Haberler

HDP Sözcüsü Günay: Sarayın bir uçağıyla onlarca yangın söndürme uçağı alınabilirdi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Yaraların acilen sarılması için bizler HDP olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız” diyen Günay, “Sarayın 13 tane uçağının olduğu, Tarım ve Orman Bakanı’nın (Bekir Pakdemirli) her yere özel jetle gittiği bir iktidarın yangını söndürmek için iki uçak kaldıramaması bu ülkenün sürüklendiği vahameti gösteriyor. Sarayın bir uçağıyla onlarca yangın söndürme uçağı alınabilirdi” ifadelerini kullandı.

Kuraklık ve gıda krizine dikkat çekti

Günay, Doğu Karadeniz’de sel ve Bingöl’de deprem nedeniyle zarar gören tüm yurttaşlara da geçmiş olsun dileyip “Felaketler gerçekleştikten sonra milletin kafasına çay atanlar şunu bilsin ki, bu felaketin nedeni aşırı yağışlar değildir. Bunun tek bir sorumlusu vardır o da yanlış kentleşme ve ulaşımın mimarı olan ve tüm Karadeniz coğrafyasını rant uğruna feda eden ekolojik yıkımın sorumlusu olan iktidardır” dedi ve şöyle devam etti:

“Dere yataklarının tahrip edilmesi, her köşe başına HES kurma fırsatçılığı, birkaç yandaşı zengin etmek için Karadeniz sahil yolu ve benzeri ranta dönük ulaşım ihaleleri bu muhteşem coğrafyayı bir felaket sarmalına sürüklemiştir.

“Bir an önce bu projelerden vazgeçilerek halkın doğayla birlikte uyumlu yaşamasını sağlayacak yeni adımlar atılmalı, zarar gören tüm halkımızın da zararları tazmin edilmelidir.

“Geleceğimizi tehdit eden bir başka konu ise kuraklıktır. Kapitalizmin dünyaya armağanı olan küresel iklim değişikliğinin de etkisiyle yanlış tarım politikaları sonucunda ağır bir kuraklık ve gıda kriziyle karşı karşıyayız.

“Mazot, gübre, ilaç ve tohum girdilerinin yükselmesi ve üstüne gelen kuraklık 10 binlerce çiftçiyi açlık ve yoksullukla baş başa bırakacak tarımsal gıda fiyatlarının fırlamasına sebep olacaktır. Bu konularda bir an önce tedbir alınmalıdır.

“Bizler HDP olarak kuraklıktan etkilenen bölgelerin acilen afet bölgesi ilan edilerek tedbirlerin alınmasını, önümüzdeki dönemde yaşanacak gıda krizine karşı da şimdiden kalıcı önlemler alınması savunuyoruz.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir