Muhalefet

İZMİR’DE MİTİNG| “Demokrasi için bir nefes”

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, faşist saldırılara karşı “Demokrasi için bir nefes” şiarıyla 8 Temmuz’da Gündoğdu Meydanı’nda miting düzenleyeceğini açıkladı.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, faşist saldırılara karşı 8 Temmuz’da Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak mitinge ilişkin İzmir Tabip Odası’nda basın toplantısı düzenledi.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri adına KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Güven basın açıklamasını okudu. Güven, “Uzun süredir bir yok oluş hikayesi yaşıyoruz. Varlığımız parça parça gidiyor elden. Toplumsal mutabakat, dayanışma, Anayasa, hukuk lime lime ediliyor. Siyasal cinayetler, parti kapatma davaları ile demokrasi yok ediliyor. Çürümüş bir iktidar, çürümüş bir düzen her yerinden irin akıyor” dedi.

Yaşananların artık gizlisi saklısı kalmadığını vurgulayan Güven, “Yolsuzluk, mafya, rant ilişkileri ile halkın malları, ülkenin yeraltı ve yer üstü kaynakları, doğası yağma ediliyor. Pandemiyle mücadele için emekçilerden canı pahasına sağlığını feda etmesi beklenirken Düşük ücret ağır vergi yükleri ve temel tüketim maddelerine yapılan zamlarla ekonomik krizin faturası da yine emekçilere çıkarılıyor” diye belirtti.

“Ülke yok ediliyor” diyen Güven, şunları kaydetti: “Bizleri yan yana tutan ne varsa demokrasi, adalet, barış açıkça tehdit altında, demokratik kazanımlarımız, temel hak ve özgürlüklerimiz, üniversitelerimiz yok edilmek isteniyor; barış yerine savaş, demokrasi yerine kayyum, özgürlükler yerine fezlekeler, yaşam hakkının yerini siyasal cinayetler alıyor.”

Güven açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:

“Nefes alamıyoruz, varlığımız, var olma nedenlerimiz, geleceğimiz tehdit altında!

“Bizler, bu ülkenin gerçek sahipleri, üretenleri, gençleri, kadınları, ezilen halkları olarak var olmak istiyoruz, nefes alabileceğimiz özgür bir ülke istiyoruz.

“Ve tek adam rejiminin tüm faşist saldırılarına karşı ‘Demokrasi için bir nefes’ mitinginde, 8 Temmuz’da Gündoğdu da buluşmaya tüm İzmirlileri davet ediyoruz. Denizler kazanacak, faşizm kaybedecek.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir