Muhalefet Toplumsal Cinsiyet

Devrimci Gençlik Köprüsü’nde mor ve beyaz balonlar uçtu

etlgraf haber-

Hakkari’de Devrimci Gençlik Köprüsü’nde bir araya gelen çok sayıda kadın yürüyüş yapıp, balon uçurdu. Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeleri Kadın Platformu “Eşitlik ve özgürlük mücadelesinden vazgeçmiyoruz. İsyanımızı büyütüyoruz” şiarıyla basın toplantısı düzenledi. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) kadın temsilcilerinin de katıldığı toplantıda “İstanbul Sözleşmesi Bizim” ve “Haklarımızdan Vazgeçmiyoruz” pankartları salona asıldı. Toplantıda konuşan KESK Kadın Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İlkay Ersus, “Bugün dünyanın dört yanında eşitsizliği, yoksulluğu, savaşları ve şiddeti üreten erkek egemen kapitalizme karşı isyanımızı meydanlara taşımak, kadın dayanışmasının sınırları aşan gücüyle buluşmak ve itirazlarımızı hep birlikte daha fazla duyurmak için yine alanlardayız” dedi.

 ‘AKP’NİN TEKÇİ, GERİCİ TOPLUM İNŞASI’

Kadınların her gün evde, işte, okulda, sokakta erkek ve erkek devlet şiddetine maruz kaldığını belirten Ersus, “Dünyada ve ülkemizde milliyetçi muhafazakâr iktidarlar, pandemiyi de fırsat bilerek kadın kimliğine dönük saldırılarını arttırırken, AKP iktidarı tekçi, gerici ve cinsiyetçi temelde oluşturmayı tasarladığı yeni toplumsal düzenin inşası için kadın kazanımlarını zayıflatmayı temel almış, baskı mekanizmalarını tümüyle seferber ederek kadınları ev içinde ve kamusal alanda iradesizleştirmeye dönük saldırılarına hız vermiştir” diye belirtti. İstanbul Sözleşmesi’nin feshinden sonra 6284 sayılı yasanın da hedef haline geldiğini vurgulayan Ersus, “Bu cezasızlıktan güç ve cesaret alan erkekler ‘gücüm yettiği için hedef aldım’ diyebilecek cürette ve biz kadınları akıl almaz yöntemlerle katletmeye devam etmektedir” şeklinde konuştu. 

CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ DERİNLEŞİYOR 

AKP-MHP iktidarı döneminde kadınların çalışma yaşamının neo-liberal politikalar doğrultusunda esnek, güvencesiz, parçalı ve kayıt dışı istihdam biçimleriyle yeniden yapılandırmakta olduğunun altını çizen Ersus, “Pandemiyle ekonomik kriz bileşkesinde ilk işten çıkarılanlar kadınlar olmakta, kadın yoksulluğu ve işsizliği her geçen gün artmaktadır. Ekonomik kriz çalışma yaşamında var olan cinsiyet eşitsizliğini derinleştirirken, artan kadın işsizliği ve yoksulluğuna dair hiçbir önlem alınmamaktadır” şeklinde ifade etti.

 ‘KADINA YÖNELİK ŞİDDET POLİTİKTİR’

 Kadınların toplumsal alanın her aşamasında var olduğunu ve var olmaya devam edeceğini söyleyen Ersus, “Dünya emeğimiz üzerinde dönüyor. Hayatlarımıza ve emeğimize sahip çıkmaya her koşulda devam edeceğiz. Yaşadığımız her türlü erkek-devlet şiddetinin karşısında birlikte mücadele ederek ve birbirimizle dayanışarak kazanacağımızı biliyoruz. Yılmadan ve bıkmadan yıllardır söylediğimizi buradan bir kez daha haykırıyoruz; kadına yönelik şiddet münferit değil, politiktir. Bu şiddeti önlemenin en önemli yolu da kadın mücadelesinden ve kadın dayanışmasından geçer. Bugün çok daha güçlü ve çok daha örgütlü olarak hayatlarımıza ve haklarımıza sahip çıkıyor” ifadelerini kullandı. Kadınların yaşadıkları her yerde mücadeleyi büyüteceklerini ve kazanacaklarını vurgulayan Ersus, tüm kadınları Ankara’da gerçekleştirilecek olan “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” eylemine çağırdı. Ersus’un konuşmasının ardından “Yaşasın kadınların örgütlü mücadelesi” ve “Jin Jiyan Azadi” sloganları atıldı. 

HAKKARİ

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Kadın Meclisi, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla Devrimci Gençlik Köprüsü’nde mor ve beyaz balon uçurma etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Hakkari Barış Anneleri Meclisi, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) temsilcisi Avukat Harika Günay Karataş, Yüksekova Kadın Meclisi ve çok sayıda kadın katıldı. Deniz Gezmiş ve arkadaşları tarafından 1972 yılında Zap suyu üzerine yapılan ve Devrim Gençlik Köprüsü adı verilen köprüde bir araya gelen kadınlar, “Tacize, tecavüze, kadın cinayetlerine, çocuk istismarına karşı kadın mücadelesi her yerde” pankartı açtı. “Jin Jîyan Azadî” ve “Bijî Berxwedana Jina” sloganlarıyla köprüye doğru yürüyen kadınlar burada açıklamada bulundu. Açıklamada konuşan HDP Hakkari Merkez ilçe Eşbaşkanı Sinem Seven, düzenledikleri etkinliğin Mirabel Kardeşlerden bu yana devrimci mücadele yaşamını yitirenler ve mücadeleyi bugüne kadar taşıyan kadınlarına atfettiklerini dile getirdi. HDP Kadın Meclisi olarak kadın haklarını sonuna kadar savunacaklarını belirten Seven, Kadına yönelik şiddete karşı alanlarda olup haykırmaktan vaz geçmeyeceklerini ifade etti. Seven, “Barış sağlanana, Kadınlar özgür olana dek mücadelemiz devam edecektir” dedi. Açıklama ardında kadınlar zılgıtlarla, “Jin Jîyan Azadî” sloganlarıyla ellerindeki mor ve beyaz balonları havaya uçurdu. Kadınlar daha sonra Devrimci Gençlik Köprüsü’nden araçların bulunduğu noktaya kadar yürüyerek, “Em xwe diparêzin” ve “Jin Jîyan Azadî” sloganları attı.

ADANA

HDP Adana Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında Seyhan ilçesinde bulunan mahallelerde bildiri dağıttı. Kadınlar, Gülbahçe, Dağlıoğlu, Hürriyet ve Küçükdikili mahallelerinde ev ev gezerek, kadınları yapacakları etkinlikleri devam etti. Kadınlar, yarın HDP Adana İl Örgütü binasında, “Özgürlük Mücadelesinde Kadınlar” isimli fotoğraf sergisi ile HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın 25 Kasım’a dair söyleyişi ve müzik dinletisi olacak. 24 Kasım’da ise tutuklu kadınlara dayanışma kartları atılacak. 25 Kasım günü de saat 18.00’de Beşocak Meydanı’ndan İnönü Parkı’na yürüyüş yapılacak.

HATAY

HDP Hatay Kadın Meclisi de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında Dörtyol İlçesi’nde bildiri dağıtarak, yarın ilçede yapacakları kadın buluşmasına katılım çağrısında bulundu. Ev ev gezerek bildiri dağıtan kadınlar, yarın saat 16.00’da ilçeye bağlı Mezbahane Mahallesi’nde buluşacaklarını belirterek, HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay’ın katılımıyla yapılacak kadın buluşmasına tüm kadınları davet etti. Tüm kadınların yarın yapacakları etkinliğe davet eden HDP PM Üyesi Avukat Mehtap Sert, kadınlar olarak yarın  Mezbahane Mahallesi’nde buluştuklarını belirterek, “Parti Sözcümüz Ebru Günay’ın katılımıyla bir kez daha erkek devlet şiddetine, savaşa, yoksulluğa hayır deyip, güçlerimiz birleştirerek, dayanışma çağrısında bulunacağız. Tüm kadınlar davetlidir” diye çağrıda bulundu.

 AĞRI

Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Kadın Meclisi 25 Kasım kapsamında HDP Ağrı il binası önünde açıklama yaptı. Açıklamaya TJA, HDP İl ve ilçe eş başkanlarının yanı sıra birçok kadın katıldı. Açıklamada, “Erkek şiddetine, savaşa, yoksulluğa karşı her yerdeyiz” pankartı açılırken açıklamayı ise yerine kayyım atanan Diyadin Belediye Eşbaşkanı Betül Yaşar okudu.     

Kadınların dayanışma ve mücadele ruhuyla, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, aile içi ve toplumsal şiddete, ayrımcılığa karşı çıktığını ifade eden Yaşar, kadınların dünyanın her yerinde hukuki, ekonomik, siyasal, sosyal alanda saldırıya, sömürüye maruz kaldığına dikkat çekti.

ALANLARDA MÜCADELE ETMEYE DAVET

Bölgede son dönemlerde kullanılan özel savaş politikalarına karşı tek çarenin örgütlenmek olduğuna vurgu yapan Yaşar,  ataerkil sistemin tüm çabalara rağmen teslim alınamayan özgür kadın-özgür toplum gerçekliği karşısında çaresiz kaldığını belirtti. Tüm ahlaki-kültürel değerleri yok edecek özel savaş yöntemlerine başvurulduğunu kaydeden Yaşar, kadınların da bu süreçte savaşın her türlü kirli yüzüyle karşı karşıya kaldığını söyledi. Yaşar, “Yoksulluk, baskı, şiddet, tutuklamalar, sürgünler… Özel savaş politikalarıyla taciz, tecavüz, fuhuş, uyuşturucu madde kullanımı gibi toplumsal ahlak ve değerleri aşındıran her türlü yöntem topluma karşı bir silah olarak kullanılmakta. Kadın üzerinden toplumun tamamını hedef alan, tam da buradan tüm topluma mesaj vermek isteyen zihniyet şunu unutmamalıdır ki; kadınının onuru ve namusu yalnızca bedeni değildir. Kadına yönelik şiddetle mücadele günü olan 25 Kasıma giderken bizlere dayatılan bu onursuzluğun, savaşın, şiddetin ve yoksulluğun sistematik hale getirilmesinin sonucu olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Tüm kadınları 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü’ne yönelik etkinliklerimize katılmaya, bu saldırılara karşı daha çok örgütlenerek mücadelemizi daha da büyütmeye ve alanlarda olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Açıklama  ‘Jin Jîyan Azadî’ sloganları ile son buldu. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir