Haberler

Bilim Kurulu üyesi Pınar Okyay: Açılma kararından haberimiz yoktu

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, kontrollü normalleşme ve tam kapanma süreciyle ilgili çarpıcı eleştirilerde bulundu.

HaberTürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programına bağlanan Prof. Dr. Okyay, açılma kararından haberleri olmadığını söyledi. Okyay, “Biz mesela 1 Haziran sonrasını bilmiyoruz, yarın belki bir şeyler açıklanacak bugünden 1 Haziran sonrası için senaryolarımızı en baştan ta bu işi kurgularken bilmek durumundayız” dedi.

Altaylı’nın “Bilim Kurulu bilmiyor mu ne olacağını?” sorusu üzerine Okyay, şöyle konuştu:

“Sınırlılıklar içinde çalışıyoruz”

“Bilim Kurulu toplumda salgın yönetimi… Bilim Kurulu’ndayım ben biliyorsunuz… Bu açılmayla ilgili bir görüş bildiremedik. Çünkü bu kararlar, bizim de bu şekilde yapılanmış şekilde haberimiz oldu. Daha önce 100 bindeki rakamları da içeren toplumdaki yükün okulların açılmasını anlamında nasıl değerlendirmesi gerektiği dünya örnekleriyle bizim kendi alt grubumuz bir rapor hazırlayarak Sağlık Bakanlığı’na sunmuştu. Ama Bilim Kurulu, gerçekten bilimsel danışma kurulu şeklinde… Belli sınırlılıklar içinde çalışabiliyor. Yani biz, bizden istenmeyen şeyler konusunda rapor ve görüş oluşturuyoruz. Çünkü halk sağlığı konusunda görüşlerimiz ve müdahalelerimiz oluyor. Ama bakanlık sonuçta götürdüğü yer, açıkçası bir yürütme erki, o erkten bu şekilde kararlar çıkıyor.”

“İçki satışı yasağının bilimsel bir tarafı yok”

17 günlük tam kapanma sürecindeki içki ve ped satışı yasağıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Okyay, bu yasakların hiçbir bilimsel yanının olmadığını vurguladı.

Okyay, “Bunların herhangi bir yerde gerekçeleri de yok. Biz bunu 17 günlük kapanmada da konuştuk Fatih Bey. Şu alkol yasağını, kadınların hijyenik ped alamaması, kurşun kalem alınmaması gibi pek çok yasakla karşı karşıya kaldı Türkiye. Açıkçası bunların hiçbir bilimsel tarafı yok. Bilim insanı olarak bunun arkasında durmak ya da savunma gibi bir durum olması mümkün değil” diye konuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir