Ana Sayfa Haberler İl il Yeşil Sol Parti seçim çalışmakları

İl il Yeşil Sol Parti seçim çalışmakları

0
İl il Yeşil Sol Parti seçim çalışmakları

HABER MERKEZİ – Yeşil Sol Parti milletvekili adayları, birçok kentte seçim çalışmalarını sürdürürken yurttaşlar, “AKP’yi devirmek istiyoruz. Yeşil Sol’a tam destek” mesajları verdi. 

Yeşil Sol Parti Dersim İl Örgütü, kent milletvekili adayı Ayten Kordu ve Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri ile Pulur (Ovacık) ilçesindeki köyleri ziyaret etti. Heyet, Kedek (Koyungölü), Ada, Yeşilyazı, Ziyaret, Burnak, Kızık, Çemali (Çakmaklı) köylerinde seçim çalışması kapsamında kapı kapı gezerek partinin politikasını anlattı. 

Yurttaşlar, köy yolları boyunca heyeti, evlerinin balkonları ve pencerelerinden zafer işaretleriyle selamladı. Heyet, Munzur Gözeleri’ndeki ziyaret yerinde mumlar ve çıralar yakarak cezaevindeki siyasi tutukluların özgürlüğünü diledi.  

‘YEŞİL SOL’A TAM DESTEK’

Kedek köyündeki yurttaşlar, “Biz zaten HDP’liyiz. Artık bu düzen değişsin” derken, bu sene oy kullanacak genç bir kadın ise “Gençler olarak bu düzenin değişmesini istiyorum. İlk oyum size” dedi. Yine diğer köylerde de yurttaşlar, “AKP’yi devirmek istiyoruz. Yeşil Sol’a tam destek” mesajları verdi.

Heyetin, köy ziyaretleri, çekilen halaylarla son buldu.

AMED

Yeşil Sol Parti, Amed’in Peyas ilçesinde Anneler Günü nedeniyle bir etkinlik düzenledi. Etkinliğe Barış Anneleri, Yeşil Sol Parti Amed milletvekili adayları, Yeşil Sol Parti Amed İl Eşsözcüsü ve birçok kadın katıldı. Etkinliğe yöresel kıyafetleriyle katılan kadınlar, “Bijî berxwedana dayîkan” sloganları attı. 

Etkinlikte açılış konuşmasını yapan Yeşil Sol Parti Amed milletvekili adayı Ceylan Akça, “Çocuklarımızın öldüğünü görmeyi, cenazesinin tanınmayacak hale gelmesini kabul edemeyiz. Tüm haklarımızı kadar, çocuklarınızın o sonsuz uykularında rahat uyuyuncaya kadar hiç durmadan çalışacağım. Tüm anneler ve çocuklar için çalışacağım. Geleceğiniz için, hem sizin, hem çocuklarınızın, torunlarımızın geleceği için çalışacağım” dedi. 

Kent adaylarından Adalet Kaya, Kürt kadınları için Anneler Günü’nün birçok anlamı olduğunu ifade etti. Kaya, “Yıllardır istikrarla, dirençle, asla yılmadan bütün baskılara, bütün yaratılan olumsuz koşullara rağmen mücadelelerini sürdürmekte olan annelerimiz bizim de yolumuzu aydınlatıyor. Onların yürüttüğü mücadele bizim için ışıktır. Biz bugün kadın mücadelesinde de, siyaset alanında da başka diğer bütün alanlarda annelerimizin bize açtığı yolda yürümeyi kendimize esas almış durumdayız. Bu mücadele çok kutsal bir mücadele, asıl kutsal olan annelerin yürüttüğü mücadelesidir. Biz sizin açtığınız yolda yürümeye devam edeceğiz.”

Etkinlik, halaylarla son buldu. 

MUĞLA 

Yeşil Sol Parti, seçim çalışmaları kapsamında Muğla’nın Bodrum, Milas, Datça, Marmaris ilçe ve mahallelerinde stant açma, pazar, esnaf ve ev ziyaretleri gerçekleştirdi. Partililer, yanlarına aldıkları oy pusulaları ile buluştukları insanlara partilerinin figürü olan ‘ağaç’ simgesine oy vermelerine dikkat çekti.

Yeşil Sol Parti Muğla milletvekili adayı Derya Hezer, Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin Muğla’da milletvekili adayı olan kadınlarla gerçekleştirdiği buluşmaya katıldı. Kadın seçmenlerle, kadın adayların buluşturulduğu etkinlikte, kadın adayların seçilmesi durumunda kadınlar lehine nelerin değiştirileceği üzerine konuşuldu.

Milletvekili adayı Derya Hezer, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini, ev emekçilerinin ekonomik anlamda güçlenmesi için çalışmalar yürüteceklerini, kadınların iş hayatına dahil olabilmesi için talepleri olan kreşlerin açılması gerektiğini, kadın cinayetleri karşısında gerçek adaleti sağlamak için mücadele edeceklerini kaydetti. Yasaların yanı sıra, kadınların birlikte mücadele ederek daha çok kazanım elde edeceklerini belirtti.

Muğla’dan aday olan kadınlar, seçimlerde mecliste görev alabildikleri taktirde üç ayda bir Muğlalı kadınlarla buluşup, yereldeki kadınların sorunları ile ilgili buluşacaklarının sözünü verdi.

İZMİR 

Yeşil Sol Parti İzmir’in Seferihisar ilçesinde stant açarak, pazar yerinde bildiri dağıttı. Buradaki çalışmaya İzmir Milletvekili adayı Semra Kıratlı ile parti yöneticileri katıldı. Partililer stant yerinde halka seçim broşürleri dağıtarak, 14 Mayıs’ta partilerine oy vermelerini istedi. Kürtçe şarkıların çalındığı stanta halk yoğun ilgi gösterdi. Partililer, müzik eşliğinde hem halaylar çekti hem de oy pusulaları üzerinden sandıkta mührü “ağaç”a basmalarını gösterdi. 

Öte yandan seçim çalışmaları kapsamında İzmir’in birçok ilçesinde kadın buluşmaları, dernek ve ev ziyaretleri yapılıyor. 

ŞIRNEX 

Yeşil Sol Parti Şirnex’te çalmadık kapı bırakmadı. Parti, Şirnex’ın Silopiya (Silopi) ilçesine bağlı, Gite ve Bespîn beldelerinde seçim irtibat büroların açılışını gerçekleştirdi. Renkli görüntüler sahne olan büro açılışlarına, HDP Şirnex milletvekili Nuran İmir, HDP’li Silopiya Belediye Eşbaşkanı Adalet Fidan ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Açılışta konuşan İmir, tüm engellemelere rağmen seçim çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “Sadece 8 günümüz kaldı. Bu süreçte seferberlik ruhuyla çalışmalarımızı sürdürmemiz gerek. Sandığa gittiğimizde bize yüz yıldır yapılan zulmü unutmamamız gerek. Çocuklarımız ve kültürümüz üzerindeki baskıları unutmamamız lazım. Kürt kimliği üzerindeki tahammülsüzlüğü unutmayalım. Tecridi kırmak isteyenler, özgür yaşamı savunanları cezaevinde tutuluyorlar. Tüm halkımızın hayatını bir adamın emirleri altına bırakmayız” dedi.

HEZEX’TE HALK BULUŞMASI 

Çalışmaların bir diğer kolu da Hezex (İdil) ilçesine bağlı Ereban beldesinde halk buluşması gerçekleştirdi. Halk buluşmasına Yeşil Sol Parti adayı Bedirhan Osal ile partililerin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Burada konuşan Osal, bu süreçte Kürt ittifakının önemli olduğuna dikkat çekerek, “Çünkü bu kadar yıldır halkımız üzerinde her türlü saldırı ve zulmü yaptılar. Bizler 15 Mayıs’ta hep birlikte özgürlük halayını tutacağız” diye belirtti. 

MÊRDÎN 

Mêrdin’in Kerboran (Dargeçit) ilçesinde de gün boyu seçim çalışmaları sürdü. Yeşil Sol Partisi Şirnex milletvekili adayı Ayşegül Doğan’ın katılımıyla Kerboran’da halk buluşması gerçekleştirildi. Binlerce yurttaşın katıldığı halk buluşması halaylarla son buldu.

BALIKESİR

Yeşil Sol Parti, seçim çalışmaları kapsamında Balıkesir’in Edremit ilçesi Altınoluk Mahallesi Cumhuriyet Meydanı’nda kadın buluşması gerçekleştirdi. Buluşmanın yapıldığı meydan Yeşil Sol Parti bayraklarıyla donatılırken, “Savaş, şiddet yoksulluk, aileniz sizin, bedenimiz, emeğimiz,kimliğimiz bizim” ve “Jin jiyan azadi (Kadın yaşam Özgürlük)” pankartları asıldı. Çok sayıda katının katıldığı buluşmada erbane eşliğinde halaylar çekildi, zılgıtlar yükseldi. 

Buluşmaya Balıkesir Milletvekili adayları Şevin Coşkun, Canşah Çelik, Fikriye Yadırga ile Yeşil Sol Parti ve HDP’li kadın yöneticiler katıldı. Burada konuşan aday Şevin Coşkun, Türkiye’nin değişim ve dönüşümü için Yeşil Sol Parti’nin Meclis’te temsiliyetinin önemli olduğuna vurgu yaparak, “Yüzde 45 kadın temsiliyeti olan partiyiz. Bu da bizim demokratik ekolojik ve kadın özgürlükçü bir paradigmamızın hayat bulduğunun göstergesidir. Cumhuriyetin 2’ncü yüzyılını kadınlarla birlikte değiştireceğiz. Yeni Yaşamı kurmak için kadınlarla yürüyoruz. Çünkü bizler Meclis’te demokratik siyaset için kadın temsiliyetine inanıyoruz. Balıkesir’de de kadın temsiliyetinin mecliste olmasını istiyoruz” dedi. 

Diğer adaylarda söz alarak, Meclis’te güçlü kadın temsiliyeti için partilerine oy verilmesini istedi.

Buluşma çekilen halaylar eşliğinde son buldu. 

WAN

Yeşil Sol Parti, Tuşba İlçesi’ne bağlı Canik (Gedikbulak), Norevans (Esenpınar), Adır (Yaylıyaka), Xicişk (Halkalı), Amik (Yeşilsu), Koçeri (Güveçli), Zorava (Yemlice) mahallelerini ziyaret etti. Ziyarete Yeşil Sol Parti Wan milletvekili adaylarından Gülderen Varlı ve Zülküf Uçar katıldı. 

Dêrebelek mahallesinde kitlesel karşılamanın ardından köyün taziye evinde konuşan DBP İl Eş Başkanı Şengül Polat, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecridin sürdüğünü hatırlattı. Polat, “İktidar, siyasi tüm beceriksizliğini alanlarda bir mermiyi kaç liraya aldığının propagandasını yaparak iktidarını sürdürüyor” dedi. 

Wan Yeşil Sol Parti milletvekili adayı Zülküf Uçar ise kentte yaşanan mülteci sorununa değinerek, “Her yıl onlarca mülteci sınır köylerde yaşamını yitiriyor. Van Göl’ünde yüzü aşkın mülteciyi taşıyan gemi battı ancak şu an faillerinden sadece biri tutuklu. Ülkede adalet, hukuk raflara kaldırılmış” diye konuştu. 

QERS

Qers Yeşil Sol Parti milletvekili adayları ve beraberindeki heyet, kent merkezi, ilçe ve köylerinde yurttaşlarla bir araya geldi. Adaylardan Gülcan Alp, kent merkezinde 8 Mayıs günü gerçekleştirilecek mitinge çağrı çalışmalarına dahil olurken adaylardan Sertaç Çelikkaleli, Cilawûz’a (Susuz) bağlı Kurudere beldesinin köylerinde ziyaretler gerçekleştirdi. Milletvekili adayı Gülistan Kılıç Koçyiğit ise Têkor’un (Digor) Bazarcix (Dağpınar) beldesinde esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

ERDEXAN

Yeşil Sol Parti Erdexan milletvekili adayı Özgür Tanış, Golan ilçesine bağlı Altınbulak, Harab ve Şeki köylerinde halkla bir araya geldi. 14 Mayıs seçimlerinde Yeşil Sol Parti’den yana destek isteyen Tanış, güçlü bir irade ile çıkacakları seçim sonrası ortak akılla yurttaşların tüm sorunlarına çözüm olacaklarını söyledi.

AGIRÎ

Kenttin hem ilçelerinde hem de merkezinde halk buluşmaları, esnaf ziyareti ve ev ziyaretleri devam ediyor. Kent merkezinde Agirî milletvekili adayları Sırrı Sakık ve Heval Bozdağ katılımıyla esnaf ve yurttaşlar ziyaret edildi. Esnaf ziyaretinde konuşan Sakık, “4 vekilin tamamını alacağız bu da yetmeyecek önümüzdeki yerel seçimlerde de  hem Agirî Belediyesini hem de ilçe belediyelerini alarak halkın hizmetine koyacağız” diye konuştu. Heyet ziyaretleri boyunca hem yurttaşların sorunlarını dinledi hem de yurttaşlara seçim hakkında bilgi verdi.

BAZÎD

Dizê, Îlanî, Çılkotan, Toki ve Yeniköy mahallelerinde seçim çalışmaları yürüten Yeşil Sol Parti ilçe yönetimi tek tek ev ev gezerek yurttaşlara örnek oy pusulaları üzerinden parti amblemini tanıttı. Seçim çalışmalarına katılan heyet hem yurttaşlara oy verme hem de sandıklara sahip çıkma çağrısı yaptı. 

ERZİROM

Kentte seçim çalışmaları iki farklı koldan devam ediyor. Kırsal mahallelerde devam eden seçim çalışmalarında ev ev gezen heyet yurttaşlara örnek oy pusulaları dağıtarak oylarını Yeşil Sol Parti’ye vermeye davet etti. Olîlî’de (Şenkaya) çalışmalarına Erzirom milletvekili adayı Abdurrahman Sever katılırken Xinûs’taki çalışmaları ise kentin bir diğer vekil adayı Ayşan Tarlan katıldı.

SEMSÛR 

Yeşil Sol Parti Semsûr’de seçim çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor. Milletvekilli adayları, Ali Kenanoğlu, İzzet Karadağ, Yüksel Yücedağ, Bülent Çınar ve Meryem Ceritli ile birlikte Semsûr’ün, merkez, Bêhiştî (Besni), Sergolan (Gölbaşı) ve Kolik (Kahta) ilçelerinde esnaf ve köyleri ziyaret edildi.  Semsûr’ün depremden en fazla etkilenen ilçesi Sergolan’ı ziyaret ederek yurttaşların sorunlarını dinleye Kenanoğlu’nun beraberindeki heyet, depremin sorumlusunun AKP-MHP iktidarı olduğunu belirterek, seçimlerde hesap soracaklarını ifade etti. Halk tarafından ilgiyle karşılaşan heyet,  bildiri dağıtımı yaparak, halkın yaşadıkları sorunları Meclis’te gündeme getireceklerini ve sorunların çözümü için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ettiler. 

Milletvekilli adayı  İzzet Karadağ  ile beraberindeki heyet ise Semsûr merkezde esnafla bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Milletvekilli adayı Yüksel Yücedağ ve beraberindeki heyet ise Kolik ilçesine bağlı köyleri ziyaret etti. Köylerde halkın sorun ve sıkıntılarını dinleyen heyet, burada broşür dağıtarak halkın sorunlarını çözecek tek partinin Yeşil Sol Parti olduğunun altını çizdi. Halkın yoğun ilgisiyle karşılaşan partililer çalışmaları hakkında halkı bilgilendirdi.  Milletvekilli adayı Meryem Ceritli  ve beraberindeki heyet ise Bêhiştî köylerini gezerek halkın yaşadığı sorunları dinledi. Kendisi de Bêhiştî’li olan Ceritli, Bêhiştî halkının bütün sorunlarını mecliste gündeme getirmek ve çözümü için çalışacağını ifade etti. 

MELETÎ

Yeşil Sol Parti Meletî’de seçim çalışmalarını milletvekilli adayları Perihan Yücekaya, Yusuf Bozkuş, Tülay Şakar, Gaffar Bayram,  Rozerin Ercan ve Hüseyin Kılınç’ın katılımı ile, Merkez Çirmik (Yeşilyurt) ve Batalgazi ilçeleri ile, Wêranşar (Doğanşehir) ve  Govik (Yazıhan) ilçelerine bağlı köyleri ziyaret ederek sürdürdü.

Batalgazi ilçesinde ev ev dolaşan milletvekilli adayı Tülay Şakar ve beraberindeki heyet, bildiri dağıtımı yaparak, halkın sorunlarını dinledi, sorunların çözümü için halkın Yeşil Sol Partiye oy vermeleri gerektiğini anlattı. 

Milletvekilli adayları Gaffar Bayram ve Rozerin Ercan ise beraberindeki heyetle birlikte Çirmik ilçesindeki mahalleleri gezdi. Ev ev seçim çalışmalarını sürdüren heyet mahallede bildiri dağıtımı yaparak halkın sorunlarını dinledi.  Beraberindeki heyetle birlikte Govik ilçesine bağlı köyleri ziyaret eden milletvekilli adayı Hüseyin Kılınç ise köylerde bildiri dağıtımının yanı sıra, köylerde bayraklar asarak seçim çalışmalarına devam ettiler. 

Milletvekilli Perihan Yücekaya ise beraberindeki heyet ile birlikte Wêranşar ilçe ve köylerini ziyaret etti.  Burada, sorunların Yeşil Sol Parti ile çözebileceği vurgulandı.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here