Haberler

Dikili’de Çandarlı sakinleri sık sık trafik kazalarının yaşandığı Bergama Asfaltı kavşağını trafiğe kapattı

Telgraf haber:

İzmir’in Dikili ilçesinde sık sık trafik kazalarının yaşandığı yolu trafiğe kapatan yurttaşlar “Trafik terörüne son”, “Ölüm değil, çözüm istiyoruz” ve “Sesimizi duyun” yazılı dövizler açıp yetkililere seslendiler.

İzmir’in Dikili ilçesine bağlı Çandarlı Mahallesi sakinleri, son dönemde sık sık trafik kazalarının yaşandığı Ferhat Uysal Caddesi ile Bergama Asfaltı kavşağını trafiğe kapattı. Alkışlı protesto yapan 50’ye yakın yurttaş, “Trafik terörüne son”, “Ölüm değil, çözüm istiyoruz” ve “Sesimizi duyun” yazılı dövizler açarak yetkililerden yardım istedi.

Protesto, 2 gün önce yaşanan bir kazada ağır yaralanarak Bergama Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Mustafa Zeki Yılmaz (24) adlı gencin yoğun bakımda olduğu hatırlatıldı.Protestocular adına konuşan Gonca Yılmaz şunları söyledi:

“İki gün önce bu yolda 20 yaşlarında bir gencimiz, gözlerimizin önünde trafik kazası geçirdi. Şu an yoğun bakımda ve beyin kanaması geçiriyor. Bu ilk değil, birçok gencimiz öldü. Ölümden dönenler oldu. Hayvanlarımız ölüyor. Ölüyoruz. Kimsenin umurunda değil. Buraya bir çözüm bulun. Araçlar inanılmaz hızlı geçiyor. Camlarımız titriyor, deprem oluyor sanıyoruz. Ben karayolları müdürü, belediye başkanı, vali ya da kaymakam değilim. Çözümü onlar bulacak. Ben bulacaksam oradan gitsinler.”

“YAYA GEÇİDİ VEYA KÖPRÜ YAPMAK ÇOK MU ZOR”


Lütfü Eke isimli bir vatandaş ise “Büyük bir duygu yoğunluğu içindeyim. Çok sevdiğim arkadaşımın oğlu yoğun bakımda yatıyor. Burada insanlık ve adalet için bir araya geldik. Buraya önlem almak; yaya geçidi, köprü yapmak çok mu zor? Burada insanların ölümünü durdurmak çok mu zor? İnsanlar öldükten sonra isimlerini parklara vermek için mi vatandaşız” diye konuştu.

“DENİZE GİTMEYE KORKAR OLDUK”Bir diğer mahalle sakini Nihal Çetin de şunları söyledi:

“Bundan iki yıl önce 17 yaşındaki genç bir oğlumuz, bahçe duvarında arkadaşıyla sohbet ediyordu. Hızla gelen bir araba çocukların ikisine birden çarptı. Aile birden dışarı fırladı. Ancak çocuğumuz ‘anne canım çok yanıyor’ diye diye ailesinin önünde vefat etti. Ailenin tek çocuğuydu. Şu anda ikisi de perişan haldeler. Aynı yıl yine yan komşumuz olan 80 yaşındaki bir amca, motosikletiyle giderken hızla gelen bir aracın altında kaldı. Bu yıl yine bir gencimiz yoğun bakımda. Denize gitmeye korkar olduk. Arkadan yol açıldı. En azından 4 ay, şu yaz sezonu bitinceye kadar bu yolu Dikili ayrımına kadar trafiğe kapatsınlar. Kazalar önlensin, sonra kış sezonunda tekrar açılsın.”

Eylem sırasında bazı araç sahipleri ile vatandaşlar arasında kısa süreli tartışmalar yaşandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir