Manşet Muhalefet

HDP : Saray’daki şatafata son vereceğiz barışçıl politikalarla savunma harcamalarını düşüreceğiz

ETELGRAF HABER-

 “Halkın Bütçesi”ni açıklayan HDP Ekonomi Komisyonu, Saray’daki şatafata son vereceklerini belirterek, “Barışçıl politikalarla savunma harcamalarını düşüreceğiz” dedi.  Halkların Demokratik Partisi (HDP), 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’ne karşı hazırladıkları “Halkın Bütçesi” politika metnine dair Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Toplantıya partinin Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, Emek Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, Ekoloji Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Naci Sönmez ile Sağlık ve Sosyal Politikalar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Samet Mengüç katıldı. Açıklamayı yapan HDP’li Garo Paylan, “Saray’dan gelen bütçe yüzde 1’in bütçesidir, sarayın, savaşın ve yandaşların bütçesidir” dedi. Buna karşı halkın taleplerini toplamak için halkla gerçekleştirdikleri buluşmaları hatırlatan Paylan, “Ağrı, Mardin, Ankara ve İstanbul’da halkın çeşitli kesimlerle bir araya geldik. Halkın bütçesini emekten, halktan yana hazırladık” ifadelerini kullandı  

KÜÇÜK ESNAFA 50 BİN LİRA HİB

İktidarın “kaynak yok” sözlerine karşı Paylan, “Tek adam rejimi; hayat pahalılığı, işsizlik ve yoksulluk altında ezilen halkın taleplerine ‘kaynak yok’ diyor. Oysa kaynak var. Saraylara, savaşlara, yandaşlara ve faize akan kaynaklarla halkın bütün taleplerini gerçekleştirebiliriz. Bunun için, halkın bütçesini öneriyoruz. Halkın bütçesine göre asgari ücretin 5 bin TL olmasını ve vergiden muaf olmasını istiyoruz. En düşük emekli maaşının 4 bin TL olmasını öneriyoruz, geliri olmayanlara her ay 2 bin TL asgari destek verilmesini istiyoruz. Halka suyun, elektriğin ve internetin ücretsiz verilebileceğini söylüyoruz. Küçük esnafa 50 bin TL hibe yapılmasını öneriyoruz. Kirada oturan her yurttaşa kira desteği verilmesini öneriyoruz. Şehir içi ulaşımın ücretsiz sağlanmasını öneriyoruz. Engellilerle ilgili kamu kotasının yüzde 10’a yükseltilmesini öneriyoruz” diye konuştu. 

YURT VE BARINMA SORUNU  

Üniversite öğrencilerinin yurt ve barınma sorununa değinen Paylan, “Üniversite öğrencilerinin yurt sorunu var, halkın bütçesi ile tüm gençlerin barınma sorununu çözmeyi ve her bir üniversite öğrencisine aylık geri ödemesiz 2 bin TL burs verilmesini öneriyoruz. Kadınların talepleri var. Ev içi emeği kadınların primleri bütçeden ödenerek emekli olmaları sağlanmalıdır. KHK ile ekmeğinden işinden edilen mağdurların derhal işlerine geri dönmesini öneriyoruz. Kamu emekçilerin 3600 ek gösterge hakkı tartışması var. Erdoğan bunu 2022 sonuna erteledi. Halkın bütçe ile derhal bunu sağlayabiliriz” diye belirtti.

  ÜCRETSİZ EĞİTİM 

Atanamayan 100 binlerce öğretmen olduğuna dikkat çeken Paylan, “Halkın bütçesi ile 200 bin ataması yapılmayan öğretmenin atamasını yapabiliriz. EYT’lileri halkın bütçe ile derhal emekli edebiliriz. Halkın bütçesi ile ormanlarımızın korunmasını öneriyoruz. Eğitim ve sağlığın halkın bütçesi ile tamamen ücretsiz, anadilde sağlanmasını istiyoruz” taleplerini sıraladı.

  KAYNAK BÜTÇEDE 

 Bunun için kaynakların olduğunu belirten Paylan, “Bütün bunları hesapladık, kaynak var, kaynak bütçede. Saray’ın bütçe tercihlerini değiştirebilirsek, savaştan, yandaştan ve şatafattan yana tercihlerini değiştirebilirsek bütün bunlara kaynak var” dedi.

 ‘ŞATAFATA SON VERECEĞİZ’ 

Paylan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Saray’daki şatafata son vereceğiz yürüyen, yüzen, gezen sarayların tamamını satacağız. Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri dahil kamuda çalışan hiç kimse asgari ücretin 3 katından fazla maaş alamayacak. Böyle sağlayacağız kaynakları. Kamu hizmetinde 3-5 maaşların tek maaş almasını sağlayacağız. Barışçıl politikalarla savunma harcamalarını düşüreceğiz. Yandaş şirketlere bütçeden akan kaynakları durduracağız. Büyük sermayeye sağlanan vergi muafiyeti ve vergi aflarını durduracağız. 

ORTAK MÜCADELEYE ÇAĞRI

 Panama belgelerinde ortaya çıkan vergi kaçırmalarını vergilendireceğiz. İmar rantlarını vergilendireceğiz. Karbon salınımını durdurmak amacıyla karbon vergisi getireceğiz. Yandaş derneklere ve vakıflara yapılan ödemeleri durduracağız. Gördüğünüz gibi halkın tüm taleplerinin kaynağı var. Yeter ki bütçe tercihlerini değiştirelim. Bütçe tercihini değiştirirsek, bütün toplumun taleplerini gerçekleştireceğiz. Lüksün şatafatın kol gezdiği bu düzeni değiştirmeli ve halktan yana bütçe hazırlamalıyız. Bütün bunlar mümkün. Gelin sarayın bütçesine karşı halkın bütçesini mümkün kılalım. Bu tercihleri değiştirme görevi halkın vekillerine düşmektedir. Bütün sendikalara toplumun tüm kesimlerine STK’lar çağrımızdır bu vicdansızlığa karşı hareket geçmelidir. Bütün halkımızı ortak mücadeleye çağırıyoruz.”

MA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir