Ana Sayfa Haberler Borcunu ödeyemeyen 9 bin esnaf daha iflas etti

Borcunu ödeyemeyen 9 bin esnaf daha iflas etti

0
Borcunu ödeyemeyen 9 bin esnaf daha iflas etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, geçen eylül ayında 9 bin 608 esnafın daha iflas ettiğini kaydederek son üç ayda kepenk indiren esnaf sayısındaki artışın yüzde 63 arttığına dikkat çekti.

Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’nin haberine göre; CHP’li Ağbaba, Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verilerine göre, 2021’in ilk dokuz ayında meslekten ve sicilden terkini yaparak iflas eden esnaf sayısının 71 bin 344 olduğunu kaydetti. Ağbaba, “Covid-19 kısıtlamalarının sona erdiği Temmuz 2021’den Eylül 2021’e geçen sürede iflaslar yüzde 63 oranında arttı. Temmuzda iflas eden esnaf sayısı 5 bin 865’ti eylül ayında bu sayı 9 bin 608’e yükseldi” dedi.

Ağbaba, ekonomi yönetiminde atılan hatalı adımlarla yükselen döviz kuru ve yurttaşın eriyen alım gücünün de esnafı zora düşürdüğünü belirterek, “Esnaf, kapanma döneminin bitmesiyle işlerin düzeleceğini düşünüyordu. Ancak hatalı ekonomi yönetimi ile artan döviz kuru karşısında yurttaşın alım gücü eridi, işler beklenilen gibi değil. Esnaf geçmiş borçlarının altında ezilmeye devam ediyor. Borcunu ödeyemeyen, kepengi indiriyor. Esnafın kaybına göre gelir desteği verilmesini ve kredi faizlerinin silinmesini söyledik. Sesimize kulak tıkayan iktidar, her ay artış gösteren toplu iflasların sorumlusudur” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here