Ekoloji

İkizdere’de direniş alanına konvoyla giden bakan, köylüleri dinlemeden bölgeden ayrıldı

ize’nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat’ın İşkencedere Vadisi’nde yapmak istediği taş ocağına karşı köylülerin direnişi sürerken Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu bugün ilçeye bir ziyarette bulundu.

Köylüler bakanın direniş alanına gelmesini beklerken, Bakan Karaisamiloğlu’nun kültür merkezindeki toplantıya katıldığını öğrendiler.

İkizdere Dernekler Federasyonu’ndan yapılan açıklamada “Köylülerimiz Ulaştırma Bakanı’nın direniş alanına geleceğini beklerken, bakanın kültür merkezinde toplantı yapacağı öğrenildi. Bu toplantıdan direnen köylülerimizin sonradan haberi oldu. Avukatımız ve köylülerimizden oluşan bir heyet şu an toplantıda” denildi.

‘İki kelime bile edemeden bindi arabasına gitti’

Bakan daha sonra köylülerin direniş alanına beraberindeki konvoyla gitti ancak burada köylülerin sorularını yanıtsız bırakarak bölgeden ayrıldı.

Bakana dertlerini anlatmak için sabah saatlerinden itibaren alanda bekleyen köylüler duruma tepki gösterdi. Bir köylü kadın “Bizimle muhatap bile olmadı, iki kelime bile edemeden bindi arabasına gitti” dedi. Köylülerden bir başka kadın ise “Muhatap olmadı bizimle, sözümüzü bile dinlemedi. Korumaları bastırdı, o da çıktı gitti” dedi.

Köylüyü dinlemeyen bakan ‘dışarıdan kaşıyanlar var’ diyor

Bakan Karaismailoğlu Rize’de gazetecilere yaptığı açıklamada “Bölge vatandaşlarının, köylülerin başımızın üstünde yeri var. Onlarla istişare etmek için bugün buraya geldik” demişti.

Karaismailoğlu Rize İyidere lojistik limanının deniz altında kalacak taş dolgusu için 10 yerde araştırmalar yapıldığını, bu araştırmalar sonucunda taş çıkarmak için “en uygun” yerin İkizdere olarak belirlendiğini belirterek “Tabii buradaki mevcut köylüler, vatandaşlarımızın görüşleri ve şikâyetleri bizim için önemli. Bölge vatandaşlarının, köylülerin başımızın üstünde yeri var. Onlarla istişare etmek için bugün buraya geldik. Onlarla istişarelerimiz devam ediyor. İnşallah bölgeyi fazla rahatsız etmeden, bu bölgede eğer etkilenecek 10 tane ağaç varsa yerine 100 tane ağaç dikeceğiz. Burada, sadece 13,5 hektarlık bir alanda Rize İyidere limanı için olmazsa olmaz olan taşın dolgusu için burası kullanılıp 2 yılı doldurmadan buradan çıkmayı taahhüt ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Dışarıdan burayı kaşımak isteyenlerin olduğunu” ileri süren Karaismailoğlu, “Rizeliler başımızın üstünde ama maalesef buraya gelip burayı kaşımak isteyen arkadaşlarımıza tavrımız böyle olmayacaktır” diye konuştu.

Amaçlarının “bölgede istihdam sağlamak” olduğunu savunan AKP’li Bakan, “Bölgenin insanı bölgede çalışsın, ailesinin yanında çalışsın. Bizler gibi kalkıp İstanbul’da iş aramak zorunda kalmasın” ifadelerini kullandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir