Ekoloji Manşet

Mersin’de tarım ve hayvancılık bölgelerini kapsayan 37 ayrı maden ruhsatı dağıtıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin HDP’li Meclis üyesi Abdurahman Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentin orman, tarım ve hayvancılık bölgelerini kapsayan 37 ayrı alan için maden ruhsatı verdiğini söyledi.

MA’dan Mehmet Şah Oruç’un haberine göre; mevcut maden ocakları ve HES’lerle eşsiz coğrafyasını tahrip emeyi sürdürdüğü Mersin, kurulmak istenen yeni maden ocaklarının tehdidi altında. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin HDP’li Meclis üyesi Abdurahman Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Mersin’de 10’u merkez Toroslar ilçesinde olmak üzere 37 farklı alan için maden ruhsatı verdiği bilgisini paylaştı. Maden ruhsatı alan şirketlerin yetkilileri, bakanlık yetkilileri ile birlikte Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu hazırlamak üzere toplantılar düzenlemeye başladı.

Haftada 36 ton patlattıcı patlatılacak

Bazı yerlerde toplantılar gerçekleştirilirken, bazı yerlerde ise halkın tepkisi üzerine toplantılar yapılmadı. Merkez Yenişehir ilçesine bağlı kırsal Çukurkeşlik Mahallesi’nde yapılmak istenen ÇED toplantısı, mahalle sakinleri tarafından davul, zurna, tencere ve tavayla engellendi. Protestolar nedeniyle toplantıyı gerçekleştiremeyen yetkililer, bölgeden ayrılmak zorunda kaldı.

Yıldız, Toroslar ilçesine bağlı kırsal Kerimle Mahallesi’nde kurulmak istenen taş ocağına dair “ÇED olumlu” raporu çıkması durumunda bölgede haftada 36 ton patlayıcının patlatılacağını da söyledi. Yıldız, “Her hafta bu civar köylerin tepesine taş yağacak. Dolayısıyla bu insanlar bırakın burada tarım ve hayvancılığı yapmasını, buradan göç etmek zorunda kalacaklar. Bölgedeki yaban hayvanlar yok olacak. Bu bir vicdansızlıktır. Her bir taş ocağının istihdam edeceği kişi sayısı 10’u geçmez. Bunun da bu köylüye bir faydası yok. Akkuyu’da gördük. Ruslardan başka çalışan yok. Bunların tamamı uydurulmuştur. İstihdam yaratacağız diyerek burada istihdamı yok etmenin bir anlamı yok. Bu bir saldırıdır ve çökme hareketidir” diye belirtti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir