Sendikalar

Kazakistan’da hakları gasp edilen işçilerin yurda dönme hakları da gasp edildi

İSTANBUL- OMYAP inşaat şirketinde çalışan 15 inşaat işçisinin haklarını alamadıkları için Kazakistan’da mahsur kaldığını paylaşan İnşaat-Sen, ilgili makam ve yetkilileri göreve çağırdı. İnşaat Emekçileri Sendikası (İnşaat-Sen) Yurt Dışı Koordinasyonu, OMYAP İnşaat şirketinde çalışan 15 inşaat işçisinin hak edişlerini alamadığı ve vizeleri verilmediği için Kazakistan’da mahsur kaldığını açıkladı. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan sendika, işçilerinin 60 gün boyunca Kazakistan’ın Çimkent şehrinde çalıştığını belirterek, OMYAP İnşaatının sahibi Olca Hamza Cibo’nun Kazakistan devletinin desteklediği yapı projesinde çalışan işçilerin hak edişlerini ödenmediğini belirtti.

  İŞÇİLER EVLERİNE DÖNEMİYOR

 İşçilerin Nisan ayından beri geri dönmek için vizelerini beklediğinin ifade edildiği açıklamada, “Ancak OMYAP İnşaat patronu Olcay Hamza Cibo, işçileri vizesiz, sigortasız kaçak olarak çalıştırdı.1 Haziran’da Kazakistan’da pandemi karantinasının bitmesi ile işçiler vizesiz olarak ülkede kalmaya devam etti. Bu yüzden Kazakistan polisi işçilerin pasaportuna el koydu. Ülkeye gittiklerinden beri 1 TL bile ödeme alamayan işçiler Kazakistan’da mahsur kaldı. İşçiler hak edişleri bir an önce ödenmeli, Kazakistan’da mahsur kalan inşaat işçileri için Kazakistan Başkonsolosluğu ve Dışişleri Bakanlığı derhal adım atmalıdır” denildi. 

EKMEK BULAMADIĞI İÇİN ORADA

İşçilerinin haklarının gasp edildiğini, bu durumu daha önce 33 işçinin daha yaşandığı bilgisinin yer aldığı açıklamada, “İnşaat işçilerinin hatası ekmek bulamadığı ülkeden kalkıp kilometrelerce uzağa, yurt dışında çalışmaya gitmek midir? Devletin gurbetçiye çevirdiği inşaat işçilerinin hakkını arama sorumluluğu yok mudur? Sonuna kadar vardır. Devlet bunu inşaat işçilerine borçludur. Kazakistan’da alın teri gasp edilen ve ülkeye dönmek isteyen inşaat işçileri için tüm yetkilileri ve makamları derhal göreve çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

MA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir