İnsan Hakları Manşet

Hukukçulardan Gergerlioğlu çağrısı: “Anayasa’yı tanı, kararı uygula!”

“Yargının bir unsuru olan savunmayı temsil edenler olarak, Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarının Anayasal niteliğini tekrar hatırlatıyoruz” diyen hukuk örgütleri, milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun tahliyesini istedi. Hukukçular, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ihlal kararına rağmen serbest bırakılmayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu için ortak açıklama yaptı. “Anayasa’yı tanı, kararı uygula!” başlığıyla yayınlanan yazılı açıklamada, Gergerlioğlu hakkında 2016 yılında sanal medya hesabında paylaştığı bir haber nedeniyle soruşturma açıldığı ve 2018 genel seçimlerinde milletvekilli seçilmesine rağmen yürütülen yargılamanın, yasama dokunulmazlığı ve AYM kararının hiçe sayılarak devam ettirildiği belirtildi. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Ömer Faruk Gergerlioğlu 2 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edilmiştir. ‘Gözaltı ve cezaevlerinde çıplak arama’ haberlerini gündem halinde getiren Sayın Gergerlioğlu hakkındaki hapis cezası kararı Yargıtay tarafından onanmış; 17 mart 2021 tarihinde kesinleşmiş mahkumiyet kararının TBMM genel kurulunda okunması ile milletvekilliği düşürülmüştür. Gergerlioğlu, hakkında yürütülen yargılama ve milletvekilliğinin Anayasa’ya aykırı olarak düşürülmesi nedeni TBMM’nde ‘Adalet Nöbeti’ne başlamış, Meclis’te partisinin grup katında iken, sabah erken saatlerde elbiselerini ve ayakkabılarını dahi giymesine İzin verilmeden gözaltına alınmış ve bu görüntüler sosyal medya üzerinden kamuoyuna ulaşmıştır. 2 Nisan 2021 günü akşam saatlerinde Sayın Gergerlioğlu, evine yapılan baskınla yine aynı şekilde sağlık ve yaşam hakkı hiçe sayılarak; daha önce bir basın açıklaması sırasında kadın eylemciyi gözaltı aracına bindirirken taciz eden ve fotoğrafları hem Gergerlioğlu hem de diğer kullanıcılar tarafından sosyal medyada paylaşılan polis amirinin bizzat katılımı ile kesinleşmiş mahkumiyet kararı gerekçesiyle gözaltına alınmış ve hükümlü olarak Sincan Cezaevi’ne konulmuştur.

 ANAYASA İHLALİ

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu 01.07.2021 tarihinde oy birliği ile Sayın Gergerlioğlu’nun ifade özgürlüğü ile seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlal edildiğine, ihlal sonuçlarının ortadan kaldırılması için kararın yargılamayı yapan Kocaeli 2.Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar vermiştir. AYM kararına göre, yerel mahkemenin zaman kaybetmeden derhal yapması gereken Gergerlioğlu’nun öncelikle tahliyesini sağlayacak müzekkereyi cezaevine göndermek, ardından AYM kararı gereği beraatına karar vermektir. Anayasa’ya göre, Anayasa Mahkemesi kararı başta yargı makamları olmak üzere herkesi ve her kurumu bağlayıcı niteliktedir. Yerel mahkemeler, Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarını denetleme, uygulanabilirliğini ve içeriğini tartışmaya yetkili ve görevli değildir.

 02.07.2021 tarihi itibari ile Anayasa Mahkemesi resmi internet sitesinde, Sayın Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkındaki karar, Gündem ve Sonuçlar başlığı altında açıkça yazılıdır. Anayasa Mahkemesi, kısa kararın Kocaeli 2.Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildiğini, buna karşı Kocaeli 2.Ağır Ceza Mahkemesi ise kararın kendilerine gelmediğini iddia ederek, fiili olarak kararın gereğini yerine getirmeyerek Sayın Gergerlioğlu Anayasa’ya ve hukuka aykırı şekilde halen cezaevinde tutulmaktadır. Cezaevinde geçirdiği her an, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının yeniden ve defalarca ihlali olmakla birlikte; yargının, adeta ‘hukuka aykırı tutma’ nedeni ile ‘İması neyse’ mantığı ile kişisel politik düşünce ile hareket ettiğini de göstermektedir.

 HUKUK KURUMLARININ TEPKİSİ

 İktidarın, bugün HDP hakkındaki kapatma davasında ve siyasi muhaliflerin cezalandırılması davalarında; işlerine gelmediğinde uygulamamaktan, karşı hamle yapıp gereğini yapmaktan çekinmedikleri AİHM ve AYM kararlarına atıf yapması, hem siyaseten hem de hukuken hazindir. Aşağıda imzası bulunan hukuk kurumları olarak; uzun süredir, temel insan haklarının, hukukun ve demokrasinin ayaklar altına alındığı ülkede, siyasi iktidarın politik güdümünde hareket eden yargının ve iktidarın söylemleri doğrultusunda şekil alan, hakim ve savcıların kişisel siyasi-politik görüşlerini yansıtan yargı kararlarının hukuksuzluklara giden yolda mihenk taşı olduğunu hatırlatıyor; Anayasa’yı ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeleri tanımayan yargının bağımlı ve taraflı olduğunu açıkça gösteren kararlarını kabul etmediğimizi belirtiyoruz. Yargının bir unsuru olan savunmayı temsil edenler olarak, Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarının Anayasal niteliğini tekrar hatırlatıyor ve Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkındaki Anayasa Mahkemesi kararının derhal uygulanmasının anayasal zorunluluk olduğunu hatırlatıyoruz.” Açıklamada, imzası bulunan hukuk kurumları şunlar: “Adalet İçin Hukukçular, Avukat Dayanışması, Avukat Hareketi, Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Demokrasi İçin Hukukçular, Katılımcı Avukatlar, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, Toplum Ve Hukuk Araştırmaları Vakfı.”

MA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir