Haberler

Ekonomik kriz: 5 ayda 2 milyondan fazla icra dosyası hazırlandı

Yaşanılan ekonomik kriz icra dosyalarına da yansıdı. 2021 yılı içerisinde 1 Ocak-14 Mayıs tarihleri arasında 2 milyondan fazla dosya icra ve iflas dairelerine gönderildi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, salgının derinleştirdiği ekonomik kriz ile birlikte icra dosyalarında büyük artış yaşandığını belirtti. Bulut, 1 Ocak- 14 Mayıs günleri arasında icra ve iflas dairelerine toplam 2 milyon 754 bin 926 yeni dosya geldiğini açıkladı.

Dosya sayıları geçen yıla göre arttı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşın ve esnafın geçim sıkıntısına düştüğünü, salgının da derinleştirdiği ekonomik kriz ile birlikte icra dosyalarında patlama yaşandığını bildirdi.

Bulut, yazılı açıklamasında, “Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinden alınan verilere göre bu yıl 1 Ocak- 14 Mayıs günleri arasında icra ve iflas dairelerine toplam 2 milyon 754 bin 926 yeni dosya geldi. Yeni gelen dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 766 bin 482 adet arttı” dedi.

“İcra daireleri açık olsa dosyalar daha da fazla olacaktı”

Geçen yıl nisan ayından itibaren üç ay süreyle icra dairelerine başvuruların ertelendiğini hatırlatan Bulut, bu yıl da salgın nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde icra dairelerine gelen dosya sayısının düşük seyrettiğini, sayının çok daha fazla olduğuna işaret etti.

Bulut, icra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısının da bir yıl öncesine göre 1 milyon 340 bin 599 adet artarak 21 milyon 895 bin 75’e çıktığını kaydetti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir