Haberler Manşet

Gece yarısı atanan kayyım Rektör Prof. Dr. Melih Bulu bir gece yarısı kararıyla görevden alındı

Telgraf Haber:

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyım Rektör Prof. Dr. Melih Bulu, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevden alındı. Yaklaşık 6 ay önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla göreve gelen AKP’li Prof. Dr. Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü görevinden alındı. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

 BULU İNANMADI 

Boğaz içi dayanışmanın açıklaması: Gece yarısı atanan kayyım bir gece yarısı kararıyla görevden alındı. Direnişimiz süresince yinelediğimiz taleplerimizin hepsi karşılık bulana, tüm kayyımlar gidene kadar buradayız. #TümKayyumlarGidecek

Bulu ise Resmi Gazete’de yayınlanan karara inanmayarak, Instagram hesabından yaptığı paylaşımla haberin asılsız olduğunu iddia etti.

 DİRENİŞLE GİTTİ 

Protestolara katıldıkları gerekçesiyle yüzlerce üniversite öğrenci gözaltına alınmış, çok sayıda öğrencinin evine de gece polis baskınları yapılmıştı.

Öğrencilerden bir bölümü, elektronik kelepçe kararıyla serbest bırakılmıştı.

6 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanan bir karar, üniversitede hükümete yakın akademisyen kadrolaşması için ilk adımın atıldığı yorumlarına neden oldu.

Bu karara göre Boğaziçi Üniversitesi’ne Hukuk Fakültesi ve İletişim Fakültesi kuruldu. Bulu, bu karara ilişkin “Cumhurbaşkanımızın imzasıyla kurulan İletişim ve Hukuk Fakültelerinin Boğaziçi’ne farklı perspektifler ve zenginlikler katacağına inanıyorum. Bundan sonraki sürecin işleyişini ilgili akademik kurullarımız ile ilerleteceğiz. Üniversitemiz ve ülkemiz için hayırlı olsun” açıklamasını yaptı.

Uzun süre atayacak rektör yardımcısı dahi bulamayan Melih Bulu için bu kararın kritik önemde olduğu ifade edildi. Bulu’nun bu fakültelerdeki idari kadrolaşmayla, kendine yakın bir akademik kadro kuracağı eleştirileri yapıldı.

Melih Bulu son olarak üniversitedeki bazı akademisyenlerin derslerine son vermesi ve üniversiteye girişlerine engelleme getirmesiyle gündeme gelmişti.

Atandığı andan bu yana kayyım olarak tanımlanarak istifası istenen Bulu’ya karşı Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri eylemler düzenledi. Aylardır devam eden eylemlerde birçok öğrenci gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Bulu’nun atandığı gün başlayan eylemlerde üniversite kapısına takılan kelepçe de gündem olmuştu. 

Öğrenciler eyleme devam edecekler..

Boğaziçi Dayanışması@boundayanisma@boundayanisma adlı kişiye yanıt olarak Taleplerimizi tekrarlıyoruz: Bütün bileşenlerin dahil olduğu rektörlük seçimi yapılana, BULGBTİ+ Kulübü tekrar açılana ve diğer demokratik taleplerimiz karşılanana kadar mücadeleye daha kararlı bir biçimde devam edeceğiz!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir