Muhalefet Sendikalar

Tüm Emekliler Sendikası[2021] – ”Yoksulluk ve açlıkta yaşamamız kader değil” 

TELGRAF HABER- Tüm Emekliler Sendikası Mersin şube Başkanı Hüseyin Kurt, emeklilerin açlık ve sefalete mahkum edildiğini ve bunu unutmayacaklarını söyledi.  Tüm Emekliler Sendikası Mersin şubesi derinleşen ekonomik kriz ve eriyen gelirlerine ilişkin basın açıklaması yaptı. Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde (MGC) yapılan açıklamayı MYK üyesi Hüseyin Kurt okudu. AKP iktidarının emeklileri açlığa ve sefalete mahkum etmek istediğini belirten Kurt, “İktidarın, emekli ve emekçi/çalışan karşıtı politikası devam ediyor. Bu politikanın özü, yoksullardan ve çalışanlardan alıp, zenginlere, yandaşlara ve para babalarına vermektir. Memleketin kaynaklarını peşkeş çekmektir. 20 yıllık sürede ölçüsüz lüks harcamalar, gelir garantili modeller, yolsuzluklar, hesapsız kitapsız iç ve dış borçlanmalar, merkez bankası ve hazine kaynaklarının yağmalanması sıradanlaştı. Bu yüzden enflasyon ve döviz kontrolden çıktı. Kaynak dağıtımında adalet ortadan kalktı” dedi. 

‘İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ’ Emeklilerin insanca bir yaşam istediklerini ve buna haklarının olduğunu vurgulayan Kurt, “Yoksulluk ve açlıkta yaşamamız kader değil, iktidarın izlediği, emekli ve emekçi karşıtı politikadır. İktidar yıllardır bizi görmezden geliyor, sorunlarımızı çözmüyor, daha da ağırlaştırıyor. Yapılacak ilk seçimde emekliler bunun gereğini yapacaklardır. Milyonlarca emekli ve emekli ailesi, iktidarın emeklileri mahkum ettiği açlık ve yoksulluğu unutmayacaktır. İktidarın emeklileri yoksullaştırma ve açlığa mahkum etme politikasına geçit vermeyecektir” ifadelerini kullandı. 

EYT YASASI İÇİN ÇAĞIRI Emeklilerin acil taleplerini sıralayan Kurt, şöyle devam etti: “Asgari ücret, güncel açlık ve yoksulluk sınırına göre artırılsın. En düşük emekli maaşı ve bayram ikramiyesi, güncellenmiş asgari ücretle eşitlensin. Tüm emekli maaşlarına gerçekleşmiş enflasyon oranına göre seyyanen zam yapılsın. Emekli sendikaları Statü yasası ile EYT yasası TBMM tatile girmeden çıkarılsın.” 

MA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir