Haberler İnsan Hakları Manşet

İstismar ve rıza kıskacı | Nakıpoğlu: Çocuğu korumayan devlet fail değil mi?

6 yaşındaki bir çocuğun yıllarca sistematik cinsel istismara maruz bırakılması ve MHP’li cinsel istismar failine ‘çocuğun rızası var’ denilerek beraat verilmesine dair tepkiler sürüyor. Bu kararı veren hakimlerin yargılanması gerektiğini vurgulayan Avukat Selin Nakıpoğlu, “Çocuğu korumayan devlet fail değil mi?” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de çocuklara yönelik cinsel istismar vakaları giderek artıyor.

İstismar davalarında yapılan ‘indirimler’ ve beraat kararları ise kamuoyunun tepkisini çekiyor.

Kadın ve çocuk hakları savunucularının adalet mücadelesi sürerken, geçen hafta yayımlanan bir haber ülkenin gündemine yerleşti.

BirGün’den Timur Soykan’ın haberine göre İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı, 6 yaşından itibaren bir cemaat mensubu ve aynı zamanda komşuları olan Kadir İstekli isimli erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakıldı.

Kız çocuğu 6 yaşındayken dini nikahla İstekli ile ‘evlendirildi.’ 17 yaşındayken çocuğu oldu, 18 yaşında ise resmi nikahı kıyıldı. Çocuğun 6 yaşında gelinlik giydirilmiş fotoğrafları da ortaya çıktı.

Kadının şikayetiyle birlikte yıllarca yaşanan istismar ortaya çıktı.

Gelen tepkiler üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, istismar vakasının duyulmasından günler sonra açıklama yaparak, davaya müdahil olacağını duyurdu.

Konuyu takip ettiklerini kaydeden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, vakıfta inceleme yapması için müfettiş görevlendirildiğini söyledi.

Öte yandan AKP Ataşehir İlçe Başkanı İsmail Erdem’in, Yusuf Ziya Gümüşel’i Sancaktepe Belediye Başkanı’yken makamında ağırladığı fotoğraflar ortaya çıktı.

Söz konusu fotoğrafı, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu

Tarikat içerisinde sistematik istismara tepkiler yükselirken, bir diğer tepki toplayan haber de Diyarbakır’dan geldi.

Bir çocuğu istismar ettiği gerekçesiyle yargılanan MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp hakkında verilen beraat kararının gerekçesinde mahkeme, “İstismar olsa bile çocuğun rızası var” ifadelerini kullandı.

‘Rıza kararını veren hakimler yargılanmalı’

Cinsel istismar vakaları ile istismar davalarındaki ‘rıza’ söylemlerine ilişkin Gazete Karınca’ya değerlendirme bulunan feminist Avukat Selin Nakıpoğlu, “Çocuğun rızası olduğu gerekçesi eğer mahkeme kararında yazıyorsa, bu kararı veren hakimler kesinlikle yargılanmalı” diye vurguladı.

Geçmiş yıllarda Meclis’e sunulan çocuk istismarı faillerine af getirilmesini öngören yasal düzenlemeyi hatırlatan Nakıpoğlu, şunları söyledi:

‘Çocuğun rızası’ benim meslek hayatımda duyup en çok iğrendiği cümlelerinden biri. Bu organize kötülüğün cümlesi. Kapatmak istedikleri tüm suçlara dair bulmaya çalıştıkları çok çirkin bir kılıf. 2016 Kasım’ında AKP’den 6 milletvekili Türk Ceza Yasası Madde 103’e dair değişiklik teklif etti. Bu teklifin ez cümlesi şuydu: Çocuklara cinsel istismar uygulayanlara cezasızlık getirilsin. Bunu direkt söyleyemeyecekleri için ‘erken evlendirilen çocukların eşleri hapishanede’ dediler. Biz de; bir çocuğun erken evlendirilmesinde bir suç görmüyor musunuz, amacınız çocukların erken evlendirilmesinin önünü açmak mı?’ diye sorduk.

O süreçte kamuoyu baskısıyla teklifi birkaç kez ertelettik. Ama bu AKP ve MHP’nin gündeminden hiçbir zaman düşmüyor. Çünkü kafalarındaki hukuk sistemine uyan bir durum var. Mesela 10 Ocak 2015’te bir gazetede Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız‘ın, ‘7 yaşındaki bir kız çocuğu, 25 yaşında bir erkekle evlenebilir’ dediği açıklamasını gördüm. Yıldız, bunu defalarca söyledi, 31 ulusal ve bölgesel kanalda yayınladı ‘Hayat Rehberi Vaazları’ adıyla. Bunu öğrenince şikayetçi oldum. Savcılık herhangi bir suç unsuru görmedi, ‘fikrini açıklamıştır’ dedi. Yıldız’ın beyanlarında ‘suç işlemeye tahrik, kanunlara uymamaya tahrik, suçluyu övmek’ suçları olmasına rağmen.”

‘Çocuklara evlilik adı altında tecavüz edilmesinden bahsediliyor’

“Bugüne gelene kadar neler yaşandı da bu suç gettoları güçlendiriliyor buna bakmak lazım” diyen Nakıpoğlu, Hüseyin Üzmez ve Ensar Vakfı’ndaki cinsel şiddet vakalarını hatırlattı.

Dönemin Aile Bakanı, Ensar’da 45 çocuğun istismara maruz kaldığı vahşete dair, ‘Hizmetleriyle ön plana çıkmış bir kurumu bir kerelik olayla karalayamazsınız’ dedi. 2013’lerden beri çocuklara evlilik adı altında tecavüz edilmesinden bahsediliyor bu topraklarda. Tarikattaki istismar haberinde cemaatlerin, çocukları okula göndermediğinden bahsetti. Bu anayasaya göre suç, hangi biri hakkında işlem yapıldı? Bir de hala iftira diyorlar.

İstismar dosyasının 2014’te kapatıldığını belirten Nakıpoğlu, “Sorsanıza o savcıya neye istinaden kapattın diye. Neden hiç kimse konuşmuyor?” dedi.

Nakıpoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın davaya müdahil olmasının hiçbir karşılığı olmadığını belirterek, şunları ifade etti:

Kamuoyu baskısı olmasa bunları görmeye niyetleri yok. Asli failler var da fer’i (dolaylı) failler kim? Çocuğu korumayan devlet değil mi? Bu suçların işlenmemesi devletin görevi. Devlet bunun takipçisi olmakla bunların önüne geçmiyor. Bunları yazan, söyleyen, şikayet eden insanlara soruşturma açıyor. Bunu muhafazakarlıkla mı açıklıyor? Bunlara kılıf uydurulmasın, bunlar suç ve cezalandırılması gerekiyor. ‘Şiddetle mücadelede sıfır tolerans’ diyen iktidar partisi bir kereliğine bari mış gibi yapmasın. Birtakım güç odaklarıyla hareket edilip, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kimin zaferi oldu? Bu ülkedeki kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar kaybetti. Biz hala sözleşmenin peşindeyiz. Çünkü İstanbul Sözleşmesi yaşatıyor, çocukların hayatını çalmıyor.

İstismar davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanan bu kişiler tutuksuz. TCK 103’ten yargılanan herkes tutuklu yargılanmalı, bu katolog suç. Kamunun içinde olması tehlike arz ediyor. Ama siz siyasi figür hakkındaki fikrinizi yazdığınızda tutuklanıyorsunuz. Bakanlık davaya müdahil oldu, peki tarikatların himayesinde olan, okula gönderilmeyen bu çocuklar için ne yapıyor? Dava süreci devam ediyor denilerek üzeri örtülmek isteniyor. Çocukların maruz kaldığı şiddetin her türlüsünün üzerini örtemezsiniz. Bunun için mücadele ediyoruz!

İstismar ve rıza kıskacı | Nakıpoğlu: Çocuğu korumayan devlet fail değil mi?
Haber | Pelin Özkaptan- G.KARINCA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir