Haberler

Kolombiya’dan Türkiye’ye gönderilmek üzereyken yakalanan kokain yüklü gemilerle ilgili Süleyman Soylu’ya sorular

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Maraş Milletvekili Ali Öztunç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya; “Güney Amerika’da Türkiye varışlı gemilerde yakalanan kokainlerle ilgili Türkiye’de soruşturma açılıp açılmadığını” sordu.

Kolombiya’daki Buenaventura Limanı’nda 9 Haziran 2020’de 5 ton, Ekvador’daki Panama Limanı’nda ise 5 Mayıs 2021’de 616 paket kokain yakalandığını belirten Öztunç,Meclis Başkanlığı’na sunduğu önergesinde; gemilerin varış noktasının, Türkiye olduğuna dikkat çekerek “Kolombiya’da yakalanan 5 ton kokainin Türkiye’deki alıcısı kimdir? Panama’da yakalanan ve son durağı Mersin limanı olan 616 paket kokainin alıcısı kimdir?” sorularını yöneltti.

Öztunç, bu iki olay ile ilgili Bakan Soylu’ya şu soruları yöneltti:

“- Yakalanan kokain ile ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

– (Kolombiya’da yakalanan 5 ton kokain) Üzerinden bir yıl geçmesine rağmen bu konuda bir açıklama neden yapılmamıştır?

– (Panama’da yakalanan 616 paket kokain) Bu kokain konteynırının sevkiyatını yapan firmanın adı nedir? Firma sahipleri kimlerdir? Bu konuda herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

– Varış noktası Türkiye olan bu kokain sevkiyatları ile ilgili bir soruşturma açılmış ise bu soruşturmanın sonuçlarını kamuoyuna açıklamayı düşünüyor musunuz?

– Yakalanan kokain sevkiyatları ile ilgili, basında adı geçen siyasetçi ve kamu görevlileri hakkında bir soruşturma açılmış mıdır?

– Bu konuda herhangi bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?

– Son beş yılda ele geçirilen uyuşturucu miktarı ne kadardır?

– Bu uyuşturucuların ne kadarı deniz yoluyla ülkemize sokulmuştur?”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir