Toplumsal Cinsiyet

Yurtiçi Kargo’da yaşadığı tacizi anlatan kadını işten çıkardılar: Önce yeni iş teklifi sonra tehdit!

Yurtiçi Kargo Erzurum Bölge Müdürlüğü’nde 1 Eylül 2020 tarihinde sekreter olarak işe başlayan Dilara Özonur, Bölge Müdürü Mustafa S. tarafından 6 ay boyunca maruz bırakıldığı tacizi Genel Müdürlüğe bir yazı yazarak bildirdi. Ancak Özonur’un yöneticisine iftira attığı ileri sürülerek, 2 Nisan’da işine son verildi. Müdürlük, ayrıca sosyal medya hesabından maruz bırakıldığı tacizi anlatan Özonur ile ilgili açıklama da yayınlayarak, taciz iddialarını yalanladı.

MA’nın haberine göre; Mustafa S.’nin arkadaş olmaları yönünde kendisine teklifte bulunduğunu belirten Özonur, “Sürekli taciz ediliyordum. Bana, ‘kilo mu aldın? Sınırların neler?’ gibi işle ilgisi olmayan sorular soruyordu. İl dışına çıktığında ise, ‘Van’a gideceğim 3 gün seni göremeyeceğim’ diyordu. Bu ve buna benzer birçok tacizi söz konusu oldu” diye belirtti. Yaşadığı tacizden sonra insan kaynakları departmanına geçtiğini anlatan Özonur, sekreterlik bölümüne kendisinden sonra başka bir kadının alındığını ve onun da aynı tacize maruz kaldığını dile getirdi. Başka kadınlarında aynı şahıs tarafından tacize maruz bırakıldığını kaydeden Özonur, “İşe yeni başlayan kadın sürekli yanıma gelip ‘Müdür bana neden böyle şeyler soruyor anlamıyorum’ diyordu. Orada bulunan kadınları taciz ediyordu. Benim çıkışım verildikten sonra taciz edilen bir kadının daha istifa ettiğini duydum” dedi.

Yaşadıklarını Yurtiçi Kargo Genel Müdürlüğü’ne bir yazıyla bildiren Özonur, “Dilara, yönetimle görüşelim, sana bir hafta sonra dönüş yapalım’ dediler. Bir hafta sonra dönüş yaptıklarında ‘Senin performansından, iş ahlakından memnunuz. Ama söylediklerinin iftira olduğuna karar verildi. İş çıkışın verildi’” yanıtı aldığını söyledi.

Önce yeni iş teklifi sonra tehdit

Mustafa S.’nin ağabeyi ile babasını arayarak iş teklifinde bulunduklarını belirten Özonur, “Önce iş arkadaşlarım üzerinden bana haber gönderdi. ‘Ona söyleyin suç duyurusunu geri almazsa sizin de işinize son verilecek’ tehdidinde bulunmuş. Daha sonra ağabeyi ile birlikte babamı arayıp, daha iyi bir iş bulma teklifi yapıldı. ‘Dilara sussun, geri çekilsin biz ona daha iyi bir iş buluruz’ dediler” diyerek, bu teklifleri reddettiğini ifade etti.

“Çalıştığım süre boyunca sürekli tacize maruz kalıyordum”

Aynı yerde çalışan 3 kadının daha farklı tarihlerde yine aynı kişi tarafından taciz edildiklerini belirten Özonur, bu taciz olaylarına dair yapılan şikayetlerin hala Genel Müdürlüğe atılan mailler içinde yer aldığını söyledi.

İşverenlerin yeteri kadar araştırma yapmadan işine son verdiğini belirten Özonur, Genel Müdürlüğün olaya dair yaptığı açıklamanın da gerçeği yansıtmadığını söyleyerek, “Açıklamada söylediklerimin iftira olduğu yazılı. Ama iftira demek için önce soruşturma yürütülür, ardından bir değerlendirme yapılır. Yurtiçi Kargo, ben suç duyurusunda bulunduktan sonra bir açıklama yaptı. Açıklamada, 6 ay önce tacize uğradığımı söylemişler. 6 ay önce tacize uğradığıma dair bir şey demedim. Ben zaten 6 ay çalıştım. Ben çalıştığım süre boyunca sürekli tacize maruz kalıyordum. Tacize dair delilleri sunmadığımı söylemişler. Benim işime son verdikten sonra benden delil istediler. İş feshimi verdikten sonra size neden delil sunayım? Delilleri sunacağım yer savcılıktır. Savcılığa suç duyurusunda bulundum. Karşı tarafın ifadesi alındı. Tam kapanma olduğu için adliyeler kapalı ve dosya açılmıyor. Şu anda süreci bekliyoruz. Ben artık sesimi duyurmak istiyorum. Bunların sonu gelsin. Adaletin yerini bulmasını istiyorum” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir