Haberler

İsrail’in Filistin’e saldırıları sürüyor: 227 kişi yaşamını yitirdi

İsrail’in, abluka altındaki Gazze Şeridi’nin farklı bölgelerine ve Filistin halkına dönük saldırıları 10 Mayıs’tan bu yana devam ediyor. İsrail’in, düzenlediği saldırılarda 64’ü çocuk, 38’i kadın olmak üzere en az 227 kişi hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda evleri, tarım arazilerini ve Filistin direniş gruplarının mevzilerini hedef aldı. Saldırılarda kentin altyapısı büyük zarar gördü.

İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinde bir apartman dairesini hedef alması sonucu yaralananlar olduğu bildirildi. Saldırılarda Han Yunus’un Japon Mahallesi’nde ve Refah kentinin Şabura bölgesinde yer alan iki ev hasar gördü.

Savaş uçakları, Cibaliya Mülteci Kampı’ndaki Şüheda Meydanı’nı da bombaladı. Yaralıların olduğu saldırıda altyapı da büyük zarar gördü.

Gazze’nin güneyindeki Şeyh Aclin bölgesinde bir tarım alanı ile boş bir aracı hedef alan İsrail savaş uçakları, Gazze’nin güneyinde, Refah ve Deyr el-Belah’da bulunan Filistin direniş gruplarına ait üç mevziyi bombaladı.

İsrail ordusu ayrıca, Gazze Şeridi’nin orta kesimlerinde yer alan Nusayrat Mülteci Kampı’ndaki tarım arazilerine de hava saldırıları düzenledi. İsrail ordusunun Beyt Hanun’da gerçekleştirdiği topçu saldırısında bir tarım arazisinde yangın çıktı.

Öte yandan İsrail botları, Gazze’nin kuzeyinde ve Han Yunus’ta sahil kesimini bombaladı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nden yapılan açıklamada İsrail’in Gazze’ye yönelik devam eden saldırıları nedeniyle yaklaşık 75 bin Filistinlinin yerinden edildiği belirtildi.

Açıklamada, yerinden edilen 47 bin Filistinlinin Gazze’deki BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na (UNRWA) ait 58 okula sığındığı ifade edilirken, 28 bin 700 kişinin ise bölgedeki diğer Filistinlilerin evlerinde kaldığı kaydedildi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanhal sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarına ilişkin Meclis’te alt komisyon kurulduğunu açıkladı.

Tanhal açıklamasında “İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarıyla ilgili Meclis’te alt komisyon kuruldu. TBMM Filistin Alt Komisyonu’nun yerinde tespit için ivedilikle bombalanan Filistin topraklarına, Gazze’ye gitmesi gerekiyor” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir