Ekoloji Manşet

Alevi köyünde 20 yıldır işletilen maden ocağı yaşamı kabusa çevirdi

20 yıldır Malatya’nın Dedeyazı Mahallesi’nde işletilen maden ocağı mahalle halkı için yaşamı kabusa çavirdi. Alevi yurttaşların oluşturduğu mahallede sayısız eylem ve iptal davalarına rağmen devletin koruması altında sermaye doğa talanına devam ediyor.

Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı mahalle olan Dedeyazı’da mahalleye 100 metrelik bir mesafede kurulan ve 2001 yılından beri faaliyet gösteren Demir Ocağı ve Kırma Eleme Zenginleştirme Tesisi”, mahalle sakinlerinin hayatını kabusa çevirdi. Mahalle sakinleri madem ocağının iktidardan güç aldığını belirtti.

Alevi köyü

Yaklaşık 200 hanenin olduğu mahallede bütün evler Alevilere ait.

Ocaktan etrafa saçılan tozlar ise özellikle astım hastalarını olumsuz etkiliyor. Sağlıklarını ve doğalarını olumsuz etkileyen maden ocağına karşı başlatılan yargı süreci devam eden mahalle sakinleri ise bugüne kadar sayısız eylem yaptıklarını ancak sonuç alamadıklarını belirtiyor.

“AKP bu ocağı mahallemize getirdi”

Astım hastası olan ve maden ocağı sebebiyle nefes almakta zorluk çeken Seyican İnce, “Nefes almakta zorluk çekiyorum. Ocak kurulduğundan bu yana bize ciddi sorunlar yaşattı. Bahçeye astığımız çamaşırlarımızı tozlar nedeniyle daha giymeden tekrar yıkamak zorunda kalıyoruz. Tozdan dolayı evlerimizin kapısını bile açamıyoruz. İçme sularımızın hepsi kurudu. Kutsal olarak gördüğümüz mekanı kepçelerle yok ettiler” diye konuştu.

Mahallelilerin çiftçilik yaparak hayatta kaldığını ancak maden ocağının bunu da etkilediğini belirten İnce, AKP tarafından söz konusu maden ocağının köye kurulduğunu belirtti.

Mahallenin Alevi mahallesi olması sebebiyle AKP’nin de yaşananlara sessiz kaldığını belirten İnce, yargı sürecinden de umutsuz.

“Alevi olduğumuzdan reva görülüyor”

Bir diğer mahalle sakini Rıza Aktan ise maden ocağı sahipleri ile AKP’nin yakın ilişkisine dikkat çekerken şöyle konuştu:

Dışarıdan bakıldığında terk edilmiş bir köy olarak görünüyor. Hukuki süreçteki delilerimizin hepsini yok ettiler. Nereye başvurduysak bir sonuç alamadık. Bunlar iktidarın yandaşları, sırtlarını AKP’ye dayamışlar gücümüz yetmiyor. Alevi olduğumuzdan, yandaşın ve haksızın yanında olmadığımızdan dolayı bunu bize reva görüyorlar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir