Haberler

Erdoğan: Türkiye’deki öğretmenler tüm Avrupa ülkeleri arasında en az stres yaşayanlardır

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde 2021 yılı Öğretmen Atama Töreni’nde konuştu. Pandemi nedeniyle 1,5 yıldır kapalı tutulan okulların açılması ile ilgili konuşan Erdoğan, “Salgın halen devam ediyor ama artık çocuklarımızı okullarından uzak bırakma lüksümüz de kalmadı” dedi.

Erdoğan bugün atanacak 20 bin öğretmenle birlikte öğretmen sayısının 1 milyon 137 bine ulaşacağı bilgisini verdi.

“Türkiye’deki öğretmenler Avrupa’da en az stres yaşayanlardır”

“Çağın gerektirdiği her türlü bilgi ve beceriyle donatılmış yetişmiş insan gücümüzü ekonomimizin, toplumumuzun ve demokrasimizin lokomotifi olarak görüyoruz” diyen Erdoğan, Türkiye’nin eğitimde altyapı eksikliklerini büyük oranda gidermiş bir ülke haline geldiğini öne sürdü. “Geçmişte ortalama 30 civarındaki sayısıyla OECD ülkelerinin çok üstünde olan ortalama sınıf mevcutlarımız 22 ile OECD civarındadır” diyen Erdoğan, “Bundan sonra odaklanmamız gereken nokta eğitimin kalitesini artırmaktır. Bunun için müfredat başta olmak üzere eğitimin içeriğini geliştirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca, Avrupa’da son 20 yılda öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülkenin Türkiye olduğu iddiasında da bulundu. Erdoğan, “Türkiye’deki öğretmenler tüm Avrupa ülkeleri arasında en az stres yaşayanlardır” ifadesini kullandı.

“Okulları açık tutmakta kararlıyız”

Erdoğan okulların açıklaması ile ilgili ise şunları söyledi:

“Okullarımızı açık tutmakta, çocuklarımızı akranlarıyla birlikte en iyi eğitim öğretimi vermekte kararlıyız. Gerekli her türlü tedbiri alarak çocuklarımızı pazartesi günü okullarıyla buluşturuyoruz. Salgın halen devam ediyor ama artık çocuklarımızı okullarından uzak bırakma lüksümüz de kalmadı. İnşallah okullarımızı tam zamanlı olarak açık tutarak öğretim yılını tamamlayacağız.”

Ataması yapılmayan 700 bin öğretmen var

Bu yılın Şubat ayı verilerine göre yaklaşık 700 bin ataması yapılmayan öğretmen bulunuyor. Bu sayı, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 72 bin iken yüzde 872 artmış oldu. Yine 2002’de Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay yüzde 17,18 iken 2020 yılı itibarıyla bu pay yüzde 4,65’e geriledi. 2021 yılı bütçesinde ise bu payın yüzde 7,69’a çıkması öngörülüyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir