Haberler Manşet Uncategorized

Belarus-Polonya sınırındaki mülteci krizi için AB, olağanüstü toplandı

ETELGRAF HABER-

AB, Belarus-Polonya sınırında yaşanan mülteci krizini tartışmak için olağanüstü toplandı. Toplantıda Belarus’a yaptırım kararı alınması bekleniyor.

Avrupa Birliği (AB) Belarus-Polonya sınırında yaşanan mülteci krizini tartışmak için olağanüstü toplandığı belirtildi. Toplantıda Belarus’a yaptırım kararı alınması bekleniyor.

Avrupa Meclisi’nden bir kaynak Rusya haber ajansı Tass’a verdiği bilgide, “Polonya inisiyatifiyle bu yönde tartışmalar yürütülüyor. Ancak henüz karar alınmadı” dedi.

AB, Belarus hükümetini mültecileri yasa dışı bir şekilde AB topraklarına göndermekle suçluyor.

Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Linhart da, gazetecilere yaptığı açıklamada Polonya sınırında yaşanan mülteci krizinden dolayı Belarus’a ve uçak şirketlerine yaptırım uygulanabileceğini söyledi.

Toplantı sonrası AB Komisyonu Başkanı von der Leyen: Biden ile Belarus’a göçmen taşıyan havayollarına yaptırım uygulamayı konuştuk dedi.

BBC haberine göre-

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bugün ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmede, Belarus’a göçmen taşınmasına aracılık yapan havayollarına yaptırım uygulanmasının gündeme geldiğini söyledi.

Belarus üzerinden Polonya’ya ve diğer AB ülkelerine geçen göçmenlerin son aylarda büyük bir artış göstermesi iki ülkenin sınırında bir krize yol açtı.

Ajanslar günlerdir, binlerce göçmenin sınır bölgelerinde askerleri atlatarak AB’ye girmeye çalıştığı görüntüler yayınlıyor.

AB lideri, Belarus’un bu politikasının “otoriter bir rejimin demokratik komşularını istikrarsızlaştırmak için yaptığı hibrit bir saldırı” olduğunu söyledi.

Von der Leyen iki gün önce de benzer bir açıklama yapmış, havayollarına yaptırımların gözden geçirildiğini söylemişti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir