Haberler

İşkence raporunu retweet etti diye 2 yıl hapis cezası aldı!

Van’da üniversite öğrencisi olan Reber Mazlum Safran sosyal medyada paylaşılan bir tweeti retweet yaptığı için hapishaneye girecek. Safran’a verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezası istinaf tarafından da onanırken yakında zamanda Safran’ın hapishaneye girmesi bekleniyor.

Evrensel’den Fırat Topal’ın haberine göre, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) İnşaat Mühendisliği son sınıf öğrencisi Reber Mazlum Safran, sosyal medya hesabından bir işkence raporunu retweet etmesinin ardından, raporda Van Valisi, Van Cumhuriyet Başsavcısı, İl Jandarma Komutanının fotoğrafı olduğu için Kasım 2020’de tutuklanırken ayrıca Safran’ın Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile de mektuplaştığı için suçlamalar aldığı belirtildi.

2 yıl 6 aylık ceza

Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezasının istinafta da onaylanmasının ardından hapishaneye girecek olan Safran’ın en az 5 ay hapishanede kalacağı belirtildi.

Kimseye zarar vermediğini ve bir aktivisit gibi çalıştığını belirten Safran, “Ben aylarca LÖSEV’de gönüllü çalıştım. Birçok yerde gönüllü sahil temizliği yaptım. Hayvan barınaklarında sokakta olan köpeklere üç kuruş harçlığım ile mama aldım. Her deprem ya da afette yardım toplayıp çevreyi ayaklandırdım. Her 1 Mayıs’ta çocuk işçilere ayakkabı, uçurtma, kitap dağıttım. Kurdun kuşun hakkını savundum. Bir gün penceremin önüne gelirseniz, özellikle kış aylarında bulgur pirinç görürsünüz, kuşlar için pencerenin önüne dökülmüş şeyler” ifadelerini kullandı.

“Başıma gelmeyen kalmadı”

Safran, suçsuz olmasına rağmen cezaevine gireceğini söyleyerek, bu ceza ile geleceğinin de karartıldığını ifade etti. Safran, “Hiçbir suçum yok elime taş dahi almamışım. Herkesin cezası 3-4 yılda onanırken, 1-2 ay içerisinde cezam onaylanıyor. Mecburen gidip yatacağım. Bir rapor yayımlanmıştı ben de RT’ledim. Ondan sonra başıma gelmeyen kalmadı. Daha sonra başka tweetler buldular, evimizi aradılar. Boşu boşuna cezaevine girmenin acısı var. Sosyal sorumluluk alanında ülkenin her yerinde çalıştım. Tutuklanmak için sadece buralı olmak yetiyormuş. Bir suçum yok sesim duyulsun istiyorum. AYM’ye taşımayı düşünüyorum” dedi.

Avukat Necdet Ceyhan ise Safran’a verilen cezanın yargı üzerindeki baskıyla gerçekleştiğini ifade ederek, hukuki mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Ceyhan şöyle konuştu:

Gerekçeli kararla birlikte tahliye olmuştu. Ancak cezası istinaf tarafından onandı. Normalde verilmemesi gereken bir cezaydı ancak şimdi Türkiye’deki yargı sistemi biliyorsunuz. Paylaşmış olduğu Van Valisi, Van Başsavcısı, İl Jandarma Komutanı oldukları için ceza onanmış. Terörle Mücadele Kanunu 6/1 kapsamında bir ceza verilmiş, ifşa etmeden 2 yıl 6 ay ceza verilmiş. İşkence raporuna dair paylaşılmış bir fotoğrafta Van Valisi, Van Cumhuriyet Başsavcısı ve İl Jandarma Komutanının fotoğrafı var. Safran, bunu retweet yaptığı için ceza aldı. Burada bir hak ihlali var, paylaşmış olduğu kişiler toplum tarafından bilinen kişilerdir. İfşa etme gibi bir durum yok. Terörle Mücadele Kanunu 6/1 kapsamında verilen ceza Yargıtaya tabi olmadığı için AYM’ye başvuruda bulunacağız, gerekirse AİHM’ye kadar gideceğiz. Hukuki mücadelemiz devam ederken Safran’ın infazı gerçekleşmiş olacak, cezaevinde olacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir