Muhalefet

AYŞE ERDEM| Yeşiller Partisi’nin demokratik siyasette var olması için her türlü dayanışmayı sürdüreceğiz

Telgraf Haber :

Yeşiller “Yeşiller Partisi’nin Önünden Çekilin” başlığıyla bir açıklama yaptı ,yapılan açıklamada “Hem yerel hem ulusal hem de küresel siyasetin çıkmazları ile iklim krizi, ekolojik sorunlar, demokratikleşme, çoğulculuk ve derin ekonomik kriz karşısında çözüm üreten, politika geliştiren yegane parti olan Yeşiller Partisi’nin Türkiye’de kurulması dokuz aydır engelleniyor” ifadeleri kullanıldı.

Her türlü resmi prosedüre uygun şekilde 21 Eylül 2020’de İçişleri Bakanlığı’na başvurusunu yapan Yeşiller Partisi’nin bütün partiler gibi kuruluşunu tamamlanması için tek bir belgeye ihtiyacı var: Alındı belgesi.

Ancak bunca zamandır Yeşillerin Bakanlık’tan ne bu basit belgeyi alabildiği ne de herhangi bir muhatap bulabildiği belirtilen açıklamada “Her geçen gün etrafımızı saran sorunlar daha da derinleşirken yeşil politika ve ilkelere kapılar kapatıldı” denildi

Konuya ilişkin açıklama yapan Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü Koray Doğan Urbarlı İmza kampanyasının duyurulmasından önce İçişleri Bakanlığı’nı yeniden aradığını belirtti “Yine taleplerimiz karşılıksız kaldı, yine sadece o gün orada görevli olan birisi açtı. Sorularımız yine yanıtsız kaldı” dedi.

”Bu işin politik bir kısıtlama olduğunun ortada olduğunu dile getiren Urbarlı, “Biz de buna karşılık olabilecek en politik bir yöntemle imza kampanyasına başlama kararı aldık” açıklamasını yaptı.

Çok geniş bir destek bulan kampanya devam ediyor.

Telgraf Yeşiller Parti’sinin kuruluşun İçişleri Bakanlığı tarafından dokuz aydır hukuksuz şekilde engellenmesini. Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Ayşe Erdem’le konuştu.

 Yeşillerin partileşmesine izin verilmemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü Ayşe Erdem

Öncelikle Şunu ifade etmek isterim tek adam rejiminin her düzeyde muhalefeti engelleme girişimleri, yasakları, hukuk tanımazlıkları devam ediyor. Yeşiller Partisinin kuruluşunun engellenmesini kabul etmek mümkün değildir. Demokratik siyaseti daraltma muhalefeti güçsüz kılma ve engelleme yöntemleriyle iktidarlarının ömürlerini uzatmak istiyorlar.

İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), 3 Mayıs 2018’den bu yana kurulamıyor, Yeşiller partisi dokuz aydır kurulamıyor ve HDP kapatılmak isteniyor. Hukuksuzluk otoriter rejimle birleşince demokratik olmayan yöntem ve usuller devreye giriyor.

İktidar bloğu 20 yıldır izlediği yanlış politikaların faturasını halka çıkarmak, yoksul ve yoksun kitleleri daha da mağdur etmek için her gün daha baskıcı yöntemlere başvuruyor.  Pandemi bahanesiyle tüm toplumsal direnişleri engellemeye çalışıyor.

Bu politikaların hedefinde kadınlar, Kürtler, demokratlar, LGBTİ+ bireyler, gençler başta olmak üzere tüm muhalif kesimler var. Yeni muhalif  güçlerin oluşmasından rahatsız olan siyasi iktidar bu maksatla Yeşiller Partisinin kurulmasını, demokratik siyaset içinde var olmasını engelleme girişiminde bulunuyor.

Biz Yeşil Sol Parti olarak anti demokratik, hukuksuz bu uygulamadan bir an önce iktidarın vazgeçmesini istiyoruz. Özgürce her yurttaşın siyaset yapma hakkını savunuyoruz hiç kimsenin siyaset yapmasına ipotek konulamaz. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Yeşiller Partisi bizim açımızdan meşru olarak kurulmuş bir partidir. Evrakları üzerinde işlem yapmayanların kendi meşruiyetlerini tarih yargılayacaktır. Yeşil Sol Parti olarak Yeşiller Partisi’nin demokratik siyasette var olması için her türlü dayanışmayı sürdüreceğimizi ifade etmek isterim.

Telgraf Teşekkürler

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir