Ekonomi Kültür Sanat Manşet

Diyarbakır Hafızası’nda yeni bölümler: “Üretimin hikâyesi”

etelgraf haber-

Üretimin hikâyesi: Kavşaklar, bereket ve siyasetDiyarbakır Hafızası’nın güncel çevrimiçi sergisi Üretimin hikâyesi: Kavşaklar, bereket ve siyaset’in üç yeni bölümü yayında: Bir üzüm tanesiyle açılan dünyaGüçlü kökleriyle kuyumculuk zanaatı ve Hem geçim kaynağı, hem yaşam biçimi: Hayvancılık.Diyarbakır’ın coğrafi yapısı ve bunun getirdiği iklim çeşitliliği, öncelikle ürün yelpazesinin her daim genişlemesine yol açmış. Bölgesel olarak ticaret yollarının kesiştiği bir kavşakta bulunması, Diyarbakır’ın bu anlamda önemini daha da artırıyor. Bu başlıkta bugüne uzanmak, savaşlar, bölgesel ve küresel değişimler, kıtlıklar kadar, yapılmayan toprak reformlarını, bölgeyi iktisadi açıdan azgelişmişliğe mahkûm eden politikaları, neoliberalizmin bu siyasetle birleştiğinde doğurduğu ağır sonuçları da konuşmayı gerektiriyor.
Güçlü kökleriyle kuyumculuk zanaatı
Bir üzüm tanesiyle açılan dünya Güçlü kökleriyle kuyumculuk zanaatı Hem geçim kaynağı, hem yaşam biçimi: Hayvancılık
Bir üzüm tanesiyle açılan dünya
“Buğdayın türküsü”nün başladığı topraklarDicle kenarı bostan, giyinmiş ipek fistan“Bakır diyarı”nın hikâyesi
Buğdayın türküsü”nün başladığı topraklar
Katkıda bulunan yazarlar: Dr. Mehmet Atlı, Levon Bağış, Dr. Uğur Bayraktar, Prof. Dr. Gültekin Özdemir, Prof. Dr. Aslı Özdoğan
Sergi editörü: Pınar Öğünç
Çeviri: Nazım Dikbaş (İngilizce), Ekrem Yıldız & Murat Bayram (Kürtçe)
Tasarım: Fika
Anadolu Kültür ile Diyarbakır Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği ortaklığında yürütülen proje kapsamında geliştirilen Diyarbakır Hafızası’nda, kurulduğu yerde varlığını altı bin yıldır aralıksız sürdüren şehrin somut ve somut olmayan kültürel değerleri, çokkültürlü yapısı ve tarihi seçilmiş temalarla ele alınıyor.Kente dair özel koleksiyonlarda bulunan belgeleri Diyarbakır Hafızası’yla paylaşmak için info@diyarbakirhafizasi.org adresinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.“Diyarbakır Hafızası” projesi, Gerda Henkel Vakfı ve Chrest Vakfı‘nın desteğiyle gerçekleştirilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir