Haberler

İhaleyi alamayan Limak, ihaleyi şikayet etti

AKP iktidarı döneminde hızla büyüyen Beşli Çete’nin üyelerinden Limak’ın alamadığı bir ihale hakkında şikayette bulunduğu ortaya çıktı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilerde, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nün açtığı elektrik enerjisi ihalesini alamayan Limak, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’ne itiraz başvurusunda bulundu.

İhaleyi şikayet etti

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, kentteki hastaneler ve poliklinikler ile sağlık tesislerinin bir yıllık elektrik enerjisi için 19 Şubat’ta bir ihale düzenledi.

Limak Holding’e bağlı Limak Uludağ Şirketi’nin de katıldığı ihaleyi 74 milyon 685 bin TL ile en düşük teklifi veren Sakarya Elektrik Şirketi aldı. Ancak, ihaleyi alamayan Limak Holding, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’ne itiraz başvurusunda bulundu.

İhalenin yenilenmesini istedi

Limak, başvurusunun reddedilmesi üzerine, süreçteki eylem ve işlemlerin mevzuata aykırılığı iddiasıyla Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nü Kamu İhale Kurulu’na şikayet etti.

Limak’ın Kamu İhale Kurulu’na yaptığı şikayet başvurusunda, Sakarya Elektrik Şirketi’nin verdiği teklifin değerlendirme dışı bırakılması gerektiği, ihalenin iptal edilip tekrar ihaleye çıkılması gerektiği öne sürüldüi.

Dedikleri yapıldı

Kamu İhale Kurulu, 28 Nisan’da oybirliğiyle ihaledeki mevzuata aykırılıkların düzeltici işlemle giderilebileceği, bu nedenle ihalenin iptaline gerek olmadığına karar verdi.

Ancak, “ihaleyi en düşük teklifi vererek alan Sakarya Elektrik Şirketi’nin teklifinin değerlendirme dışı bırakılması” kararlaştırıldı.

Kararda, bu aşamadan sonraki işlemlerin mevzuata uygun olarak yeniden gerçekleştirilmesi gerektiği belirtildi. İhalenin hangi şirketin üzerine bırakıldığı ise açıklanmadı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir