Ana Sayfa Ekoloji Gaziantep Üniversitesi asırlık ağaçları kesti

Gaziantep Üniversitesi asırlık ağaçları kesti

0
Gaziantep Üniversitesi asırlık ağaçları kesti

Gaziantep Üniversitesi yönetimi bir gece yarısı çevre düzenlemesi bahanesiyle Uluğbey İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (ULUTEM) arkasındaki “fıstıklık” olarak bilinen alandan onlarca fıstık ve çam ağacını kesti.

Sözcü’den Ahmet Kaya’nın haberine göre; Yeni kesilen, ya da köklerinden sökülerek kıyıma uğrayan ağaçların bulunduğu arazide, kısa bir süre önce kesilen ve kurumaya yüz tutmuş ağaçların bulunması, geçtiğimiz Kurban Bayramı tatilinin sakinliğinin fırsat bilinerek ağaç kesimi yapıldığını ortaya çıkardı. Üniversite bileşenlerinden ve ekoloji hareketinden çekinen yönetim gerçekleştirilen ağaç kıyımında, ULUTEM’in arka bahçesinin yanı sıra, merkez ile çocuk hastanesi arasındaki koridorda bulunan çok sayıda asırlık fıstık ağacı da dozerlerle sökülerek, süratle Çobanevi’ne götürüldü.

Asırlık ağaçlar kesildi

ULUTEM’in kıyıma uğramadan önce drone ile çekilmiş hava fotoğraflarından yemyeşil bir alan olarak görülen sahadan gece yarısı operasyonuyla fıstık ve çam açlarının sökülüp, çukurlarının da doldurularak arazinin düzeltildiğini, böylelikle hem üniversite camiası, hem de çevrecilerden kıyımın gizlenmeye çalışıldığını belirten Şahinbey Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Hasan Şencan, tepkisini şöyle dile getirdi:

Ülke yangın yerine dönmüşken, insanlar bir ağaç kurtarmak için canlarını verirken yapılan şu vahşete bakar mısınız? Rektör Arif Özaydın’ın bu ağaçların kesilme sebebini kamuoyuyla paylaşmasını bekliyoruz. Bunlar, yılların ağaçları. Bazıları asırlık, bazıları belki iki yüz yıllık Antep Fıstığı ağaçları, bu seviyeye gelmeleri için üzerinden yıllar geçmiş çam ağaçları hangi mantıkla kesilmiş anlamış değilim. Vahşetlik bir olay. Bir ağaç kolay yetişmiyor. Marmaris’te, Bodrum’da, Manavgat’ta yanan ormanlar ciğerimizi ne kadar yakıp, canımızı acıttıysa, Gaziantep Üniversitesi’ndeki bu kıyım da  canımızı o kadar yaktı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here