Ana Sayfa Haberler El Salvador’da Bitcoin resmi para birimi ilan edildi

El Salvador’da Bitcoin resmi para birimi ilan edildi

0
El Salvador’da Bitcoin resmi para birimi ilan edildi

Orta Amerika ülkesi olan El Salvador, kripto para olarak anılan Bitcoin’i yasal hale getiren ilk ülke oldu.

Orta Amerika’nın yüzölçümü olarak en küçük ülkesi olan ancak bölgesinde dördüncü büyük ekonomi olarak yer alan El Salvador’da Devlet Başkanı Nayib Bukele birkaç gün içerisinde Bitcoin’i yasal hale getirdi.

Resmi para birimi oldu

Bukele’nin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 62 kabul oyuyla meclisten geçirdiklerini belirttiği yasayla birlikte El Salvador’da doların ardından Bitcoin de resmi para birimi oldu.

Yolculuk’un aktardığına göre Filistin’den Osmanlı pasaportu ile El Salvador’a göç eden bir ailenin çocuğu olan Bukele, iki gün önce sosyal medyadan verdiği mesajda, şu an piyasadaki Bitcoin değerinin 680 milyar dolar olduğunu, bu paranın yalnızca yüzde 1’inin ülkeye yatırım olarak gelmesi halinde Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 25 artacağını vurgulamıştı.

Ekonomik verileri nedir?

El Salvador Amerika ile yakın ilişki yürütmesinin yanı sıra 2004 yılında ABD, Dominik Cumhuriyeti, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Kosta Rika’yla Serbest Ticaret Anlaşması (STA) CAFTA-DR’yi imzalamıştır. Ayrıca Kolombiya ile STA imzalayan El Salvador, Kanada ve Karayip Topluluğu (CARICOM) ile de STA müzakereleri yürütmektedir. Orta Amerika ülkelerinin 2012 yılında AB ile imzaladığı kapsamlı Ortaklık Anlaşmasına El Salvador da taraftır.

Son verilere göre yıllık büyüme oranı yüzde 2.4 olan ülkede, işsizlik oranı yüzde 4.3, kişi başına düşen milli gelir ise 8 bin dolardır.

8 milyar dolar civarında yıllık ihracat payına sahip olan El Salvador ekonomisi gıda işleme, petrol, kimya, gübre, tekstil, mobilya ve hafif metaller sanayii sanayisine dayanır. Başlıca tarım ürünleri ise kahve, şeker, mısır, pirinç, fasulye, yağlı tohumlar ve pamuktur. Öndegelen ticaret ortakları ABD, Guatemala, Honduras, Nikaragua ve Kosta Rika gibi bölge ülkeleri ile Çin Halk Cumhuriyeti’dir.

Türkiye ile aralarındaki ticaret hacmi ise 17 milyar dolar civarındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here