Eğitim Haberler Manşet

AYM önündeki Öğretmenlik Meslek Kanunu eylemine polis engeli

Polis, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali için Anayasa Mahkemesi önüne gelen eğitim sendikaları üyeleri ve temsilcilerine saldırarak gözaltına aldı.

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı itiraz bugün incelenecek. Eğitim-Sen başta olmak üzere diğer sendikaların genel başkanları ve MYK üyeleri, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun görüşüleceği Anayasa Mahkemesi önüne geldi.

Anayasa Mahkemesi önünde açıklama yapmak isteyen sendika temsilcileri ve üyelerine polis müdahale etti. Sendika temsilcileri ve üyeleri gözaltına alırken, polis havaya kaldırdığı kalkanlarla basın mensuplarının görüntü almasını da engelledi.

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay, Genel Mali Sekreter Hüseyin Selçuk ve Genel Özlük Hukuk Sekreteri Orhan Yıldırım, Eğitim-Sen MYK üyeleri Simge Yardım ve Ahmet Karagöz gözaltına alınan eğitimciler arasında yer aldı.

EĞİTİM-SEN YÖNETİCİLERİ DE GÖZALTINA ALINDI

Eğitim-Sen’den polisin saldırısı sonrası yapılan açıklamada “Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun görüşüleceği Anayasa Mahkemesi önünde meslek nöbetinde olan MYK üyelerimiz Simge Yardım ve Ahmet Karagöz gözaltına alındı. Gözaltına alınan MYK üyelerimiz derhal serbest bırakılmalıdır!” denildi.

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası tarafından sosyal medya üzerinden polis saldırısına ilişkin yapılan açıklamada ise “Genel Başkanımız Kadem Özbay, Genel Mali Sekreterimiz Hüseyin Selçuk ve Genel Özlük Hukuk Sekreterimiz Orhan Yıldırım polis tarafından ters kelepçe ve yerde sürüklenerek gözaltına alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

POLİS BASIN MENSUPLARINI DA ENGELLEDİ

Öğretmenlerin yanı sıra polis basın mensuplarını da engelledi ve tartışma yaşandı. Bir polis memuru basın mensuplarına “Tamam canlı yayındasınız ama yaptığınız iş iş değil. Kısıtlama yapmıyoruz. İşinizi yapmanız için size yer gösteriyoruz” derken bir başka polis ise “Size çekim yapmayın demiyoruz. Arkadaşlarımızla polemiğe giriyorsunuz” dedi. (DUVAR)

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir