Haberler Manşet

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA ‘TECAVÜZ’Ü KAÇINILMAZ MIYDI?”

Putin, bir süredir Ukrayna’ya atıfta bulunmak için cinsel şiddet içeren bir dil kullandı. Bu durumu, tecavüz durumuna çevirmek kolaydır. Ukrayna’ya tecavüz etmeye hazır olan Rusya, bunu yapmak istemediğini iddia ediyor – ancak satır aralarında, Ukrayna’dan seks için onay almazsa tecavüz etmeye hazır olduğunu açıkça ortaya koyuyor (Putin’in sözlerini hatırlayın-. kaba cevap). Rusya ayrıca Ukrayna’yı tecavüz etmeye kışkırtmakla suçluyor.

Slavoj Žižek

Bu ayın başlarında düzenlediği basın toplantısında Vladimir Putin, Ukrayna hükümetinin Minsk anlaşmasını beğenmediğini belirtti ve ardından “Beğen ya da beğenme, bu senin görevin güzelim” dedi.

(Photo by ALEXEY NIKOLSKY/Sputnik/AFP via Getty Images)

Sözün iyi bilinen cinsel çağrışımları var: Putin, Sovyet dönemi punk rock grubu Red Mold’un “Tabutta Uyuyan Güzel” kitabından alıntı yapıyor gibiydi: “Tabutta uyuyan güzel, sürünerek onu becerdim. Beğen ya da beğenme, uyu güzelim.”

Kremlin basın temsilcisi Putin’in eski bir folklorik ifadeye atıfta bulunduğunu iddia etse de, Ukrayna’ya nekrofili ve tecavüz nesnesi olarak atıfta bulunulması açıktır. 2002’de Putin, Batılı bir gazetecinin sorusuna şu yanıtı verdi: “Eğer tam bir İslami radikal olmak ve sünnet olmaya hazırsanız, sizi Moskova’ya davet ediyorum. Biz çok uluslu bir ülkeyiz. Bu soruda [sünnet] uzmanlarımız var. Ameliyatı öyle bir şekilde yapmalarını tavsiye edeceğim ki, daha sonra başka hiçbir şey büyümeyecek” – oldukça kaba bir hadım etme tehdidi.

Putin ve Trump’ın kabalıklarla arkadaş olmalarına şaşmamalı. Burada sıkça duyduğunuz karşı argüman, en azından Putin ve Trump gibi politikacıların ne demek istediklerini açıkça söylemeleri ve ikiyüzlülükten kaçınmalarıdır. Ancak burada tüm kalbimle ikiyüzlülüğün tarafındayım: (ikiyüzlülüğün) biçim asla sadece bir biçim değildir, içeriğin bir parçasıdır, öyle ki biçimi bıraktığımızda içeriğin kendisi vahşileşir.

Putin’in müstehcen sözleri, medyamızda “adil bir ülkeye tecavüz” tehdidi olarak sunulan Ukrayna krizinin arka planına karşı okunmalıdır. Bu krizin komik yönleri de yok değil – günümüzün altüst olmuş dünyasında krizin ciddi olduğunun bir kanıtı. Sloven siyaset analisti Boris Čibej, 2022’nin başında Ukrayna çevresinde yaşanan gerilimlerin gülünç karakterine dikkat çekiyor: Durumu sakinleştirmek istiyorlar ve savaşın kaçınılmaz olduğu konusunda ısrar ediyorlar.”

Rusya Seks İçin Evet Denmezse Tecavüz Etmeye Hazır Olduğunu Söylüyor

Buradan devam edebiliriz:  Savaştan önceki birkaç hafta süresince, Ukrayna’nın koruyucusu ABD, savaşın her an patlayabileceği konusunda uyarıda bulunurken, Rus saldırısının beklenen kurbanı olan Ukrayna cumhurbaşkanı, savaş histerisine karşı uyardı ve sükunet çağrısında bulundu. .

Bu durumu, tecavüz durumuna çevirmek kolaydır. Ukrayna’ya tecavüz etmeye hazır olan Rusya, bunu yapmak istemediğini iddia ediyor – ancak satır aralarında, Ukrayna’dan seks için onay almazsa tecavüz etmeye hazır olduğunu açıkça ortaya koyuyor (Putin’in sözlerini hatırlayın). kaba cevap). Rusya ayrıca Ukrayna’yı tecavüz etmeye kışkırtmakla suçluyor.

Ukrayna’yı tecavüze uğramaktan korumak isteyen ABD, kendisini Sovyet sonrası devletlerin koruyucusu olarak öne çıkarabilmek için yaklaşan tecavüz tehdidi hakkında alarm zillerini çalıyor. Bu korumacılık bize, kendi alanındaki mağaza ve restoranlara hırsızlığa karşı “koruma” sunan, korumasını reddederlerse başlarına bir şey gelebileceğine dair üstü örtülü bir tehditle sunan yerel bir gangsteri hatırlatıyor…

Tecavüz  İmaları Tecavüzü Gerçek Kıldı

Tecavüz tehdidinin hedefi olan Ukrayna, ABD ‘nin alarm zillerine rağmen hem sakin kalmak istiyor  hem de gergin olmaya çalışıyor, tecavüzle ilgili kargaşanın Rusya’yı gerçekten tecavüz etmeye itebileceğinin farkında.Ayrıca bakınız

Peki, tüm öngörülemeyen tehlikeleriyle bu çatışmanın arkasında ne yatıyor? Ya bu çatışma iki eski süper gücün artan gücünü yansıttığı için değil de tam tersine onların artık gerçek küresel güçler olmadıklarını kabul edemediklerini kanıtladığı için bu kadar tehlikeliyse?

Soğuk Savaş’ın zirvesindeyken Mao Zedong, ABD’nin tüm silahlarıyla bir kağıt kaplan olduğunu söylerken, kağıt kaplanların kendine güvenen gerçek kaplanlardan daha tehlikeli olabileceğini eklemeyi unuttu.

Tecavüzler Saldırganın Acizliğine İşaret Eder

Afganistan’dan çekilme fiyaskosu, ABD üstünlüğüne yönelik bir dizi darbenin yalnızca sonuncusuydu – ve Rusya’nın Sovyet imparatorluğunu yeniden inşa etme çabası, Rusya’nın şu anda çürümekte olan zayıf bir devlet olduğu gerçeğini örtbas etmeye yönelik umutsuz bir girişimden başka bir şey değil. Gerçek tecavüzcülerde olduğu gibi, tecavüzler de saldırganın acizliğine işaret eder.

Tecavüz eylemi Rus ordusunun Ukrayna’ya ilk doğrudan sızmasıyla başladığına göre, bu acizlik şimdi aşikardır – ilk olarak, eğer müteahhitleri savaşta yer almış bir Özel Askeri Şirket olan Wagner grubunun müstehcen rolünü göz ardı edersek. Suriye iç savaşı, Kırım, Orta Afrika ve Bosna’daki Sırp Cumhuriyeti operasyonları da dahil olmak üzere çeşitli çatışmalar. Rus hükümeti tarafından inkar edilebilirliğin gerekli olduğu çatışmalarda kullanılan Rusya Savunma Bakanlığı’nın silahlı bir birimi olan bu anonim paralı asker grubu, yıllarca Donbas’ta faaliyet göstererek (daha önce yaptıkları gibi) Ukrayna’ya “kendiliğinden” direniş örgütledi. Kırım).

Ukrayna’nın tecavüzünün üzücü olayına tanık olmak zorunda olan ülkelerden hepimiz, tecavüzü ancak gerçek bir hadım etmenin engellediğini bilmeliyiz. Bu nedenle, uluslararası topluluğa Rusya’ya karşı hadım edici bir operasyon gerçekleştirmesini tavsiye etmeliyiz – onları mümkün olduğunca görmezden gelerek ve marjinalleştirerek, sonrasında küresel otoritelerinden başka hiçbir şeyin gelişmeyeceğinden emin olun.

Yeryüzünden Haberler

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir