Ana Sayfa Haberler Enflasyon artarken kamu emekçilerinin maaşları eriyor

Enflasyon artarken kamu emekçilerinin maaşları eriyor

0
Enflasyon artarken kamu emekçilerinin maaşları eriyor

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) hazırladığı rapor ile kamu emekçilerinin maaşlarındaki erimeyi gözler önüne serdi.

Nisan ayı enflasyon oranlarının Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmasının ardından BES, bir rapor hazırlayarak kamu emekçilerinin maaşlarındaki erimeyi gösterdi. BES’in hazırladığı “Kamu Emekçilerinin Enflasyon Sepeti Araştırması”na göre enflasyondaki artışın aylıkta yüzde 1,79, 4 aylıkta yüzde 16,2 ve yıllıkta yüzde 35,60 olduğunu vurguladı.

Maaş zammı yüzde 2.45 geri düştü

Kamu emekçilerine bu yılın ilk altı ayı için yüzde 3 zam verildiği hatırlatılan araştırmada, TÜİK’e göre bile 4 aylık enflasyonun yüzde 5,45 olduğuna dikkat çekildi

Şimdiden maaş zammının TÜFE karşısında 2,45 puan geriye düştüğü vurgulandı.

Yüzde 16,2’lik 4 aylık enflasyon dikkate alındığında ise kayıp 13,2 puan. BES ayrıca kamu emekçilerinin enflasyonunun yıllık bazda nisan ayında yüzde 17,14 olan TÜİK enflasyonun 18,46 puan üzerinde gerçekleşerek yüzde 35,60’a ulaştığına dikkat çekti. BES’in araştırmasına göre yıllık gıda enflasyonu, yüzde 16,98 olan TÜİK rakamlarının 37,06 puan üzerinde, yüzde 54,04 oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here