Haberler Muhalefet Siyasi Hareketler Toplumsal Örgütler

İzmir’de Newroz: Size boyun eğmeyeceğiz

Bu yıl sloganı ”Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” olarak belirlenen Newroz kutlamaları için İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda miting düzenlendi. Olumsuz hava şartlarına rağmen mitinge;KESK, TMMOB, Emek Partisi, Toplumsal Özgürlük Partisi, Halkevleri Hakların Demokratik Kongresi (HDK) İl Eş Sözcüsü Sabri Gül, birleşen parti eş başkanları, Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, kent milletvekilleri yanı sıra Yeşil SOL Parti,Sol Parti,Sendikalar,demokratik kitle örgütleri başta olmak çok sayıda yurttaş katıldı.

Açılış konuşmasını yapan HDP İzmir İl Eş Başkanı Besriye Tekgür, “Newroz kötü ile mücadelesinde iyinin zaferidir. Çünkü Newroz kadınların özgürlük isyanıdır” diye konuştu.

Kadınların mücadele taleplerini bir gece yarısı KHK ile kaldırdıklarını ifade eden HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, “İstanbul Sözleşmesi kadınların Anayasasıydı çiğnediniz. Tıpkı bu ülkenin yasalarını ayaklar altına aldığınız gibi. Bir kez daha kadın Kürt halk, işçi düşmanı olduğunuzu gösterdiniz. Fakat bizler bugün Newrozda bahar çiçekleri gibi bütün coğrafyada açıyoruz. Dayanışma ve özgürlük barış mücadelesi veriyoruz geri adın atmıyoruz. Türkiye halklarının umudu bu savaştan çatışmadan barışa adalete kavuşmak için umudu HDP’dir” şeklinde konuştu.

Newroz İzmir’de yüzlerce yurttaşın katılımıyla Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda kutlandı. Newroz alanında konuşan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP hakkında açılan kapatma davasına değinerek, “Onlar Dehaklar biz Kawalarız” dedi.

TelgrafİZMİR – İzmir’de 21 Mart Newroz kutlamaları için Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’nün çağrısıyla yüzlerce kişi Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda bir araya geldi. KESK, TMMOB, Emek Partisi, Toplumsal Özgürlük Partisi, Halkevleri gibi çeşitli siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin yanı sıra kutlamalara, Hakların Demokratik Kongresi (HDK) İl Eş Sözcüsü Sabri Gül, birleşen parti eş başkanları, Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, kent milletvekilleri ve HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç da katıldı. Polisin kapsamlı önlem aldığı kutlamaya katılanlar Cumhuriyet Meydanı’nda üst aramasından geçirilirken HES kodları sorgulandı. “HDP halktır halk burada”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Newroz piroz be”, “Be serok jiyan nabe”, “Jin jiyan azadi” sloganları atıldı.

‘EZİLEN HALKLAR KAZANACAK’

Kutlama HDP İl Eş Başkanları Besriye Tekgür ve Kadir Baydur’un konuşmasıyla başladı. İl eş başkanlarının Kürtçe ve Türkçe yaptığı konuşmada partinin tüm tutuklu vekilleri ve başkanları selamlandı. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesine de değinen il eş başkanları, ‘zalim iktidarın karanlığa gömüleceğini’ söyledi.
Eşbaşkanlar, “And olsun ki yapılan her şeyin hesabını soracağız. HDP alın terinin, ezilenlerin, halkların, kadınların, çocukların, doğanın partisidir. HDP açan çiçeğin doğan güneşin partisidir. Bu nedenle Newrozu kutlamak en çok da HDP’nin hakkıdır. Bugün tüm farklılıklarımızla, renklerimizle alanı doldurduk. Bizler de gelen baharla birlikte zalimlerin zulmüne karşı direniyoruz. Bizi yenemeyeceksiniz. Biz kazanacağız. Ezilen halklar kazanacak” ifadelerini kullandı.

KBG: HAKLARIMIZDAN DA HAYATLARIMIZDAN DA VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Kadınlar Birlikte Güçlü adına Ebru Dinçel, tüm halkların Newrozunu kutladıklarını söyledi. Newroz ateşinin sıcaklığında, her yağmurdan sonra açan gökkuşağının altında halaya durmak için alanda olduklarını söyleyen Dinçel, kadınların yaşamın her alanında kimliğini yok sayan haklarını elinden almaya karşı mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı. Kendinden olmayan tüm kesimlere baskı uygulayan iktidarın aynı zamanda bir kadın partisi olan HDP’ye kapatma dava açtığını söyleyen Dinçel, “Yaşamın hiçbir alanında olduğu gibi siyaset sahnesinden de bizi silemeyeceksiniz” dedi. Bir gece yarısı darbesiyle İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiğini belirten Dinçel, bu durumun hukuka aykırı olduğunu, iktidarın hukuk insan hakları, demokrasi tanımadığını söyledi. Dinçel, “Darbeler sizinse ferman sizinse dağlar, ovalar, denizler, sokaklar, alanlar bizimdir, kadınlarındır, LGBTİ+’larındır. 8 Mart’ta da söyledik tekrarlıyoruz, ne yaparsınız yapın size boyun eğmeyeceğiz. Siz ne yaparsanız yapın sözümüzü esirgemeyeceğiz, haklarımızdan da hayatlarımızdan da vazgeçmeyeceğiz” dedi.

‘HDP’YE AÇTIĞINIZ KAPATMA DAVASI SİZİN YOK OLUŞUNUZUN DAVASI OLACAKTIR’

HDP Milletvekili Serpil Kemalbay, HDP için açılan kapatma davasına değinerek, “Bizler Türkiye halklarının bütün mücadele dağarcığını varlığımızla taşıyarak bugüne geldik. Devrimcilerin, sosyalistlerin Kürt halkının, kadınların LGBTİ+ mücadelesinin işçilerin, emekçilerin direniş ve mücadeleleri ile buralara geldik. Bizleri kapatmak isteyenlere bir sözümüz var. Onlar HDP’den korkuyorlar. Onlara diyoruz ki tarihin çöplüğüne gideceksiniz, bizler halkız. Halklar hiç yenilmemiştir. Tarihin çöplüğüne sizi daha hızlı göndereceğiz. HDP’nin açtığınız kapatma davası sizin yok oluşunuzun davası olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Sizler bu halkı her gün sömürüyorsunuz” diyen Kemalbay, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin ise “İstanbul Sözleşmesi kadınların anayasasıydı siz onu da çiğnediniz. Tıpkı her gün hukuku ayaklarınızın altına aldığınız gibi. Bir kez daha kadın düşmanı olduğunuzu gösterdiniz” dedi. Asla geri adım atmayacaklarını vurgulayan Kemalbay, Türkiye halklarının umudunun HDP olduğunu söyledi.

Saruhan Oluç.
‘ELİMİZİ UZATMAYI DA YUMRUĞUMUZU SIKIP KARŞISINIZDA DİRENMEYİ DE BİLİRİZ’

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP’ yi kapatmak isteyenlere İstanbul Newrozu’nun cevap verdiğini belirterek ‘yarın da dAmed’de Kürt halkının kendisine düşmanlık yapan iktidara cevap vereceğini’ söyledi. “Onlar Dehaklar biz Kawalarız” diyen Oluç, karşılarında yıllardan beri Kürt halkının siyasi temsilcilerine, Türkiye demokrasi güçlerine saldıran yozlaşmış bir iktidar olduğunu belirterek iktidarın demokratik meşruiyetini yitirdiğini vurguladı. Oluç, “Bu iktidar Türkiye’yi yerle bir edecek adımları ardı ardına atıyor. Bu iktidarın zamanında Türkiye’de on milyonu aşkın insan işsiz. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilktir bu. Bu iktidar zamanında insanlar yoksullukla açlıkla boğuşmak zorunda kalıyor. Bu iktidar Türkiye’nin halklarını, esnafını, çiftçisini yerle bir edecek adımları birer birer atıyor. Herkesin aleyhine kararları alıyor. Ancak kendi yandaşları için ihtiyaç olan adımları atıyor. Onlar bir tek kendi koltuklarını, geleceklerini, bekalarını düşünüyorlar” diye konuştu.

İktidarın Kürt halkına düşman olduğunu söyleyen Oluç, “Siz Kürt halkının düşmanısınız diyoruz. 2015’ten beri her türlü haksız ve hukuksuz saldırıyı Kürt halkına ve siyasi temsilcilerine bu iktidar yöneltmiştir. Seçmen iradesini bu iktidar gasp etmiştir. Sandık hukukunu bu iktidar gasp etmiştir. Ama bu iktidar sadece Türkiye sınırları içindeki Kürt halkına düşman değil. Dünyanın neresinde Kürt varsa bu iktidar ona da düşmandır. Irak Kürdistan’ına Rojava’ya, Almanya’ya, Fransa’ya oradaki Kürtlere karşı yapmaya çalıştıklarına bakın. Tek dertleri, “Kürt hakkını almasın” başka bir dertleri yok” ifadelerini kullandı.

Kürt halkının barış isteğine iktidarın ‘Sizi yok edeceğiz’ şeklinde cevap verdiğini ifade eden Oluç, “Kürt halkı Türkiye’nin bütün halklarına elini uzatıyor. Barış yapalım diyor. Gelin eşit koşullarda bir arada yaşayalım diyor. Onlar ‘sizi yok edeceğiz’ diye cevap veriyor. Biz elimizi uzatıp barışmayı biliriz ama yumruğumuzu sıkıp sizin karşınızda direnmeyi mücadele etmeyi de biliriz” dedi.

‘HDP İNSANLARIN KAFASINDAKİ FİKİR, GÖĞSÜNDEKİ CESARETTİR’

Bütün dertlerinin, HDP’yi bütün ittifakları, bileşenleri ile demokratik siyasetten tasfiye etmek olduğunu söyleyen Oluç şöyle devam etti: “Sandıkta yenemiyorlar, yerel ve genel seçimlerde yenemiyorlar. Politikalarımıza karşı güçlü politikalar geliştiremiyorlar. Cezaevlerine binlerce arkadaşımızı attılar. Onlar o kadar onurlu bir duruş sergilediler ki onların her biri bizim onurumuzdur. Asla boyun eğmediler. Bu da yetmedi bu iktidara MYK üyelerimizi tutukladılar. Yetmedi milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmak için dava açtılar, yetmedi kapatma davası açtılar. HDP dükkan mıdır kapısına kilit asıp kapatacaksınız. HDP halktır. HDP burada bütün meydanlarda. HDP sokaktadır, işyerindedir, mahallededir, tarladadır, fabrikadadır. HDP mücadeledir, direniştir. Siz bu halkı nereye kapatacaksınız. Bizim bütün yöneticilerimizi, milletvekillerimizi alıp cezaevine koysanız bu halk yeni kadrolarını çıkarır karşınıza diker. Bu iktidar bu gerçeği görecek. HDP’yi kapatamayacaksınız. Çünkü HDP aynı zamanda insanların kafasındaki fikir, göğsündeki cesarettir.

İktidarın kendisine muhalefet eden herkese düşman gibi baktığını ve düşman hukuku uyguladığını belirten Oluç, “Korkmayın, boyun eğmeyin. HDP gibi güçlü bir muhalefetin yanına gelmekten kaçınmayın” dedi. 

Konuşmaların ardından kutlama sanatçılar Ayfer Düzdaş, Praksis ve Arhat’ın sahne performansıyla devam etti. )

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir