Ekoloji

Hopa’nın deniz ile olan bağı kopartılmak isteniyor

2014 yılında AKP’ li belediye döneminde gündeme getirilen dolgu projesi 2016 yılında Çevre Bakanlığı tarafından desteklendi. Şu anda CHP’li belediye projeyi iptal etmiş durumda değil. Halkın tepkisi karşısında suskun. Dolgu projesine karşı çıkan halkın tepkisi devam ediyor. Hopa sahil dolgu projesi için yarın yapılacak olan bilirkişi keşfi öncesi Hopa halkı basın açıklaması ile tepkisini ortaya koydu. Basın açıklamasına sendikalar, odalar, esnaf ve gençler katıldı. Yapılan açıklamada ‘sahilimiz yeniden dolduracak; denizimizi bizden kopartacak, iskelemizi elimizden alacak, köylerimizde taş ocağı açacaklar. Karadeniz’de yine talan ve rant uğruna denizle kent arasına duvar örülecek 45 milyon TL’lik bir proje gündemde. Hopa halkının bu projeyi kabul etmesi mümkün değildir. Sahil dolgu projesine karşı direneceğiz. Bu proje yeni taş ocakları demektir. Kaç vadi, kaç sahil, kaç orman daha yok edilecek? diyerek halk isyanın dile getirdi.

Bölge halkından TELGRAF ‘ın aldığı bilgiye göre : Bu planla birlikte Hopa sahilinin boydan boya doldurulmak istendiğini görüyoruz. Toplam 344.000 m2 alana dolgu yapılacağı planlanmış. Hopa’nın en batısında yer alan Sugören mahallesi ile Orta Hopa’da yer alan Liman girişi arasının ortalama 100-120 metre açığa kadar dolgu yapılacak.

Sundura deresi ile Sugören mahallesi arasının bir kısmı ve sundura deresi ile iskele arası daha önceden hukuksuzca doldurulmuş durumda (yaklaşık 127.000 metre kare – 650.000 metre küp).

Liman ile İskele arasının ve Sugören mahallesi önünün de doldurulacağı görülüyor (250.000 m2 – Yaklaşık 30 futbol sahası– 1.350.000 metre küp).

Bir kamyonun 20 metre küp malzeme taşıdığı düşünüldüğnde yaklaşık 67.500 kamyonun Hopa sokaklarında gezmesi demektir. Köylerde yeni taş ocağı açılması,sahil yolu projesiyle birlikte deniz ile olan bağı kopartılmış olan Hopa’nın,artık bir sahil kenti özelliğinin kalmayacak olması demek olduğu belirtiliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir