Haberler

Gözaltında zorla kaybettirilenler için İHD İstanbul Şubesi önünde eylem

İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından 1995 yılından bu yana “17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası” kapsamında çeşitli anma etkinlikleri ile gözaltında zorla kaybettirilenler için bu sene bir kez daha bir araya gelindi.

İHD İstanbul Şubesi’nde 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası’nın son gününde bir araya gelen yurttaşlar göz altında kaybedilenler için mumlarıyla alana geldi.

İlk sözü alan İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri şöyle konuştu:

“Kayıplar haftasının her son gününde kayıplarımız için, adalet için içine çekildiğimiz karanlığı yırtacak bir aydınlık istiyoruz. Bunun için yine mumlarımız var. Kayıplarımız bizimle. Gözaltında kaybetme insanlığa karşı bir suç. Ulsularası hukukta tanımlanmasına rağmen iç hukukta düzenlenmediği için bugün halen zaman aşımıyla dosyalar kapatılmaktadır. Bunu engellemek için cezasızlığı sona erdirmeliyiz.”

21 yılda 1388 kişi kaybedildi

Hafıza Merkezi ve İHD’nin verilerine göre, Türkiye’de ağırlıklı olarak 1980-2001 yılları arasında olmak üzere 1388 kişi devletin kolluk güçleri ve ona bağlı paramiliter unsurlar tarafından zorla kaybedildi.

Aynı dönem içerisinde ayrıca binlerce faili meçhul siyasi cinayetler işlendi. Bu dönemin askeri, idari ve siyasi sorumluları hiçbir zaman gerçek anlamda soruşturulmadı, yargılanamadı ve hukuk önünde hesap verilmedi. Zorla kaybetme insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur.

Hiçbir savaş gerekçesi, savaş ilanı, iç siyasi istikrarsızlık ya da olağanüstü haller zorla kaybedilmeleri haklı çıkarmaz. Birleşmiş Milletler Zorla Kaybedilmelere Karşı Herkesin Korunmasına Dair Bildirisi devletlerin sorumluluklarını ayrıca hükme bağlamıştır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir