Manşet Muhalefet

Madımak’ta yaşamını yitirenler anıldı: ”Bilimin, sanatın, şiirin, türkünün merkezini yaktılar”

 Telgraf Haber:

SİVAS – Sivas Katliamı’nın 28’inci yılında Madımak Oteli’ne yürüyen yüzlerce kişi, faillerin yargılanması talebini dile getirdi. Madımak Oteli önünde gerçekleştirilen anmada, “Katliamın içinde devlet var” vurgusu yapıldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) öncülüğünde bir araya gelen yüzlerce kişi, Madımak Oteli’nde 33 aydın, yazar ve 2 otel çalışanının yakılarak katledildiği Sivas Katliamı’nın 28’inci yıl dönümünde anma etkinliği düzenledi. Dün akşam saatlerinde onlarca kentten yola çıkan yurttaşlar, sabah saatlerinde PSAKD Sivas Şubesi önünde bir araya geldi. Binlerce kişi katliamı lanetlemek, faillerin yargılanması ve katliamın gerçekleştiği otelin “Utanç Müzesi” olması talebiyle yürüdü. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, CHP milletvekilleri ve çok sayıda Alevi örgütü ile demokratik kitle örgütü temsilcisi yürüyüşe katıldı.  Otele doğru yürüyen binlerce kişi, “Katliamlara hayır Madımak’a adalet” yazılı ve katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yer aldığı pankartlar taşıdı. Kitle, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “Sivas için adalet herkes için adalet” sloganları attı. Polis ablukasında Madımak Oteli önüne gelen kitle, otel önüne karanfil ve katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını bıraktı.

‘FAİLLERİ TANIYORUZ’ 

Otel önünde konuşan HDP Sözcüsü Ebru Günay, Sivas Katliamı’nda adaletin yerini bulmadığını belirterek, iktidarın failleri koruduğunu söyledi. Madımak Oteli’nde yaşananları asla kabul etmeyeceklerini ifade eden Günay, katliam zihniyetinin günümüze kadar devam ettiğini söyledi. Günay, “Failleri çok iyi tanıyoruz. Katleden bir zihniyetle karşı karşıyayız. Zihniyet hala derin devlet ile iş başında” diye ekledi.

 KATLİAMCILAR PARLAMENTODA 

Davanın zaman aşımına uğraması sonrasında iktidarın söylemlerini de hatırlatan Günay, “İktidar bir kez daha kanıtlamıştır ki bu katliamla ilişkileri çok yakındır. ‘Vatana millete hayırlı olsun’ sözleriyle bunu açığa çıkartmıştır. Aynı iktidar Madımak Oteli’ni utanç müzesi haline dönüştürmeyerek, hakikatleri ortaya çıkartmayarak katliama ortak olmaya devam ediyor. Yine aynı iktidar katliamcıları parlamentoya sokarak safını gösteriyor. Alevi toplumu ile ortak mücadelemizi bir kere daha dile getiriyoruz. Adalet yerini bulana kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

 YENİ KATLİAMLAR

  Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Sivas Katliamında yaşamını yitirenlerin sesi olmaya devam ettiklerini belirterek, “Biz bu yola inançla bağlıyız. İnancımız sevgidir. Zulme boyun eğmemek de bizim mirasımızdır. 28 yıldır süren mücadelemize yeni katliamlar ekleniyor. Kardeşçe barış içinde yaşamayı beceremeyenler bugün de kendinden başkasının varlığına tahammül edemiyor. Ayrıştırmaya, yok saymaya ve katletmeye devam ediyor. 28 yıl önce burada tarihin en karanlık katliamını yaptılar. Bilimin, sanatın, şiirin, türkünün merkezini yaktılar. Biz bu katliamda sorumlu olanları, katilleri serbest bırakanları ve davayı zaman aşımına uğratanları affetmiyoruz. Bizim acımız ilk günkü gibi taze. Biz kanlı Sivas’a adaleti getirmeye ant verdik. Sivas’ı unutmadık, unutmayacağız” ifadelerini kullandı. 

ADALET SAĞLANMADI 

 PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan da devletin katliamın içinde olduğu için adaleti sağlamadığını kaydederek, “Sivas Katliamı’nın arkasında bizzat devletin kendisi var” diye belirtti. Katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri, faillerin bulunması ve adaletin sağlanması için taleplerini dile getirdi. Konuşmaların ardından, semah ile anma etkinliği sona erdi.

Madımak Oteli’nde yaşamını yitirenler yapılan açıklama ve etkinliklerle anıldı.  Sivas’ta bulunan Madımak Oteli’nde 33 aydın, yazar ve 2 otel çalışanının yakılarak katledildiği Sivas Katliamı’nın 28’inci yıl dönümüne ilişkin birçok yerde açıklama yapılarak, yaşamını yitirenler anıldı. Yapılan açıklamalarda, “Katliamlara, ölümlere alışmayacağız, unutmayacağız, unutturmayacağız” vurgusu yapıldı.

 DİYARBAKIR– KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, Sivas Katliamı’nın yıldönümüne ilişkin Eğitim Sen 2 Nolu Şube binasında açıklama yaptı. Platform adına açıklama yapan Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Şube Eşbaşkanı Süleyman Bozkurt, 2 “Sivas Katliamı’ndan sonra kardeşliğin ve barışın temsilcileri olan Hırant Dink ve Tahir Elçi ile aydınlarımızın katledilmelerine devam edilmiştir. Katliamlara, ölümlere alışmayacağız, unutmayacağız, unutturmayacağız. Karanlığa teslim olmayacağız. Kutuplaştırma siyasetine karşı zenginliğimiz olan farklılıklarımızı ısrarla ve inatla koruyacağız. Yaşadığımız katliamların hesabını barışın, kardeşliğin, emeğin ülkesini kurarak soracağız” diye konuştu.

 DERSİM– Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, Sivas Katliamı’nın 28’inci yıl dönümüne ilişkin Sanat Sokağı’nda açıklama yaptı. “28’inci yılında Sivas’ın ışığı sönmeyecek, Sivas için adalet, herkes için adalet” pankartı açıldı. Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklama yapan Ekber Kaya, Sivas Katliamı’nın egemenlerin organize ettiği ve katil güruhun tetikçiliğiyle hayata geçirdiği planlı bir katliam olduğunu söyledi. Katillerin bazılarının Sivas’tan hiç ayrılmadan yaşamlarına devam ettiklerini dile getiren Kaya, “Şah Kalender’den, Koray Kaya’ya, Pir Sultan Abdal’dan Hasret Gültekin’e uzanan bu onurlu tarih bizimdir. Onların yolunu terk etmeyeceğiz. Sivas’ın ışığını söndürmeyeceğiz” dedi.

 DAD– Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Genel Merkezi de yaptığı yazılı açıklamada, katliamın son derece planlı, programlı yapıldığı belirtildi. Sivas katliamında uluslararası güçlerin de katliamı görmezlikten geldiği ifade edilen açıklamada, “Sivas şehitleri içerisinde Hollanda vatandaşı olmasına rağmen Hollanda devleti gerekli hukuki süreci başlatmamız, vatandaşını savunmamıştır” dedi.

 İHD– İnsan Hakları Derneği (İHD), “Sivas Katliamı: Yakılan İnsanlık” başlıklı açıklamasında, “Din ve inanç özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü gibi evrensel insan hakları prensiplerini yok sayan ve yine farklılıkları çoğulculuk unsuru olarak görmeyip tekçi, baskıcı bir sistemi tesis etmek ve daim kılmak isteyen politikalar ve uygulamalar Sivas Madımak Katliamı’na yol açmıştır. Ayrıca, yaşanan katliamın tüm boyutları ile etkili bir şekilde soruşturulmaması ve bazı failler ve gerçek sorumluların bulunup, yargı önüne çıkarılmaması da acıların sağaltılmayıp aksine artmasına yol açmıştır. Fail ve sorumluların korunması cezasızlık politikasının bir yansımasıdır” denildi. 

ZONGULDAK – Zonguldak Demokrasi Platformu, kent merkezinde bulunan Madenciler Anıtı önünde düzenlediği basın açıklaması ile 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak Oteli’nde katledilenleri andı. Açıklamada,  “Sivas katliamını unutmadık, unutturmayacağız” pankartını açılırken, yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı.  Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Yağcıoğlu, insanlar diri diri yakılırken tüm bir şehrin buna izleyici kaldığını söyledi. “Yanan bizlerdik ama o gün aslında insanlığın vicdanı yanmıştı” diyen Yağcıoğlu, “Sivas katliamı; aydınlığa, insan haklarına, halkların kardeşliğine, bir arada yaşama kültürüne ve demokrasiye yapılmış organize bir saldırıdır. Sivas katliamından bugüne; ne katliamı gerçekleştirenlere ne de bu katliamı engellemek için kılını bile kıpırdatmayanlara hesap sorul(a)madı” dedi.

MERSİN – Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için Özgür Çocuk Parkı’nda açıklama yaptı. Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ve Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ile platform üyeleri katıldı. Açıklamada, katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının üzerinde bulunduğu ve “Unutmadık unutmayacağız” yazılı pankart taşındı. Açıklamada, sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atıldı.Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, “Derin devlet, mafya ve siyaset üçgenine geçit vermeyeceğiz. Bu karanlığa teslim olmayacağız. Katliamlara, ölümlere alışmayacağız” şeklinde konuştu. Kentte ayrıca Alevi kadınlar, Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenleri, 2 Temmuz Madımak Barış ve Kardeşlik Park’ında andı. “Unutmadım aklımda” pankartı açan kadınlar, barışı simgeleyen beyaz elbiseler giyerek savaşa karşı olduklarını ifade etti. Açıklamanın ardından kadınlar mum yakarak, karanfil dağıttı.

 HATAY -İskenderun Cemevi’nde de Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı. Anmaya, çok sayıda siyasi parti temsilcisi de katıldı. Anmada, katliama ilişkin sinevizyon gösterimi yapıldı. Ali Rıza Köseoğlu, Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anarak, “Bu acılara bir daha izin vermeyeceğiz. Soykırım ve katliamları unutmadık affetmeyeceğiz” dedi.   

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir