Muhalefet

İzmir Barosu seçimlerini Çağdaş Avukatlar Grubu kazandı

İzmir Barosu 10-11 Temmuz’da 2020-2021 genel kurul seçimlerini gerçekleştirdi. Çağdaş Avukatlar Grubu’nun Adayı Özkan Yücel ile Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’nun Adayı Mustafa Çetin’in yarıştığı seçim, Kültürpark 4 Nolu Hol’de sona erdi. İzmir Barosu üyesi avukatlar, 28 sandıkta oy kullanma işlemini tamamladı. 11 bin 20 avukatın deneme olduğu seçimlerde 6 bin 706 oy kullanılırken, 6 bin 487 oy geçerli sayıldı. Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu 2 bin 424 oy alırken, Çağdaş Avukatlar Grubu 4 bin 26 oy ile seçimleri kazandı. Çağdaş Avukatlar Grubu İzmir Barosu seçimlerini kazanırken,  Avukat Özkan Yücel ikinci kez İzmir Barosu Başkanı oldu.

Seçimde yeni başkan ve yönetimin yanı sıra disiplin kurulu, denetleme kurulu ve Türkiye Barolar Birliği (TBB) delegeleri de seçildi.

Yeni yönetim ise şu şekilde: “Özkan Yücel, Ayşe Kaymak, Deniz Yılmazer, Elçin Kılınçer Ot, Hüseyin Yıldız, Mehmet Baran Selanik, Miray Sayman, Perihan Çağrışım Kayadelen, Sinan Balcılar, Şefika Yıldırım Sert ve Yakup Gül.”

Seçimlerin sonuçları ise coşkuyla karşılandı. Avukatlar sık sık “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Feyzioğlu bekle biz geliyoruz” sloganlarını attı.

‘ADALET BARİKATINDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Seçimlerin ardından konuşma yapan Özkan Yücel, “Biat etmemenin, teslim olmamanın başarısı bu. Bundan iki buçuk yıl önce biz kazanınca, yandaş basın ‘barikatçılar kazandı’ diye manşet attı. Haktan, hukuktan, adaletten yana kurduğumuz bu barikattan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

DURUN DEDİLER VAZGEÇMEDİK’

İzmir Barosu’nun geçen sürede sürekli baskı gördüğünü, seçimlerin kazanımının bu açıdan da önemli olduğunu belirten Yücel, “Durun dediler, durmadık, vazgeçmedik. Bugünkü sonuç, mücadeleye ne kadar ihtiyaç duyduğumuzun göstergesidir. Tüm meslektaşlarım için yeni dönemde de vazgeçmeden mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu ülkede faşizme karşı ortak mücadelenin önemini ortaya koyuyor, bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

‘TTB HUKUK TANIMIYOR’

Konuşmasının devamında Türkiye Barolar Birliği’nin (TTB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nun yönetimini de eleştiren Yücel, “Küçük tek adamın yönetme anlayışı hukuku tanımıyor, hukuktan, barodan yana, insan haklarından yana bir anlayışı yönetime getirme zamanıdır. Biz haklıyız bu yüzden kazanacağız, hakikat asla kaybetmez. Daha iyi bir İzmir Barosu için hemen çalışmaya başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir