Haberler Manşet Uncategorized

Erdoğan’ın AKP yönetiminde yaptığı değişikliklerle kamuoyuna vermek istediği mesajlar zayıf kaldı.

AKP’nin 7’nci Olağan Büyük Kongresi, “Türkiye için güven ve istikrar” sloganı ile başladı.

AKP, büyük kongrede 2023’e hazırlık olarak ilan ettiği yeni dönemin kadrolarını belirleyecek. Ankara Spor Salonu’nda yapılan kongrede önemli değişimlere imza atılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan kongrede yapacağı konuşma için geçen hafta “2023’ün manifestosu olacak” demişti.

Parti’de kimi siyasetçiler 7. Olağan Kongre sonrasını, 19 yıllık iktidarın ardından “ikinci yeni dönem” olarak adlandırıyor.Parti organlarında görev alma yarışı seçimli olmadı.Genel başkanın belirlemesi ile oldu.Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AKP) önümüzdeki seçimlere taşıyacak kadroların belirlendiği 7. Olağan Büyük Kongre’de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, delegelerin geçerli oylarının tamamını alarak yeniden genel başkan seçildi. Tüzük değişikliği ile genişletilen partinin en üst karar organı Merkez Karar Yönetim Kurulu’nda (MKYK) önemli değişiklikler yapan Erdoğan, parti yönetiminde eski siyasetçiler ile Kürt siyasetçi isimlere ağırlık verdi. AKP MKYK’da sınırlı da olsa, Alevi ve Ermeni cemaatinden temsilciler de yer aldı.

Erdoğan konuşmasında; “yeni anayasa”, ekonomi, Cumhur İttifakı’nın devamlılığı vurgusu yaptı. Konuşma metnindeki İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin eleştirilerin yer aldığı bölümleri ise atladı.

Lebalep doldu

İktidarda 19. yılını dolduran AKP, 7. Olağan Büyük Kongresi, Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Ankara’nın yoğun bir kar yağışına uyandığı kongre salonunun içi de dışı da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, il kongrelerinde de sık sık övdüğü gibi “lebalep” doldu. Türkiye’nin her yerinden otobüslerle taşınan partililerin kongreye katılımı sağlandı.

Dış basında ve Türkiye kamuoyunda kongrede söylenen sözler güven vermedi.Parti organlarında seçme -seçilme ilişkisinden çok görevlendirme algısı ortaya çıktı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir