Haberler İnsan Hakları Telgrafın Gündemi Uncategorized

Sansür, otosansür, yasak, engelleme yalnızlaştırma, karalamacılık, manevi linç vakâları devam ediyor

Sinema TV Sendikası, tutuklu yargılanan kurgucu Erhan Örs’ün mektubunu paylaştı(3 Ağustos) Sinema, Reklam, Dizi ve TV Programı Çalışanları Sendikası, Haziran 2022’de ‘dernek üyeliğinden’ gözaltına alınan ve tutuklu olarak yargılanan kurgucu Erhan Örs’ün Silivri Cezaevi’nden gönderdiği mektubu paylaştı.

Öykü ve şiir yarışmasına katılımda ‘milli ve manevi değerlere uygunluk’ koşulu(3 Ağustos) Eceabat Belediyesi’nin düzenlediği Ece Ayhan 2022 Ulusal Öykü ve Şiir Yarışması’na katılım koşullarında, ‘millî ve manevi değerlere, genel ve evrensel ahlak ile insanlık ilkelerine uygun’ olma şartı aranıyor. Bu durumun başvurularda sansüre ve otosansüre yol açabileceği düşünülüyor.

Boğaziçi Üniversitesi yönetiminden Sinema Kulübü’nün gösterimlerine engel: (3 Ağustos) Boğaziçi Üniversitesi yönetimi, 21 Temmuz’da Sinema Kulübü’nün açık hava gösterimleri kapsamındaki Duvarlar-Mauern-WallsBenim ÇocuğumLaurence Anyways ve Go filmlerinin gösterimlerini gerekçesiz ve yazılı bir karar iletmeden yasakladı. Yönetim 3 Ağustos’ta ise; kulübün sansürlenen açık hava gösterimlerini yapacağını duyurması sonrasında kulübe, “etkinlik düzenleme kurallarını ihlal ettiği” gerekçesiyle bir ay süreyle faaliyet engeli getirdi ve kulüp yönetim kurulunu görevden aldı.

Çeşitli sitelere erişim engeli(4 Ağustos) Kaçak su kullandığı için ceza kesilen Adalet ve Kalkınma Parti’li (AKP) Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi İsmail Yerlikaya hakkında pek çok sitedeki haberlere erişim engeli getirildi.

Spotify’a şarkı listeleri hakkında soruşturma açıldı(8 Ağustos) Spotify’da oluşturulan müzik listelerinin isimlerinin “dini değerlere ve devlet büyüklerine hakaret niteliği taşıdığı” iddiasıyla CİMER’e yapılan ihbarlar sonucu savcılık soruşturması başlatıldı.

Disney+’dan homofobik ve transfobik karar(8 Ağustos) Disney+ Türkiye, trans ve gey karakterler içeren Baymax! dizisini ve lezbiyen bir karakter içeren Lightyear filmini kütüphanesine eklemedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir