İnsan Hakları

Cumartesi Anneleri: Karanfilin suçu ne?

İSTANBUL – Cumartesi Anneleri, 700’üncü haftada gözaltına alındıktan sonra haklarından dava saçılan 46 kişinin yargılandığı davanın yarın görülecek duruşmasına destek amacıyla dijital medya kampanyası başlattı.

Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eyleminde gözaltına alınan 46 kişi hakkında açılan davanın ikinci duruşması bugün Çağlayan’da bulunan İstanbul 21’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Cumartesi Anneleri, yarın görülecek dava öncesi #KaranfilinSuçuNe etiketiyle dijital medyada kampanya başlattığını duyurdu.

Cumartesi Anneleri paylaştıkları mesajda şu ifadeleri kullandı: “Galatasaray Meydanı’ndaki 700. Hafta buluşmamıza yapılan polis saldırısında gözaltına alınan 46 kayıp yakını, hak savunucusu ve destekçimize, barışçıl toplantı ve gösteri özgürlüğünü kullandığı için dava açıldı. 12 Temmuz Pazartesi Çağlayan Adliyesi’nde görülecek 2.  duruşma öncesinde, bugün (11 Temmuz Pazar) bir sosyal medya kampanyası düzenliyoruz. Tüm destekçilerimizden, dostlarımızdan kampanyamıza destek bekliyoruz. Hashtag’i ilk tweetimizde (@CmrtesiAnneleri) görebilirsiniz.”

Kampanyaya birçok isim yaptığı şu paylaşımlarla destek verdi:

İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip: 12 Temmuz Pazartesi Çağlayan Adliyesinde, Cumartesi Annelerinin yanındayız.

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy: 700. haftada Galatasaray Meydanı’nda kayıplarını arayanlar, hak savunucuları gözaltına alındı, yargılanıyor. 2. duruşma 12 Temmuz’da Çağlayan Adliyesi’nde görülecek. Kayıplarımızı aramaktan da Galatasaray Meydanı’ndan da vazgeçmeyeceğiz!

Maside Ocak: Abimi elimizden alanlara karşı elimde bir fotoğraf ve karanfille adalet arıyorum.

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu: 30 yıldır yakınlarını arayanlar değil, failler, onları aklayan, saklayanlar yargılandığı gün bu ülkede karanfiller acı kokmayacak!

HDP Milletvekili Züleyha Gülüm: “Cumartesi insanları Yargılanamaz” demek için Pazartesi 09.30’da Çağlayan Adliye önündeyiz.

HDP Milletvekilli Musa Piroğlu: Kayıpları arama çabası insanların kaybedilmediği bir ülke yaratma çabasıdır. Yargılanmak istenen aydınlık bir gelecek arayışıdır. Vicdandır, onurdur.

CHP Milletvekilli Sezgin Tanrıkulu: Cumartesi Anneleri 699 hafta boyunca Galatasaray Meydanı’nda Türkiye’nin en uzun barışçıl buluşmalarını gerçekleştirdi. Ta ki 25 Ağustos 2018 tarihinde 700. Hafta buluşmasında ağır polis şiddetiyle engellenene kadar.

CHP Milletvekili Turan Aydoğan: Cumartesi Anneleri tam 850 haftadır dünyanın en barışçıl eylemini yapıyor. Bu barışçıl eylemden dahi bir yargılama ortaya çıkardılar. 12 Temmuz Pazartesi saat 09.30’da Çağlayan’da İstanbul Adliyesi’nde Cumartesi Anneleri’nin yanında olacağım.

Barış Akademisyenleri: Hakikat ve adalet mücadelelerinde Cumartesi Annelerinin, Cumartesi İnsanlarının, insan hakları savunucularının yanındayız. Kayıp yakınları değil, kaybedenler yargılansın.

Besna Tosun: Gözaltında kaybedilen insanlarımız için hakikat ve adalet talep ettiğimiz için yargılanıyoruz. Yarın, 12 Temmuz Pazartesi 9.30’da 2.duruşmamız için Çağlayan’da buluşuyor, #KaranfilinSuçuNe diyoruz.”

NE OLMUŞTU?

İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 2018 yılında 700’üncü hafta eylemi için buluşmak isteyen Cumartesi Anneleri’ne Beyoğlu Kaymakamlığı izin vermemişti. Kararı tanımayan ve aralarında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve önceki dönem Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP ve CHP’li milletvekilleri, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ile aydınların da bulunduğu çok sayıda kişi Galatasaray Meydanı’nda toplanmaya başlamıştı. Kitleye saldıran polis, Maside Ocak, Ali Ocak, Besna Tosun, Cihan Tosun, Adilcan Ocak, Hasan Karakoç, Sebla Arcan, Leman Yurtsever, DİSK/Gıda-İş Genel Sekreteri Levent Gökçek, Berkin Elvan’ın ablası Gamze Elvan ve gazeteci Faruk Eren’in de aralarında olduğu 46 kişiyi işkenceyle gözaltına almış, ardından 46 kişi hakkında dava açılmıştı. Davanın ikinci duruşması yarın Çağlayan’da görülecek.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir