Manşet Sendikalar

ITUC raporu: Türkiye, işçiler için en kötü ilk 10 ülke arasında

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) 2020 yılına ilişkin “Küresel haklar endeksi” başlıklı raporuna göre Türkiye, işçiler için en kötü ilk 10 ülke arasında yer aldı. Çalışanlar için en kötü ülkeler ligi Bangladeş, Brezilya, Kolombiya, Mısır, Honduras, Hindistan, Kazakistan, Filipinler, Türkiye, ve Zimbabwe olarak listelendi.

Telgraf Haber: Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Genel sekreter’i Sharan Kovuğu’ nun sunduğu raporda, 61 ülkede işçiler keyfi tutuklamalar yaşadı. Endonezya ,Kore ve Türkiye en yüksek hak ihlallerinin yaşandığı ülkeler arasında olduğu ifade edildi.

Türkiye işçilerin haklarını ‘sistematik olarak ihlal eden ülkeler grubu’nda gösteriliyor. Bu grup için ITUC, işçilerin hiçbir hakkının garanti altında olmadığını söylüyor. Bu gruptan daha kötü durumda olan ülkeler işçilerin yaşama hakkına bile saygı duyulmayan savaş coğrafyaları olduğu için kategori dışı kabul ediliyor.

AVRUPA'NIN KUZEYİNDE  İŞÇİNİN DURUMU İYİ
İşçilerin en iyi durumda olduğu ülkeler ise Kuzey Avrupa ülkeleri. Bu ülkeler alfabetik sıraya göre Avusturya, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, İrlanda, İtalya, Hollanda, Norveç, Slovakya, İsveç ve Uruguay olarak açıklandı. Listeye Avrupa dışından giren tek ülkenin eski bir gerilla lideri Jose Mujica’nın başkanlık yaptığı Uruguay olması dikkat çekti.

ITUC’un raporunda en kötü 10 ülkeye ayrıca yer verildi. Buna göre Türkiye’ye ilişkin şu ifadelere yer verildi: “Türkiye, sendikacılar için en düşman ülkelerden biri olmaya devam etti. 2016’daki darbe girişiminin ardından hükümet sivil özgürlükleri kısıtladı. Bu korku ikliminde sürekli tehdit altında çalışan işçiler, sendika hakkından mahrum. İşverenler sendika organizatörlerini caydırıyor veya işten çıkarıyor.”

Çalışanlar için en kötü 10 ülkeBangladeş
Brezilya
Kolombiya
Mısır
Honduras
Hindistan
Kazakistan
Filipinler
Türkiye
Zimbabwe

Rapor – ITUC Küresel Haklar Endeksi 2020

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir