Muhalefet

Boğaziçi Üniversitesi eylemi ve davası devam ediyor

İSTANBUL – Boğaziçi Üniversitesi eylemlerinde haklarında açılan davada yarılanan 97 kişinin duruşması görüldü. Boğaziçi Üniversitesi eylemlerinde haklarında “Toplantı ve gösteri yürüyüşü kanuna muhalefet etmek” iddiasıyla 97 öğrencinin yargılandığı davanın 6’ncı duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 32’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya çok sayıda katıldığı için 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi salonunda görüldü. Duruşmaya yargılanan öğrencilerden Ezgi Yergin, Yarenur Çetin, Ekinsu Aktaş ve Eren Kaya katıldı. Yergin, Çetin, Aktaş ve Kaya’nın avukatı Seher Dursun’un yanı sıra birçok avukat da katıldı. 

KAYYIMA KARŞI EYLEM HAK

 Ekinsu Aktaş, “kayyım rektör” atamasına tepki göstermek amacıyla eyleme katıldığını belirtti. Bu durumun demokratik bir hak olduğunun altını çizen Aktaş, bu haklarını kullanmadan polis tarafından darp edilerek gözaltına alındıklarını kaydetti. Aktaş, mahkemenin polis tutanağına aleyhinde yer alan delilleri ise kabul etmediğini söyledi. Ezgi Yergin, eyleme katılmadığını ancak otobüs durağında olmasına rağmen gözaltına alındığını paylaştı. Yargılananların savunması ardından Şahsene Eşay Bostan’ın avukatı Harun Ünsaldan söz aldı. Ünsaldan, müvekkili ile öğrencilerin henüz eyleme katılmadan gözaltına alındıklarını belirtti. 

KANUNA AYKIRI 

Ceza kanunu maddelerine işaret eden Ünsaldan, kanuna göre ceza verilemeyeceğini belirtti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına ve Yargıtay içtihatlarında müvekkillerinin eyleminin güvence altına alındığına dikkat çeken Ünsaldan, beraat talebinde bulundu.  İddia makamı, eksik hususların giderilmesini istedi. 

 DURUŞMA ERTELENDİ

 Ara kararını açıklayan mahkeme, ifadesi alınmayan öğrenciler hakkında çıkarılan yakala emrinin infaz edilmesine, polisin tuttuğu görüntü ve tespit tutağında yer alan ve kendisi olduğunu kabul etmeyen öğrencilerin teşhis edilmesi için yeniden işlem yapılmasına CD’nin çözümünün bilirkişiye gönderilmesine karar vererek, duruşmayı 21 Aralık’a erteledi. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir