Toplumsal Cinsiyet

İstanbul Sözleşmesi’ni savunan kadınlara 130 bin lira ceza

stanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına ve kadına yönelik şiddete karşı protestolara katılan Mersin Kadın Platformu üyesi kadınlara; “Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na uymamak”, “emre aykırı hareket etmek” suçlamaları ile ceza kesildi. Mersin Kadın Platformu’nun yaptığı çeşitli etkinliklerde Emniyet Müdürlüğü’nce kesilen cezaların 130 bin liraya dayandı.

Mersin Kadın Platformu adına açıklama yapan Zeynep Kaya, cezaların kesilmesinin öldürülen kadınlar için yaptıkları eylemlerle başladığını söyledi. Kaya, “Aynı kişiye üç tane ceza kesildi. Maskemiz olmasına rağmen sosyal mesafeye dikkat etmemize rağmen, yakın durduğumuzun resmini çekip bunlara göre ceza veriyorlar” dedi.

130 bine dayandı

Yeni gelenlerle birlikte cezaların 130 bin liraya dayandığına dikkat çeken Kaya, bazı tebligatlar ulaşmadığı için de kesin miktarı bilemediklerini söyledi. Eylemleri, valiliğin gösterdiği alanlarda yaptıkları halde verilen cezalarla kadın mücadelesinin önüne set oluşturmaya çalışıldığını belirten Kaya, şunları söyledi:

“Mersin’de böyle bir yönteme gittiler. Başka illerde kadınlara yönelik gözaltılar var. Biz bu süreçte hayatlarımız haklarımız için mücadele ediyoruz. Sessiz kalma şansımız yok. Kadınlara yönelik sistematik bir baskı var. Devletin şiddete yönelik alması gereken tedbirler varken onu yapmak yerine itiraz eden kadınları alanlardan çekmek için uyguladığı cezalar bunlar. Biz yıllardır verdiğimiz kazanımlar için sokaklardayız. Daha iyi koşullar için alınacak kararlar hayata geçmesi gerekirken kadınların kazanımları ellerinden alınıyor. Alana inmemizi istemiyorlar. Bir kadına dört kez ceza verdiklerini düşünün, asgari ücretle çalışıyorsa zaten ne diyecek? ‘Gidersem bir daha ceza yerim’ diyecek ve geri planda kalacak. Çünkü bizim ekonomik kaygılarımız da var. Bizimle ilgili cezalara, gönüllü kadın avukatların destekleriyle itiraz ediyoruz.” 

Eylemler ve cezalar

Mersin’de kadınlara yönelik ilk ceza, üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in katledilmesine ilişkin protestoya katılanlara kesildi. 21 Temmuz 2020’de Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda önünde eylem yapan altı kadının her birine 360 TL, ayrıca iki kadına 3 bin 150 TL Umumi Hıfzıssıhha Kanununa Muhalefet ve Kabahatler Kanunu’na aykırı hareket etme suçundan para cezası verildi.

Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için 5 Ağustos’ta Pozcu Kuşhimato Sokağı’nda ve 18 Ağustos’ta da yine Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda buluşarak eylem yaptı. Bu eylemlerde de kadınlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na uymamak, emre aykırı hareket etmek suçlarında ceza kesildi. 23 kadına 2020 yılındaki üç eylem nedeniyle kesiler ceza miktarı 70 bin liraya buldu.

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın Resmî Gazete’de yayımlanmasının ardından birçok ilde olduğu gibi Mersin’de de kadınlar sokaklara çıkarak eylem yaptı. 20 Mart’ta Pozcu Kushimato Sokağı’nda toplanarak Özgecan Aslan Barış Meydanı’na yürüyen Kadın Platformu üyesi altı kadına, yine aynı kanun kapsamında toplam 20 bin 814 TL para cezası verildi. 27 Mart’ta yeniden Kushimato Sokağı’nda toplanan kadınlar, polis barikatını aşarak Özgecan Aslan Barış Meydanı’na yürüdü. Bu eylemde de 16 kadına ceza verildi. Verilen bu cezanın toplam miktarı, kadınların tebligatları henüz almamaları nedeniyle bilinmiyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir