Uncategorized

Araştırmalara göre Z kuşağı günlük 25 TL ile geçiniyor

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve enflasyonun ücretleri yarıya yarıya düşürdüğü bir iklimden Z Kuşağı da nasibini alıyor.

Özellikle siyasetçilerin hedef kitlesinde olan gençler, geleceklerine dair endişe ve kaygı içinde yaşıyorlar.

Birçoğu ülkeden umudunu kesmiş gençler, yurtdışında kalifiyesiz işlerde çalışmayı bile göze alıyor.

Türkiye’de gelecek göremeyen gençlerle yapılan bir araştırma, bilinen ama pek dillendirilmeyen çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı.

Araştırma firması Twentify, Z kuşağını daha derinlemesine anlamak, yaşam şartlarını analiz etmek için Türkiye’den 15-24 yaş arası 1998 gencin katıldığı bir araştırma yaptı.

Araştırmaya ilişkin yapılan değerlendirmede, “Sonuçlar toplumun bazı kesimleri tarafından öne sürülen ‘Gençlerin yedikleri önlerinde yemedikleri arkalarında ve hiçbir sorunları yok’ görüşlerini reddeder nitelikte” denildi.

3 kişiyle aynı evi paylaşıyorlar

Araştırma sonuçlarında özellikle gençlerin maddi ve sosyal şartlarının yetersizliği ön plana çıktı.

Araştırmada gençlerin yaşam koşulları dikkate alındığında yaşadıkları evi ortalamada 3 kişiyle daha paylaştıkları, evlerin yüzde 66’sının gençlerin ailelerine ait olduğu belirlendi.

Günlük 25 Tl ile geçiniyorlar

Araştırmada ayda yaklaşık 750 TL harçlıkları/gelirleri olduğu hesaba katılan gençlerin günlük 25 TL ile geçindiği, her 10 gençten 4’ünün ise ay içinde sadece yol paralarının olduğu ortaya konuldu.

Gençlerin sosyal yaşamlarının da değerlendirildiği araştırmada, gençlerin boş zamanları genel olarak bir şeyler izleyerek; alışveriş merkezine giderek, spor yaparak ya da oyun oynayarak geçirdiği görüldü.

ANKA haber ajansının aktardığına göre araştırma raporunda, gençlerin yapmak isteyip yapamadıkları aktivitelerin önündeki en büyük engelin, yeterli gelirlere sahip olmamaları olarak gösterildi.

Gençlerin en çok yapmak isteyip yapamadıkları spor dalının ise yüzde 42 ile yüzme olarak belirlendi.

Z kuşağının hayat tarzı haline gelen dijital tüketim tarafının da ele alındığı araştırmada gençlerin haftada 4 kere dizi film vb. içerikler izlediği, 4 kere de oyun oynadığı, ekran başında tek seferde ortalama 2.5 saat zaman geçirdikleri belirlendi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir