Ana Sayfa Haberler “Tam kapanma” döneminde çalışan Novares işçileri: “Tamam, biz çarkları döndürelim ama sağlığımızı kim koruyacak?”

“Tam kapanma” döneminde çalışan Novares işçileri: “Tamam, biz çarkları döndürelim ama sağlığımızı kim koruyacak?”

0
“Tam kapanma” döneminde çalışan Novares işçileri: “Tamam, biz çarkları döndürelim ama sağlığımızı kim koruyacak?”

“Tam kapanma” kimin için ve ne için uygulanıyor? Bu soru güncelliğini korurken, üretimin tüm hızıyla devam ettiği fabrikalarda işçiler “Tam kapanma” denilen kısıtlamalara rağmen çalışmaya devam ediyor.

Evrensel’den Arzu Erkan ve Hasret Gültekin Kozan’ın haberine göre, Kocaeli Gebze’de bulunan Novares fabrikasının işçileri “tam kapanma”yı eleştirerek “Tamam, biz çarkları döndürelim ama sağlığımızı kim koruyacak?” sorusunu sordu.

“Tam kapanma olsa burada olmazdık”

Fabrika çıkışında soruları yanıtlayan bir işçi, “Bana göre tam kapanma değil. Öyle olsaydı bizim burada işimiz olmazdı. Fabrikamız istisna tutulabilirdi tabii ama tutulmadı. Her yer açık ama tam kapanma diyorlar. Bu nasıl gerçekleşti? Esnaf da bu süreçte mağdur oldu, arkadaşlarımız var, destek alamadıklarını söylüyorlar” diye konuştu.

İktidar politikasını işaret ettiler

Bir başka Novares işçisi ise bu kısıtlamaların salgının yayılımını engellemeyeceğini söyledi. İktidarın politikalarını eleştiren işçi, “Bir önceki kapanmanın farklı bir versiyonu, hiçbir değişiklik yok. Nedeni de iktidarın politikası. Tam kapanma denildiği an ben gerçek bir kapanma beklemedim. Biz mesela iki hafta kapansak çok da büyük bir kayıp olmazdı. Bu kısıtlamalar salgının yayılımını önlemeyecek, çünkü hiçbir değişiklik yok. Tabii ki biz böyle bir şeyi daha önce yaşamadık ama böyle tam kapanma olmaz. İnsanların evinde olması lazım. Ekonomik destek verilmesi lazım ama bu da ülke şartlarında çok zor” diye konuştu.

“Sendikalar işçiden uzak”

İşçilerin yalnız bırakıldığını ifade eden bir başka Novares işçisi de “Mecliste vekillerin yüzde 90’ı işveren. Tam kapanma o yüzden hiçbir zaman olamaz. Bu ülkede kararları işveren milletvekilleri alıyor, bize de çalışmak düşüyor. Kendileri arabalarına binip Bodrum’a, Marmaris’e gitti. Biz ölümle baş başayız” dedi.

Sendikaları da eleştiren işçi, “Sendikaların da herhangi bir tepkisi yok. 1 Mayıs’ta da gördük. Sendikacıların işçiden uzak olduğunu düşünüyorum, işçi yalnız, işçi tek başına” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here