Muhalefet Siyasi Hareketler

Duvardaki yazının altında resmedilen tarihi an…

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Yargıtay’ca onanarak kesinleşen 2 yıl 6 aylık hapis cezasına yönelik yargı kararı TBMM Genel Kurulu’nda okunarak milletvekilliği düşürüldü.

Kararın okunmasının ardından bileşime 10 dakika ara verildi. Meclis TV de bunun üzerine reklama gitti.

HDP Genel Merkezi’nin Twitter hesabı, bunun üzerine Meclis’ten canlı yayına başladı. Gergerlioğlu ve HDP’li vekiller Meclis Genel Kurulu’nu terk etmeyerek direnişe başladı. Genel Kurul salonunda “Darbeci AKP” sloganları atıldı.

Twitter yayınında konuşan Gergerlioğlu “Milletin idaresiyle geldim ben buraya. Anayasayı çiğneyen bu kararı tanımıyorum. Meclis Başkanlığı suç işlemiştir. Baştan sona hukuksuzlarla dolu bir karardır. Ben milletimin bağrındayım. Hiçbir yere gitmiyorum. Meclis Genel Kurulu’nun kararını kabul etmiyorum. Ben Kocaeli’nden 90 bin kişinin oyuyla geldim. Milletin iradesine sığınıyorum. Antidemokratik uygulamalara boyun eğmeyeceğiz. Bunu herkes bilsin” dedi.

https://twitter.com/i/status/1372173797693005827

Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi, kararın okunmasından çok kısa bir süre sonra TBMM’nin internet sitesine de yansıtıldı.

Engin Altay: Anayasaya uymak zorundasınız

Karar okunmadan önce Ömer Faruk Gergerlioğlu’na CHP’den destek geldi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay Genel Kurul’da söz alarak Meclis Başkanı Vekili Celal Adan’a anayasayı hatırlattı.

Altay, “CHP her hal ve şart altında hukukun üstünlüğünü kabul eden ve buna inanan bir partidir. Haksızlık yapılmasına seyirci kalamayız. Milletvekillerin öncelikli görevi parlamentonun ve milletvekillerinin saygınlığını korumaktır. Devletin hukuk dışına çıkmasını istemeyiz. Yasama organının hukuk dışına çıkması ise düşünülmesi bile kabul edilebilir olmayan bir durumdur. Mahkemeler neden vardır? Adaleti tesis için vardır. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Enis Berberoğlu gibi AYM’ye başvurusunu yapmış iken Meclis bu konuda bir ofsayda düşmüş iken ikinci bir ofsayda düşmenin bizce bir anlamı yoktur. Genel bir hukuk kaidesi vardır. Kişiler için lehe olan hususlar uygulanır. Ama biraz sonra okuyacağınız karar genel hukuk kurallarına ve anayasaya aykırıdır. TBMM gibi en kutsal çatının başkanı da olsanız anayasaya uymak zorundasınız” diye konuştu.

HDP: Yargı iktidarın tarafıdır, iktidara bağımlıdır

HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, kararın okunmasının ardından Meclis’te bir basın toplantısı yaptı. Oluç özetle şunları söyledi:

“Yargı bugün siyasi iktidarın sopası olarak muhalefetin üzerinde oyun oynamaktadır. Çok açık bir şekilde yargıyı suçluyoruz. Yargı yasama üzerinde bir oyun oynamaktadır. Siyasi iktidarın tahakkümünü kurmuştur. Bugün iktidarda olanlar yargı aracılığıyla Meclis üzerinde bir vesayet oluşturmuşlardır. Net açık tartışmasız durum budur. Yargı iktidarın tarafıdır, iktidara bağımlıdır.

“Yargı, iktidar ve yürütme tarafından önüne konulan her şeyi bir siyasi partinin yan kuruluşu gibi değerlendirmekte ve karar vermektedir.  Savcılar HDP’li vekiller hakkında fezleke hazırlama yarışı yapmaktadırlar. Çünkü bu sayede terfi almaktadırlar, ödüllendirilmektedirler. Mahkeme heyetleri hukuka, anayasaya, yasalara değil, Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslararası demokratik sözleşmelere değil, evrensel hukuk ilkelerine göre değil, Saray’ın ne dediğine bakarak karar vermektedirler. Yargıyı bu hale getirmiştir, yürütme ve iktidar. Bunu asla kabul etmiyoruz.”

Gergerlioğlu’nun milletvekilliği neden düşürüldü?

Gergerlioğlu, 2016’da yaptığı sosyal medya paylaşımı nedeniyle Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesince 21 Şubat 2018’de “örgüt propagandası yapmak” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ceza Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından geçtiğimiz günlerde onandı. Yargıtay kararının ardından açıklama yapan Gergerlioğlu hükmün siyasi olduğunu ifade etti. Cezanın kesinleşmesinin ardından Gergerlioğlu hakkında fezleke hazırlandı ve TBMM’ye gönderildi. Gergerlioğlu bununla birlikte kendisine verilen cezayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir