Haberler Toplumsal Cinsiyet

#MeToo AKP: Cumhurbaşkanlığı’nın da bilgisi var ”AKP’li Belediye başkanı bana tecavüz etti”

etelgraf haber-

AKP’li bir büyükşehir belediye başkanının cinsel saldırısına maruz kaldığı iddia edilen genç kadının ifadeleri ortaya çıktı. Mağdur kadın yaşananlardan Cumhurbaşkanlığı’nın da bilgisi olduğunu belirtirken olayın yargıya intikal ettiğini aktardı.

Me Too hareketi, dünyanın birçok ülkesinde cinsel taciz ve cinsel saldırıya maruz kalan kişilerin yaşadıklarını ifşa ettikleri harekete verilen isim. Hareket, özellikle sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla güç kazanırken ilk olarak 2006 yılında aktivist Tarana Burke tarafından kullanılmıştı.

Ağırel, “Belediye başkanından taciz skandalı” başlıklı yazısında “Bir süredir siyaset kulislerinde AKP’li bir büyükşehir belediye başkanının, gazeteci bir kadını taciz ettiğine dair ağır iddialar dolaşıyordu. Söz konusu belediye başkanı herkesin tanıdığı bir isim” ifadelerini kullandı.

Olay yargılama aşamasında olduğu için isim vermeyeceğini belirten Ağırel, “Olay genç kadının, 2005-2006 yıllarında o dönem ilçe belediye başkanı olan şimdiki AKP’li büyükşehir belediye başkanı ile röportaja gitmesiyle başlıyor. Röportajın ilgili gazetede yayınlanmaması üzerine belediye başkanı, 3-4 gün arayla birçok kez mağdur kadını arıyor. Daha sonra yayınlanmayınca ‘o zaman ben oraya geleyim’ diyerek belediye başkanı, kadın gazeteciyi kendi kullandığı füme renkli araçla alıyor. Devamını ifadesinden aktarıyorum...” diyerek şunları aktardı:

“Araçta sadece ikimiz vardık. Araç ile beni (…) doğru götürdü. Yolda giderken bana ‘(…) hanım size yaklaşmak çok zor, sınırlarınızı delmek çok zor’ dedi. Ben, ‘olur mu öyle şey sayın başkanım’ diyerek kendisine döndüğüm esnada beni dudağımdan öptü. O esnada araç hareket halindeydi. Ben hiç tepki vermedim. Daha sonra benim (…) evime gittik. Sohbet ettik. Evine döndü. (…)’e döndükten sonra tekrar beni aradı ve tekrar evime geldi. Bana ‘Ben size aşık oldum’ dedi. Kendisi ile evlilik hayatı konusunda sohbet ettik. Bana ‘hemen olmaz ama evini alayım, arabanı alayım, (…) geldiğimde görüşelim’ dedi. Ben kabul etmedim. Hatta bana yurt dışından aldığı takıyı vermek istedi. Ben kabul etmedim. Eşinden ayrılmak istediğini söyledi. Devam eden günlerde (…) ile sevgili olarak görüşmeye başladık ancak 3-3,5 ay sonra görüşmemizi sonlandırdık.

Bir ay sonra da birinin işi için ben (…) makam odasına gittim. (…) odanın dış kapsını içeriden kilitledi. Makam odasından geçilen diğer odaya girip beni ‘gel bir şey söyleyeceğim’ diyerek yanına çağırdı. Ben yanına gittiğimde o odanın kapısını da içeriden kilitledi. İstemediğimi söylediğim halde benimle zorla birlikte oldu. Bağıramazdım, onun makam odasıydı. Bu olaydan sonra üzüldüm, ‘böyle olmamalıydı’ diyerek odadan çıkıp binadan çıkarak ayrıldım. (Neden o tarihlerde şikayetçi olmadığı soruldu) O dönemde (…) bana özel hayatından bahsetmişti. Belli bir şeye gelmiş erkek karşısında bir kadının durması kolay olmuyor. O kafasına bu olayı koymuştu. Ben de fiziksel olarak karşı koyamayacağımı biliyordum. Fiziksel olarak da bu nedenle karşı koyamadım. (…) özel hayatında yaşadığı problemleri bana anlatmıştı. Ben de o tarihlerde merhamet edip şikayetçi olmamıştım. (…) kızı çok küçüktü. Onun hayatı da olumsuz etkilenir diye düşünmüştüm. Ayrıca (…) ağlamıştı. ‘(…) için evimi ipotek ettim, kredi almak için borcum var’ demişti. O şimdi borcunu ödedi, ben bu durumdayım. Yıllar geçtikçe olayların gerçekliğini gördükçe, otel odalarında birileri ile birlikte olduğunu bayanlarla görüştüğünü duydukça bugün şikayetçi olmaya karar verdim. Devletin makamını hareme çeviremez.”

Ağırel, sözkonusu AKP’li başkanla olaya dair görüşmek istediğini ancak telefonlarına çıkmadığını ifade etti. Mağdur kadının iki ay önce CİMER’e de başvurarak olayı anlattığını, yani olayın Cumhurbaşkanlığının da bilgisinde olduğunu belirten Ağırel, “Yaşananları aynen anlatıp iki ay önce saat 19.49’da Cumhurbaşkanlığından yardım istemiş. AKP’li olduğunu söylüyor fakat bugüne kadar herhangi bir işlem yapılmamış” dedi.

Haber halk tv

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir