Haberler

Dersim’de, Seyit Rıza’nın torunu Murat Yıldız’dan 7 gündür haber alınamıyor

Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Aşağıtorunoba köyünde yaşayan ve 7 Mayıs’ta hayvanlarına barınak yapmak için aracıyla evden ayrılan Seyit Rıza’nın üçüncü kuşak torunu Murat Yıldız’dan 7 gündür haber alınamıyor. Yıldız’ın, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Ağaçpınar köyü kırsalında 7 Mayıs’ta gerçekleştirdiği operasyonda yaşamını yitirdiği iddia ediliyor. Valilik, Murat Yıldız’dan bahsetmediği açıklamasında operasyonda bombardıman yapıldığı iddialarını reddetti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; olayın gerçekleşmesi ardından Ovacık İlçe Jandarma Karakolu, Yıldız’ın ailesini çağırarak, DNA testi için kan örneği vermelerini istedi. Yıldız’ın ailesi kan örneği vermek için Malatya’da giderken, olaya ilişkin açıklamalar da gelmeye devam ediyor.

Baba Yıldız: Takip edildi

Yıldız’ın babası Mazlum Yıldız, oğlunun evden ayrıldıktan sonra takip edildiğini öğrendiklerini ve sonrasında kendisinden haber alamadıklarını aktardı. Ovacık’ta askerlerin kendisine yanmış bir araç gösterdiğini aktaran baba Yıldız, DNA testi sonucunu bekleyeceklerini belirtti.

Önlü: Savaş suçu

Yıldız’ın ailesini ziyaret eden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, Yıldız’ın ölümüne ilişkin, “Murat’ın ölümüyle ilgili bir sürü gerekçe söyleniyor. Gerekçe ne olursa olsun bir sivili savaş ortamında katletmek savaş suçudur. Yanında kim vardı, kim yoktu, hiç buna bakmaksızın bir sivil katlediliyorsa bu savaş suçudur. Gencimiz de kendi hayvanını götürmek için yaylasını düzenlemek için gidiyor böyle bir sonuçla katlediliyor” dedi.

Baro: Neden sadece Yıldız’a izin verildi?

Tunceli Barosu da dün konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, olayın yaşandığı köyde incelemeler yapıldığı belirtilerek, “Çevre sakini köylüler, o bölgede yaşanan olaydan birkaç gün öncesinden başlayan bir operasyon olduğunu ve bölgenin yasaklı bir bölge olduğunu belirtiler. Köylüler, hiç kimsenin Ağdat ve Ağaçpınar bölgesine alınmadıklarını söyledi. Örneğin hayvanlarıyla yayla evine gitmek isteyen H.D. bırakılmamışken, Yıldız, Ağaçpınar’a yayla evini kurmak ve çadırını yerleştirmek için gidişine izin verilmiş. Yıldız’ın, operasyon bölgesine neden bırakıldığına dair herhangi bir bilgi yok. Çevre köylerin muhtarları ile yaptığımız görüşmede, ‘Hayvanları bile köyün dışına bırakmamıza izin vermediler’ diye belirttiler. Mantara ve ışkına toplamaya hiç kimsenin gitmemesi uyarısının yapıldığını da aktardılar” bilgileri paylaşıldı.

Baronun soruları

Açıklamada, ayrıca olayın aydınlatılması için yetkililere şu sorular yöneltildi:

* En önemlisi, operasyon bölgesine başkaları bırakılmamışken Murat Yıldız neden o bölgeye bırakıldı?

* SİHA ve İHA görüntüleri mutlaka vardır. Bu görüntüler neden paylaşılmıyor?

* Operasyon bölgesine halen neden kimse alınmıyor?

* Bu olaya ilişkin neden açıklayıcı bir bilgi yok?

* Yakın köylüler ‘iki adet patlama oldu sonuncusu çok sesliydi ve alev topuydu’ dediler. Bu patlamalar nasıl gerçekleşti?

* İnsanların cesetleri nasıl tanınmaz hale geldi?

Valilik, “bombardıman” iddialarını reddetti

Tunceli Valiliği ise, olaya dair tepkilerin yükselmesi üzerine dün açıklama yaptı.

Valilikten yapılan açıklamada, bazı sosyal medya hesaplarında, “Tunceli’nin Ovacık ilçesi kırsalında 7 Mayıs’ta terör örgütü PKK’ya yönelik gerçekleştirilen operasyonda hava bombardımanı ile sivilin öldürüldüğü” şeklinde haberlerin yer aldığı belirtildi. İddiaların gerçeği yansıtmadığının savunulduğu açıklamada, “Oluşturulan kontrol alanlarının birine yaklaşan bir aracın içerisinden güvenlik görevlilerimize ateş açılmış, güvenlik görevlilerimizce ateşe karşılık verilmesi üzerine araç yoldan ayrılarak yol kenarında bulunan dere yatağına doğru yönelmiş ve orada durmuştur. Bu sırada aracın içerisinde bulunan ve yakalanacaklarını anlayan teröristlerden bir ya da birkaçı beraberlerindeki patlayıcıları infilak ettirmişlerdir. Olay sonrası alınan güvenlik tedbirleri neticesinde aracın içerisinden çıkarılan cesetler kimlik tespiti için Malatya Adli Tıp Kurumuna gönderilmiştir” denildi.

Bombardıman iddialarının da reddedildiği açıklamada, “Olay anlatıldığı üzere gerçekleşmiş olup, hiçbir surette araca havadan yahut karadan bombalı müdahale edilmemiştir. Konuya ilişkin görüntü kayıtları olayın en başından beri mevcut olup asılsız ve kamuoyunu yanıltmakta amaçlı haberlere itibar edilmemesi hususunu kamuoyunun bilgisine sunarız” ifadeleri kullanıldı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir