundluk yatırım yapıyorlar

Son dönemde AKP ile “özür dileme” polemiği yaşayan Ciner Holding, yatırımlarını yurt dışına kaydırıyor.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı’nın birkaç gün önceki yazılarının ardından İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un açıklaması ve İletişim Başkanlığı yetkililerin kurumsal özür beklentisinin ardından Habertürk açıklama yapmış, açıklamada AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının banttan yayınlandığı ihtimali ile yazılan ilk yazıdaki bilginin ikinci yazıda düzeltildiği belirtilmişti. Açıklamada, yayın ilkeleri hatırlatılarak “Bu ilkeler çerçevesinde, söz konusu köşe yazısında Habertürk’ün kurumsal olarak özür dilemesini gerektirecek bir yönün bulunmadığı, ilk yazıdaki yayının banttan yapıldığı ihtimaliyle dile getirilen eleştirilerin de ikinci yazıda yayının canlı yapıldığı bilgisiyle düzeltildiği ve iki yazı birlikte değerlendirildiğinde konunun açıklığa kavuşmuş olduğu tarafımızca değerlendirilmiştir” denilmişti.

Bu gelişmelerle aynı günlerde Ciner Holding’in yatırımlarını yurt dışına kaydırdığı haberleri de gündeme geldi. İngiltere’de yayınlanan haberlere göre Ciner Holding, Blaenau Gwent’te 600 kişinin çalışacağı cam fabrikası kuracak.

Fabrika için Ciner Holding 350 milyon pounduluk yatırım yapacak. Yatırım kararını Ciner Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Didem Ciner açıkladı.

Didem Ciner, şu açıklamalarda bulundu:

“Vizyonumuz, Galler’de cam teknolojisinde gelecek nesiller için dünyanın en iyileriyle rekabet edebilecek bir mühendislik mükemmelliği merkezi inşa etmektir. Güney Galler, müşterilerimizin mevcut Birleşik Krallık operasyonlarına hizmet etmek için iyi bir konumdadır. Karayolu ve liman altyapısına iyi erişim ve yetenekli bir yerel işgücü, Galler’i Ciner’in genişlemesi için bariz bir seçim haline getiriyor. Niyetimiz, cam taşımanın ekonomik ve çevresel maliyetlerini mümkün olduğunca azaltmak.”

Verilen bilgilere göre 2022’de faaliyete geçecek fabrika yatırımına 450 işçi çalışacak. Tesis faaliyete geçtiğinde ise 600 kişi istihdam edilecek.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir